15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Bocian charakterystyka – co je, gdzie mieszka i ile waży gniazdo bociana

Bociany to ptaki wędrowne. Przybywają gdzieś w marcu-kwietniu. Ich długość osiąga ponad 1 metr, a odległość od dzioba do ogona wynosi około 1,3 m. Dorosły bocian waży około 4 kg. Bocian charakteryzuje się dość długimi nogami bez piór, pokrytymi siatkową skórą. Na głowie i szyi można również znaleźć nagą skórę. Na głowie obnosi się długi, prosty dziób. Pomiędzy palcami u nóg znajduje się pływająca membrana, a na czubkach palców różowe pazury. Ubarwienie bociana zależy od jego gatunku – łącznie występuje 12 gatunków bocianów. We wszystkich typach dominuje biel i czerń w różnych proporcjach.

 

Bocian biały

Bocian biały należy do rodzaju bocianów i stanowi odrębny gatunek żyjący w Europie i Azji. Zimą ptak migruje do centralnych, południowych regionów Afryki, a także do Indii. Niektórzy mieszkańcy południowych regionów Europy Zachodniej prowadzą siedzący tryb życia. Loty odbywają się w ciągu dnia. Ptaki te zawsze latają nad lądem i unikają powierzchni morza. Na zimowiskach tworzą się ogromne stada. Młode ptaki, które nie osiągnęły dojrzałości płciowej, mogą wiosną nie przylecieć do swoich miejsc lęgowych. Całe lato spędzają w gorącej Afryce.

Gdzie mieszka bocian?

Inne rodzaje bocianów można spotkać w Eurazji, Afryce, Ameryce Południowej.Ciekawostką jest to, że bociany potrafią zasnąć podczas lotu. Naukowcy odnotowali przypadki, w których puls ptaka zwolnił podczas lotu, a oddech stał się płytki. W tym czasie słuch się poprawił, aby nie walczyć ze stadem. Ten odpoczynek ptakowi wystarcza na 10-15 minut i ponownie wraca do swojego normalnego stanu.

Co je bocian?

Mogą jeść owady, mięczaki, ślimaki, ryby, robaki, chrząszcze majowe, mogą również jeść większe pokarmy – myszy, węże, jaszczurki, małe szczury, króliki, susły. Podczas poszukiwania pożywienia bocian może poruszać się powoli, ale gdy tylko znajdzie odpowiednie pożywienie, bocian szybko do niego podbiega i chwyta go mocnym i długim dziobem.

Styl życia bociana

Natomiast podczas zimowania bociany gromadzą się w ogromnych stadach, które mogą liczyć dziesiątki tysięcy osobników.

Hodowla bocianów

W tym przypadku samiec nie bierze udziału w walce.

Charakterystyka ogólna biociana

Charakterystyka ogólna biociana

Charakterystyka ogólna biociana

Bocian to duży ptak z długimi nogami, szyją i dziobem. Długość ciała 100-115 cm, rozpiętość skrzydeł 155-165 cm, waga dorosłego ptaka od 2,5 do 4,5 kg. Samce są nieco większe niż samice, ale na zewnątrz są praktycznie nie do odróżnienia. Upierzenie jest białe, lotki czarne. Dziób i nogi są czerwone. Obserwując lecącego ptaka, zwraca się uwagę na wydłużoną szyję i nogi, kontrastowe czarno-białe upierzenie. Idzie po ziemi, lekko kręcąc głową w rytm ruchu. Na gniazdach lub okoniach może długo stać na jednej nodze, wciągając szyję w upierzenie ciała. Często używa szybującego lotu, z niewielkim lub żadnym trzepotaniem skrzydeł, może wznosić się we wznoszących się prądach powietrza. Z ostrym zejściem i lądowaniem – lekko dociska skrzydła do ciała i wysuwa nogi do przodu. Stada powstają w czasie lotu, formują je także ptaki nielęgowe podczas migracji późną wiosną i latem. W stadach latających nie ma ścisłego porządku. Schodząc z prądu wstępnego, ptaki zjeżdżają jeden po drugim. Różni się od bociana czarnego białym upierzeniem, od żurawi i czapli – czerwonym kolorem dzioba i nóg. W przeciwieństwie do czapli, podczas lotu raczej rozciąga, niż fałduje szyję. Głosować. Podstawą komunikacji dźwiękowej bocianów białych jest trzask dzioba. Czasami słychać syk. Repertuar dźwiękowy piskląt jest bardziej zróżnicowany. Krzyk bociana błagającego o jedzenie przypomina przeciągłe miauczenie. Pierwsza część tego krzyku ma wyższą tonację, druga – niższą. U piskląt na gnieździe można też usłyszeć głośny pisk i syk; już w pierwszych tygodniach życia pisklęta próbują wyskoczyć dziobem.

