15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jaka jest najdłuższa rzeka Europy ? – Dunaj

Zastanawiałeś się jaka jest najdłuższa rzeka w Europie ? Jest to Dunaj. Rzeka ta płynęła przez wiele stulecii kojarzona jest z kulturą i obyczajami różnych ludów, pod tym względem nie ma sobie równych. I pomimo tego, że znajduje się w Europie Zachodniej, historia Rosji jest z nią dość ściśle spleciona. Wielokrotnie na jego brzegach walczyli z potężnym Imperium Osmańskim, a książę Światosław jeszcze przed przyjęciem chrześcijaństwa walczył na tych wybrzeżach. I oczywiście wojska radzieckie wyzwoliły wiele miast położonych nad brzegiem tej rzeki.

Jaka jest najdłuższa rzeka Europy ?

Najdłuższą rzeką Europy jest Rzeka Wołga która ma 3531 długości jednak nie mieści się w całości na terytorium Europy dlatego też nie do końca można ją nazwać najdłuższą rzeką Europy. Najdłuższą rzeką Europy jest zatem Dunaj który ma długość 2888km i w całości przepływa przez Europę.

Dunaj – najdłuższa rzeka Europy

Ciekawostki o rzece Dunaj

Dunaj – Najdłuższy i najbardziej międzynarodowy

Długość Dunaju wynosi 2860 kilometrów, a jeśli mówimy o Europie jako części świata, to wyprzedza go tylko Wołga. Dorzecze również robi wrażenie – 817 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Osobliwością Dunaju jest to, że jest rzeką międzynarodową: wypływa ze Schwarzwaldu w Niemczech, a następnie przepływa przez dziewięć kolejnych krajów: Bułgarię, Ukrainę, Rumunię, Mołdawię, Węgry, Austrię, Chorwację, Serbię i Słowację.

Nad brzegiem Dunaju stoją stolice czterech państw: Budapesztu (Węgry), Belgradu (Serbia), Wiednia (Austria) i Bratysławy (Słowacja). Zbiornik wodny wpada do Morza Czarnego. Żadna rzeka nie przepływa przez tak wiele krajów. Wyobraź sobie, że brzegi Dunaju są wielonarodowe, zróżnicowane pod względem kultury i zwyczajów.

Dunaj był znany starożytnym Grekom

Pierwsze znane wzmianki o Dunaju znajdują się w pismach Herodota. Grecy nazywali rzekę Istrą. Historyk napisał, że rzeka pochodzi z kraju Celtów, a następnie wpada do Euxine Pontus (Morze Czarne) z siedmioma odnogami. Współczesna nazwa zbiornika została nadana przez Celtów około pierwszej połowy I tysiąclecia pne.

Starożytni Rzymianie walczyli na brzegach Dunaju. To właśnie w przededniu wojny cesarz Trajan zbudował w latach 103-105 n.e. największy most na rzece.
Długość mostu przekraczała kilometr, a jak na tamte czasy była to postać kolosalna.

To prawda, teraz niewiele z niego zostało.

Super atrakcja dla podróżników

Na brzegach Dunaju panuje raczej łagodny klimat: gorące lata i zimy, przeważnie z deszczem i rzadkimi opadami śniegu. Rzeka jest szczególnie atrakcyjna dla podróżników: w końcu wzdłuż Dunaju płyną doskonałe rejsy z wizytami w kilku krajach. Wszystkie miasta można powoli oglądać od środka, a taka wycieczka przyniesie prawdziwą przyjemność. Być może jest to najwygodniejsza znajomość z Europą.

Ciekawostki o Dunaju

  • Fakt numer 1. Około 30% Dunaju płynie na Węgrzech.
  • Fakt numer 2. Dunaj dostarcza wodę pitną 10 milionom ludzi i jest jednym z najważniejszych źródeł wody pitnej w Europie.
  • Fakt numer 3. Dunaj to wiodąca europejska trasa turystyczna. Bardzo popularne są tu rejsy rzeczne, odbywają się nimi setki tysięcy turystów.
  • Fakt numer 4. Rzeka ta jest najważniejszym szlakiem żeglugowym w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Fakt numer 5. Wzdłuż Dunaju znajduje się wiele ścieżek spacerowych i rowerowych, dzięki czemu można obserwować rzekę niemal z każdego brzegu.
  • Fakt numer 6. 29 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dunaju.
  • Fakt numer 7. Wielu podróżników uważa Dunaj za główną atrakcję Budapesztu, ponieważ rzeka jest prawdziwym symbolem miasta. Stolica Węgier powstała z połączenia trzech miast położonych po przeciwnych stronach Dunaju – Budy, Obudy i Pesztu.
Poprzednia publikacja
Jak wyhodować kiełki w słoiku ?
Nastepna publikacja
Jak wpisać niemieckie znaki (umlauty itp) na klawiaturze polskiej
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.