15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Antykoncepcja awaryjna: Co należy wiedzieć, gdy jest potrzebna

‍Pigułka „dzień po” to termin określający kilka różnych leków, które przyjmuje się po stosunku, aby zapobiec ciąży. Pod tą nazwą dostępny jest więcej niż jeden lek i wszystkie one działają na nieco inne sposoby. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na temat działania pigułki „rano po”, skutków ubocznych, tego, kto może ją zażywać i co powinnaś wiedzieć, jeśli kiedykolwiek będziesz musiała ją zażyć.

Jak skuteczna jest pigułka „dzień po”?

Pigułka „dzień po” skutecznie zapobiega ciąży, jeśli zostanie zażyta w ciągu pięciu dni od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Im wcześniej zażyje się pigułkę, tym większa będzie jej skuteczność. Działanie pigułki “dzień po” polega na hamowaniu owulacji, zmniejszaniu podatności wyściółki macicy na przyjęcie plemników oraz zapobieganiu implantacji. Te trzy czynniki sprawiają, że prawdopodobieństwo zapłodnienia jest mniejsze, a tym samym prawdopodobieństwo zajścia w pełnowartościową ciążę jest mniejsze. Jaka jest zatem skuteczność pigułki „dzień po”? Może ona zapobiec nawet dziewięciu na dziesięć ciąż, jeśli zostanie zastosowana w ciągu pięciu dni od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Po upływie tego czasu skuteczność spada.

EllaOne czy Escapelle?

Często pojawiają się nieporozumienia co do nazw pigułek „dzień po” i sposobu ich stosowania. Istnieją dwie pigułki „dzień po”, które zostały zatwierdzone do użytku w Polsce: EllaOne i Escapelle. Obie są pigułkami z progesteronem, które zapobiegają ciąży.

Jakie są zagrożenia?

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że u prawie 1 na 2 kobiet stosujących pigułkę „dzień po” po raz pierwszy wystąpiło krwawienie, skurcze, mdłości, wzdęcia lub bóle głowy. Mniej nasilone działania niepożądane występują częściej w ciągu pierwszych kilku miesięcy stosowania pigułki i mogą z czasem ustąpić. Jeśli u pacjentki wystąpią działania niepożądane, należy porozmawiać z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą. Pomogą oni ustalić, czy konieczne jest dostosowanie dawki lub zaprzestanie przyjmowania tabletek.

Kto może zażywać pigułkę „dzień po”?

Pigułka „dzień po” jest najskuteczniejsza, jeżeli zastosuje się ją bardzo szybko po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Najlepiej w ciągu 24 godzin. Jeżeli będziesz czekać z jej zażyciem dłużej niż pięć dni, prawdopodobieństwo, że zadziała, będzie mniejsze.

Jak działa pigułka „dzień po”?

Pigułka „dzień po” jest lekiem uwalniającym progesteron. Progesteron jest hormonem produkowanym przez organizm kobiety. Odgrywa on ważną rolę w procesie implantacji – procesie, w którym zapłodnione jajeczko zostaje przeniesione z macicy do wyściółki macicy. Działanie pigułki „dzień po” polega na tym, że wyściółka macicy staje się mniej przyjazna dla zapłodnionego jajeczka. Zmniejsza to prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się jaja i rozwoju ciąży. Jednocześnie progesteron, który uwalnia pigułka, sprawia, że wyściółka macicy staje się mniej przyjazna dla plemników, przez co prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej jest mniejsze.

Czy powinnaś brać pigułkę „dzień po”?

Pigułkę „dzień po” najlepiej stosować jako doraźny środek antykoncepcyjny, który zapobiega ciąży, jeśli zostanie użyta w ciągu pięciu dni od odbycia stosunku bez zabezpieczenia. Po upływie tego czasu nie jest ona skuteczna jako regularna antykoncepcja.

Wnioski

Tabletka “dzień po” jest bezpieczną metodą zapobiegania ciąży w przypadku niezabezpieczonego stosunku. Jest ona skuteczna w ciągu 5 dni od niezabezpieczonego stosunku, ale po tym czasie jej skuteczność jest mniejsza. Postaraj się o receptę i zażyj w ciągu 24h.

Poprzednia publikacja
Co ubrać pod kardigan?
Nastepna publikacja
Cierpisz na bezsenność? Znajdź metody na to!
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.