15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Kiedy i dlaczego dziecko ma kolkę? Jak zapobiegać kolce u noworodka?

Kolka to przykra, lecz powszechna przypadłość, na którą cierpi ponad połowa niemowląt. Jest bolesna i bardzo męcząca, dlatego warto poznać skuteczne sposoby zapobiegania jej.

 

Skąd się bierze kolka?

Mimo że pojawia się ona u większości dzieci pomiędzy 3 a 6 tygodniem życia, jej przyczyny nie są dokładnie znane. Większość lekarzy uważa, że kolka jest spowodowana niedojrzałością dziecięcego układu pokarmowego, który musi dopiero się przystosować do trawienia mleka. Dodatkowo wzmagać ją mogą zbierające się w jelitach gazy, najczęściej będące efektem zbyt łapczywego jedzenia lub nieprawidłowej techniki karmienia butelką oraz stres. Warto więc zadbać o zapewnienie dziecku jak najspokojniejszej atmosfery oraz poczucia bezpieczeństwa. Kolka u noworodka zazwyczaj pojawia się regularnie, o tej samej porze – najczęściej wieczorem lub po południu – i utrzymuje się nawet przez kilka godzin. Później przechodzi równie gwałtownie, jak się pojawiła.

Jak rozpoznać kolkę?

Ma ona charakter nagłego, ostrego bólu, na który niemowlę reaguje głośnym płaczem, wyginaniem się i podkurczaniem nóżek. Zazwyczaj zaobserwować można również twardy brzuszek. W trakcie ataku kolki, który może trwać od kilkunastu minut, nawet do kilku godzin bardzo trudno je uspokoić. Często nie pomaga ani noszenie na rękach i przytulanie, ani przystawianie do piersi. Po ataku kolki zmęczone dziecko zazwyczaj natychmiast zasypia. Mimo że jest to nieprzyjemna dolegliwość bólowa, która powoduje ogromny stres u rodziców, nie jest związana z żadną chorobą, nie jest również niebezpieczna dla zdrowia.

Jak radzić sobie z kolką?

Każdy rodzic chce przynieść ulgę swojemu dziecku, dlatego szukanie sposobu na złagodzenie kolki jest powszechnym działaniem. Nie jest to choroba, dlatego raczej nie stosuje się na nią leków (chyba, że objawy są bardzo zaostrzone i pediatra zdecyduje o podaniu środków farmakologicznych). Trudno całkowicie zapobiec kolce, można jednak skutecznie zmniejszać nasilenie jej objawów. W tej kwestii najlepiej sprawdzają się:

  • Ciepłe kąpiele
  • Delikatny masaż brzuszka wykonywany kolistymi ruchami
  • Termofor przykładany do brzuszka – stosując to rozwiązanie należy pamiętać, że nie może on być gorący, ponieważ mógłby doprowadzić do poparzeń
  • Układanie dziecka na brzuchu z lekko podkurczonymi nogami
  • Stosowanie smoczka antykolkowego

Zobacz także produkt Humana benelife AColic, specjalnie dla dzieci borykających się z problemem kolki niemowlęcej: https://humana-baby.pl/produkt/humana-benelife-acolic/.

Niezwykle ważna jest również obecność rodzica, który zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto zadbać o łagodne, przygaszone światło i delikatną muzykę. Na niektóre dzieci kojąco działa również tzw. biały szum, wytwarzany nie tylko przez specjalne pozytywki, ale również np. przez suszarkę. Mimo że przedłużające się kolki są męczące dla rodziców, warto zachować spokój i opanowanie. Dziecko wyczuwa negatywne emocje, które mogą mu się udzielić. Warto również być dobrej myśli. Kolki są uciążliwe, jednak, na szczęście niemowlęta szybko z nich wyrastają.

Poprzednia publikacja
Egipt darem Nilu
Nastepna publikacja
Dlaczego lubimy się przebierać – na jakie okazje się przebieramy
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.