15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Alergia oczu – jak radzić sobie z jej dokuczliwymi objawami?

Alergia oczu związana jest z nadaktywnością układu immunologicznego, który jako potencjalne zagrożenie traktuje substancje, które nie stanowią ryzyka dla człowieka. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej jest sezonowe, jednak niektórzy mogą zmagać się z nim niemal przez cały rok – wszystko zależy od rodzaju uczulającego alergenu i poziomu ekspozycji na niego. Często do uciążliwych objawów alergii oczu przyczyniają się pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza i sierść zwierząt. Pojawia się wówczas nadmierne łzawienie, przekrwienie oczu, obrzęk powiek, a także świąd lub pieczenie oczu. Jak radzić sobie z tymi objawami?

Czym jest alergiczne zapalenie spojówek i jak powstaje?

Alergiczne zapalenie spojówek, czy też alergia oczu, to stan zapalny oka, który jest efektem ekspozycji na alergeny. Najczęściej do zapalenia spojówek typu alergicznego przyczyniają się pyłki roślin, w tym pyłki drzew, traw, zbóż czy chwastów. Problemem mogą być również zarodniki grzybów, pleśnie, a także drobinki kurzu i roztocza. Do alergii oczu prowadzić może też sierść zwierząt domowych, składniki niektórych kosmetyków, a nawet leków. Nadwrażliwość układu immunologicznego na nieszkodliwe substancje wiąże się z wytwarzaniem histaminy, a ta inicjuje miejscowy stan zapalny i objawy, które opisywane są jako objawy alergii oczu.

Jakie są objawy alergii oczu?

Objawy alergicznego zapalenia spojówek są dość charakterystyczne, a przy tym zazwyczaj dokuczliwe, więc trudno je przeoczyć. Najczęściej u pacjentów pojawia się zaczerwienienie i przekrwienie oczu, ponadto powieki są wyraźnie obrzęknięte, a przy tym oczy mogą swędzieć, kłuć lub piec. Bardzo charakterystycznym objawem opisywanym przez pacjentów jest tzw. uczucie piasku w oczach, czyli podrażnienie oka. Kolejnym objawem alergii oczu jest nasilone łzawienie oczu, a czasem nawet zamazane widzenie. W związku z alergią pojawiać mogą się również symptomy dodatkowe, w tym między innymi katar, swędzenie w nosie, a także nasilone kichanie, ból gardła czy kaszel.

Ile trwa alergia oczu?

Alergiczne zapalenie spojówek zazwyczaj pojawia się sezonowo, ale w przypadku niektórych alergii może utrzymywać się dłużej, w tym nawet cały rok. Wyróżnić można ostre alergiczne zapalenie spojówek, okresowe i przetrwałe (całoroczne) alergiczne zapalenie spojówek. Ostre alergiczne zapalenie spojówek zwykle daje gwałtowne i szybko postępujące objawy, które są szczególnie dokuczliwe, ale jednocześnie znacznie krócej utrzymujące się niż w przypadku przetrwałego alergicznego zapalenia spojówek, które charakterystyczne jest np. dla alergii na roztocza. W przypadku zapalenia ostrego objawy znikają po około 24–48 godzinach. Przy zapaleniu okresowym objawy towarzyszą pacjentowi w czasie ekspozycji na alergen (np. w czasie kwitnienia traw). W przypadku przetrwałego zapalenia spojówek objawy obecne są cały rok, choć są zwykle mniej dokuczliwe niż te przy zapaleniu ostrym.

Jak złagodzić alergię oczu?

Podstawą, jeśli chodzi o nadwrażliwość układu immunologicznego, jest unikanie ekspozycji na alergeny. Niestety nie zawsze da się w 100% odseparować od alergenów, dlatego pomocne mogą być wówczas medykamenty łagodzące dokuczliwe objawy alergii oka. Można też przemywać oczy solą fizjologiczną, stosować preparaty sztucznych łez czy specjalnych maści łagodzących do oczu. Łagodząco działają również chłodne kompresy na oczy. Jeśli to jednak okaże się niewystarczające, warto skierować się do apteki po specjalne krople dla alergików – wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Unikać należy jednocześnie tarcia oczu, gdyż może to prowadzić do nasilenia objawów i sprzyja infekcji bakteryjnej, której leczenie jest już trudniejsze.

Krople do oczu na alergię bez recepty

Pierwsza pomoc w przypadku objawów alergii oczu to dostępne bez recepty krople dla alergików. W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek zazwyczaj stawia się na leki antyhistaminowe, których działanie polega na hamowaniu aktywności histaminy, co w konsekwencji redukuje dolegliwości takie jak obrzęk, zaczerwienienie oczu czy świąd i łzawienie. Przeciwalergiczne krople do oczu stosuje się najczęściej doraźnie, gdy objawy alergii oczu są dokuczliwe. Dodatkowo pacjenci sięgają również po krople o działaniu nawilżającym. Nie mają one co prawda działania przeciwalergicznego, jednak umożliwiają przepłukanie worka spojówkowego, co znów sprzyja usuwaniu z niego alergenów przyczyniających się do nasilenia reakcji układu odpornościowego.

Krople do oczu dla alergików – co może pomóc?

W aptece znaleźć można różnego rodzaju krople do oczu przeciwhistaminowe i nawilżające. Przeciwalergiczne krople do oczu to na przykład leki z olopatadyną, emedastyną, epinastyną czy ketotifenem. Jeśli natomiast chodzi o krople nawilżające, stawia się między innymi na kwas hialuronowy i ektoinę. Będą szczególnie pomocne, gdy oczy są przesuszone, pojawia się uczucie piasku w oczach czy też pieczenie. Pomogą również w wypłukaniu alergenów z oczu i stworzą na powierzchni oka dodatkowy filtr, dzięki czemu zabezpieczą gałkę oczną przed wnikaniem alergenów.

Przy cięższych objawach alergii oczu najlepiej zgłosić się do specjalisty. Lekarz może zdecydować o konieczności wdrożenia leków na receptę, w tym glikokortykosteroidów miejscowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych, jeśli pacjent ma dodatkowo też inne objawy alergii (np. alergiczny nieżyt nosa). Jeżeli dojdzie do ropnego zapalenia spojówek (np. w związku z pocieraniem podrażnionych oczu brudnymi rękami), konieczny może okazać się też antybiotyk.

Przeciwalergiczne krople do oczu – o czym należy wiedzieć przy stosowaniu?

Wybierając krople do oczu na alergię, najlepiej stawiać na produkty, które nie mają w składzie konserwantów, gdyż te mogą dodatkowo podrażniać oczy. Ważne również, aby zapoznać się szczegółowo z dołączoną ulotką lub instrukcją producenta i korzystać z kropli do oczu jedynie w sposób zalecany i w dawkach nie większych niż zalecane (zwłaszcza jeśli mowa o lekach przeciwhistaminowych). Jeśli pacjent stosuje różnego rodzaju krople do oczu, nie powinien używać ich jednocześnie.

Źródło: https://www.aptekarosa.pl/kategoria/683-krople-do-oczu-w-alergii.html

Poprzednia publikacja
Czy plastikowe opakowania są niezbędne w wielu branżach?
Nastepna publikacja
Półbuty damskie – jakie są modne w 2022 roku?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.