15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jakie problemy alergologiczne występują zimą?

Kichanie, łzawienie, swędzenie oczu, drapanie w gardle, poranna chrypka, kaszel, a nawet duszności to objawy doskonale znane alergikom. Najczęściej pojawiają się w miesiącach intensywnego pylenia, czyli od połowy maja do końca czerwca. Gdy występują zimą, często brane są za oznaki przeziębienia. Okazuje się jednak, że wcale nie muszą świadczyć o zakażeniu drobnoustrojami, ale być efektem reakcji organizmu na alergeny. Alergia zimą może doskwierać równie mocno, jak latem.

Co pyli zimą?

Niestety nie mamy dobrej wiadomości dla alergików. Nie dla wszystkich miesiące zimowe to czas, gdy wreszcie mogą odetchnąć pełną piersią. Zimą pylą i zaczynają wegetować takie rośliny jak:

  • leszczyna (od stycznia do marca);
  • olcha (od lutego do kwietnia);
  • wierzba (od lutego do maja);
  • brzoza (od marca do maja).

Jakie alergie najbardziej dokuczają zimą?

Jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości alergicznych zimą jest jednak alergia na roztocza (a właściwie na odchody tych niewidocznych gołym okiem pajęczaków). Najczęstszymi objawami alergii są: katar, zatkany nos, spływanie wydzieliny do gardła, poranny kaszel, problemy ze snem, przewlekłe bóle głowy i łzawienie oczu.

W przypadku zdiagnozowania objawów alergii lekarz może zdecydować o konieczności podania leków antyhistaminowych, aby poprawić komfort pacjenta. Jednak sami alergicy mogą wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia, dbając o to, aby w otoczeniu było jak najmniej kurzu. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie, odkurzanie i pranie pościeli w wysokiej temperaturze (np. 60 stopni Celsjusza), która pozwala na wyeliminowanie większości alergenów, a także drobnoustrojów.

Jak odróżnić zakażenie drobnoustrojami od alergii na pyłki?

Jednym z podstawowych objawów, który może pomóc odróżnić zakażenie drobnoustrojami od alergii, jest gorączka, która bardzo często występuje w przypadku chorób wirusowcyh. Nie jest jednak objawem alergii. W przypadku wystąpienia kataru warto zwrócić uwagę na zabarwienie wydzieliny z nosa. W przypadku alergii wydzielina ta jest przezroczysta. W przypadku infekcji wirusowej jest zabarwiona zazwyczaj na kolor żółto-zielony. Objawy grypy lub przeziębienia utrzymują się najczęściej około tygodnia. W przypadku alergii objawy mogą doskwierać przez wiele tygodni.

Do jakiego specjalisty się udać w przypadku wystąpienia objawów alergii?

Objawów alergii nie powinno się bagatelizować. Najskuteczniejszym sposobem jej pokonania jest odczulanie (za pomocą tabletek lub serii zastrzyków). Jest to jednak proces długotrwały, do którego należy się odpowiednio przygotować. O rozpoczęciu odczulania zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę ogólny stan pacjenta oraz rodzaj alergii.

Decydując się na wizytę u lekarza alergologa na NFZ, należy najpierw wybrać się do lekarza internisty po skierowanie. Można także skorzystać z nieco krótszej drogi, umawiając się na wizytę bezpośrednio w prywatnej placówce (jednym z takich miejsc jest np. poradnia alergologiczna w Kartuzach niedaleko Trójmiasta).

Poprzednia publikacja
Usuwanie zmian skórnych laserem CO2
Nastepna publikacja
Fotel wiszący do ogrodu i na balkon
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.