15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Kiedy jeleń gubi poroże ?

Poroże jelenia każdego roku samcom łosia wyrastają nowe rogi, samice i młode łosie nie mają rogów. Jesienią w pierwszym roku życia u małego cielęcia rozwija się pokryty skórą guzek – „różowy pączek”, na którym nie ma Jelenie można łatwo odróżnić po charakterystycznych rogach na ich głowach. Samce z tej rodziny przez cały rok wyrastają na wspaniałe rogi i ostatecznie się ich pozbywają. W następnym roku wszystko się powtarza. Potrzeba dużo energii i dobrego odżywiania, aby zwierzę wyrosło na tak ogromne poroże, jak na przykład u łosia. Dlaczego natura stworzyła tak dziwny mechanizm?

 

Wszyscy przedstawiciele rodziny jeleniowatych, a jest to 51 gatunków żyjących na naszej planecie, mają rogi. Tylko samce mają poroże, z wyjątkiem reniferów, które mają również samice z rogami. Na wolności jelenie żyją w Ameryce i Eurazji, a także w małym regionie w północnej Afryce.

Poroże jelenia

Poroże jelenia to kościste formacje w górnej części czaszki, które są zwykle symetryczne. Rozwijają się z tkanki chrzęstnej, a następnie zarastają tkanką kostną i stają się twarde. Wzrost rogów rozpoczyna się na początku sezonu, wiosną. Kiedy rogi są jeszcze młode, są miękkie, pokryte puchem i przesiąknięte siecią naczyń krwionośnych. Następnie pojawia się rodzaj linienia, gdy puch schodzi z rogów. Gdy naczynia krwionośne rosną, stają się coraz mniejsze, tkanka kostna twardnieje, zamieniając rogi w potężną broń.

 

Należy zauważyć, że nie wszystkie rodzaje jeleni zdejmują poroże, a proces ten jest związany z siedliskiem zwierzęcia. Renifery, które żyją w gorącym klimacie równikowym, nie zdejmują poroża, a zwierzęta z tropikalnych szerokości geograficznych zdejmują je nieregularnie, raz na kilka lat. Ale tylko jeleń żyjący w strefie umiarkowanej co roku pozbywają się zbędnych części ciała.

Naukowcy odkryli, że poroże lepiej rośnie u tych jeleni, które otrzymują odpowiednie pożywienie. Oznacza to, że uprawa takiej dekoracji na głowie corocznie wymaga pewnych wysiłków ze strony mężczyzn. Im lepiej samiec je, tym większe i silniejsze będą jego rogi pod koniec sezonu jesienią. Rzeczywiście, właśnie w tym okresie powinny osiągnąć maksymalny rozmiar i siłę.

 

Okres lęgowy reniferów przypada na jesień – wczesną zimę. W tej chwili samce toczą zaciekłe walki, zastanawiając się, który z nich jest wart zostania ojcem przyszłego potomstwa. Aby to uporządkować, potrzebne są rogi. Im starszy samiec, tym mocniejsze i rozgałęzione rogi zdobią jego głowę. A po zakończeniu okresu godowego jelenie z umiarkowanych szerokości geograficznych, takie jak łosie, jelenie europejskie, jelenie, jelenie sika i wiele innych, zrzucają poroże jako niepotrzebne.

Naukowcy uważają, że głównym powodem, dla którego zwierzęta pozbywają się rogów, jest to, że są one zbyt ciężkie. Jelenie z północnych szerokości geograficznych są większe niż ich odpowiedniki bardziej na południe, a ich poroże mają znaczną wagę. Ta okoliczność utrudnia poruszanie się po zimowym lesie z wiatrochronami i dużymi zaspami śnieżnymi. W zależności od gatunku usuwanie rogów następuje zimą lub wczesną wiosną.

Kiedy jelenie zrzucają poroża ?

Ciepła zima nie wprowadziła jeleni w błąd w tym sensie, że samce jeleni zaczęły zrzucać poroże we właściwym czasie. Pierwszego bezrogiego jelenia zaobserwowano na żerowisku 17 lutego. Na podstawie obserwacji z ostatnich sześciu lat pierwsze bezrogie jelenie można zobaczyć między 16 a 28 lutego.

Poprzednia publikacja
Bocian charakterystyka – co je, gdzie mieszka i ile waży gniazdo bociana
Nastepna publikacja
Pomeranian boo – Czyli szpic miniaturowy / pomorski
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.