Powielanie i oczekiwana długość życia bocianów

Ptaki budują gniazda z gałęzi, zresztą obok siedzib ludzkich. Wykorzystywane są drzewa, dachy domów i inne wygodne konstrukcje. Raz zbudowane gniazdo jest używane przez wiele lat. Jednocześnie stale się dopasowuje i osiąga bardzo duże rozmiary. W Europie są kilkusetletnie gniazda. Średnio konstrukcja osiąga głębokość 1,5-2 m, średnicę do 2 m, a waga starego gniazda sięga 60-70 kg. Są gniazda o wadze 250 kg. Ptaki gniazdują w nielicznych koloniach. Samica najczęściej składa 4 jaja. Całkowita liczba waha się od 1 do 7. Jaja są koloru złamanej bieli. Czasami są żółtawe. Masa jaja sięga 100-120 gramów. Okres inkubacji trwa 33-35 dni i rozpoczyna się od złożenia pierwszego jaja. Dlatego pierwsze wyklute pisklę ma przewagę nad młodszymi braćmi i siostrami. Ale pisklęta nie okazują wobec siebie agresji, jak to obserwuje się u innych gatunków. Śmiertelność młodych zwierząt występuje zwykle z powodu spadku temperatury.

Pisklęta szybko przybierają na wadze i osiągają 3 kg 45 dni po urodzeniu. Rodzice karmią je robakami i owadami. Młodzi ludzie biorą skrzydła 2 miesiące po urodzeniu. Następnie rodzice karmią je przez kilka tygodni, a następnie ptaki stają się niezależne. Młode pokolenie wyjeżdża na zimowanie pod koniec sierpnia, a dorosłe ptaki opuszczają miejsca lęgowe w połowie września. Dojrzewanie następuje w wieku 3-4 lat. Ale przypadki pierwszej hodowli odnotowano w wieku od 2 do 7 lat. Na wolności bocian biały żyje średnio 20-22 lata. Zanotowano przypadki, gdy oczekiwana długość życia obrączkowanych ptaków wynosiła 37-39 lat. W niewoli ptaki te mogą żyć do 35 lat.

Odżywianie i siła

Ptak żeruje na małych kręgowcach i wielu różnych bezkręgowcach. Są to żaby, węże, ropuchy oraz szarańcza i koniki polne z owadów. Dieta obejmuje również robaki, chrząszcze majowe i małe ryby. Gryzonie też to dostają. To myszy, susły, krety. Ten drapieżnik rzadko żywi się innymi ptakami. Poszukiwanie zdobyczy zwykle odbywa się na ziemi. Ptak idzie spokojnie, ale po znalezieniu ofiary pędzi szybko w jej stronę i chwyta ją dziobem. Ulubionymi siedliskami są łąki i mokradła. Obecnie liczebność tego gatunku jest niewielka, ale znacznie wyższa niż w drugiej połowie XX wieku. Silny wpływ na liczebność bocianów białych miała industrializacja i rozwój rolnictwa. Osuszanie bagien i przekształcanie łąk w pola uprawne radykalnie zmieniło otaczający nas świat. Miało to szkodliwy wpływ na populację. W XXI wieku sytuacja powoli się poprawia, dzięki staraniom Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony i Reintrodukcji Bociana.

Ile waży gniazdo bociana

Bociany budują ogromne gniazda o wymiarach 1,5 * 1 m. Waga gniazda bociana wynosi 200-250 kilogramów. Bociany gniazdują na słupach, dachach budynków, wierzchołkach drzew w pobliżu zbiorników wodnych. Obecność wody w pobliżu „domu” jest ważnym warunkiem poszukiwania miejsca lęgowego, ponieważ ptaki są bardzo żarłoczne, a dostępność pokarmu w pobliżu jest dla nich priorytetem. Po zbudowaniu gniazda ptaki używają go przez całe życie. Bociany co roku wracają do swojego gniazda. Łatwiej jest im naprawić stary dom, niż tracić energię na budowę nowego za każdym razem.

Ile waży gniazdo bociana

Ile waży gniazdo bociana

 

 

Poprzednia publikacja
Perfumy stworzone dla indywidualistek – zobacz, jak pachnieć wyjątkowo
Nastepna publikacja
Kiedy jeleń gubi poroże ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.