15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Najzimniejsze miejsce na ziemi

Czy wiesz, gdzie jest temperatura, z której oczy danej osoby mogą zamarznąć?

3 Najzimniejsze miejsca na ziemi

Antarktyda

Najzimniejszym miejscem na Ziemi jako całości jest rosyjska stacja Wostok. Zarejestrowano najniższą temperaturę w historii obserwacji meteorologicznych. Termometr spadł do -89,2 stopni. Stało się to 21 lipca 1983 roku.

W tej temperaturze ludzkie oczy i płuca mogą zamarznąć.

Czy istnieje życie na Antarktydzie

– Oczywiście. Na Antarktydzie istnieje życie

Mieszkają tutaj też ludzie. Na stacji „Vostok” przez cały rok jest stale około 25 osób. Zimą liczba naukowców jest zwykle zmniejszana do 13 osób.

Oczywiście mrozy do -90 stopni nie są tu dostępne przez cały rok. Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca – sierpnia wynosi -68 stopni, a najcieplejszego – grudnia – około -31 stopni. Są tu także informacje że jest tam prawie ciepło. Tak więc 11 stycznia 2002 r. Temperatura wzrosła do -12,2 stopnia.

 

WOstok Stacja antarjtyczna

Sytuację pogarszają nie tylko niskie temperatury: stacja znajduje się na wysokości 3 kilometrów nad poziomem morza, dlatego też jest prawie zerowa wilgotność powietrza, a także brak tlenu i dwutlenku węgla.

Aklimatyzacja do takich warunków naturalnych trwa co najmniej 3 miesiące. A te trzy miesiące są piekielne: badacze polarni mają częste zawroty głowy i migotanie w oczach, ból ucha, krwawienia z nosa, uczucie zadławienia i gwałtowny wzrost ciśnienia, utratę snu i utratę apetytu, nudności, wymioty, ból stawów i mięśni, utratę wagi od trzech do pięciu kilogramów i nadal może zatrzymać oddychanie i utratę przytomności. Średnia roczna prędkość wiatru wynosi tutaj około 5 m / s, maksymalnie 27 m / s (prawie 100 km / h). Tu prawie nie ma opadów. Ale polarnicy nie tracą serca.

Wszystko, czego potrzebujesz, jest dostarczane samolotem latem. Zimą stacja Vostok jest praktycznie odcięta od świata: tutaj można zorganizować dostawę tylko pociągiem torowym.

Były trudniejsze czasy w życiu polarników. W ten sposób zimowanie w 1982 r. Było naprawdę heroiczne: w nocy z 13 na 13 kwietnia wybuchł pożar na stacji, z tego powodu zawiodły główne i zapasowe generatory diesla. „Wschód” pozostał bez energii. Przez 8 miesięcy 20 osób było ogrzewanych przez domowe piece na olej napędowy, aż pociąg z gąsienicami z nową instalacją elektryczno-spalinową pochodził z innej rosyjskiej stacji w Mirny.

Najzimniejsze miejsce na ziemi

Najzimniejsze miejsce na ziemi

Co robią „mieszkańcy” Antarktydy

W najzimniejszym miejscu na świecie wiele niezbadanych obszarów. Jest to zrozumiałe: ekstremalne temperatury nie przyczyniają się do szybkiego tempa pracy. Naukowcy uważają jednak, że to Antarktyda – główna wskazówka kosmosu.

Faktem jest, że niedaleko stacji znajduje się jezioro Vostok, które pokryte jest 4-kilometrową warstwą lodu. Szacuje się, że jego powierzchnia wynosi 15,5 tys. Kilometrów kwadratowych.

Wyobraź sobie: od kilku milionów lat został oddzielony od życia planety. Dlatego jest prawdopodobne, że istnieją inne formy życia, a ewolucja miała miejsce na jego terytorium inaczej. Wszakże tlen w jeziorze przechodzi przez lód, a woda w nim jest dość ciepła: 7-10 stopni. Więc może być życie. Nawiasem mówiąc, w jeziorze znaleziono już około 40 gatunków bakterii, które nie były wcześniej badane.

A także Jezioro Wostok jest kluczem do przestrzeni. Faktem jest, że w Układzie Słonecznym istnieje kilka ciał niebieskich o podobnych formacjach i warunkach atmosferycznych: na przykład satelita Jupiter Europe. W związku z tym być może istnieją podobne bakterie i organizmy zwierzęce. Dlatego jest to cały projekt poszukiwania życia pozaziemskiego.

Azja – Jakucja

Na drugim miejscu jeżeli chodzi o temperaturę ujemną jest Azja. Najwyższą temperaturę w dzielnicy mieszkalnej odnotowano w miejscowości Oymyakon w Jakucji. Była -71,2 stopnia. Chociaż istnieją nieoficjalne dane, które w 1938 roku tutaj termometr spadł do -77,8 stopni.

Jeśli więc porównamy wysokość nad poziomem morza wioski Oymyakon i stacji antarktycznej „Wostok”, to Oymyakon można uznać za najzimniejsze miejsce na Ziemi. Wieś położona jest na wysokości 740 metrów nad poziomem morza. Jeśli sprowadzimy oba wskaźniki temperatury do poziomu morza, wówczas w Oymyakonie będzie -77,6 stopni, a na stacji Wostok tylko -68,3 stopni.

Grendlandia

Na trzecim miejscu jest największa wyspa Ameryki Północnej – Grenlandia. 9 stycznia 1954 r. Zapis zarejestrowano w stacji badawczej North Ice: -66,1 stopnia.

Poprzednia publikacja
jak usunąć konto na instagramie ?
Nastepna publikacja
jak ogolić miejsce intymne ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.