15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Pierwszy człowiek w kosmosie

XX wiek przedstawił nam pierwszego człowieka na świecie, który był w kosmosie, pierwszego kosmonautę i człowieka, który po raz pierwszy pojawił się w kosmosie. W tym samym czasie człowiek zrobił pierwsze kroki na Księżycu. Pierwszym człowiekiem na Księżycu Pierwszym statkiem kosmicznym, który sprowadził ludzi na powierzchnię Księżyca, była amerykańska załoga statku kosmicznego Apollo 11. Lot rozpoczął się 16 lipca i zakończył 24 lipca 1969 roku.

Pierwszy człowiek w kosmosie

Pierwszy człowiek w kosmosie – ile czasu astronauci spędzili na księżycu

Pilot i dowódca załogi Edwin Aldrin i Neil Armstrong spędzili prawie 24 godziny na powierzchni księżyca. Ich czas wynosił dwadzieścia jeden i trzydzieści sześć minut i dwadzieścia jeden sekund. Przez cały ten czas moduł dowodzenia był kontrolowany przez Michaela Collinsa, który na orbicie czekał na sygnał.

Astronauci na powierzchni księżyca zostali odsunięci od siebie. Jego czas trwania wynosi prawie dwie i pół godziny.

Kto wykonał pierwszy krok na powierzchni księżyca

Pierwszy krok na powierzchni tej planety wykonał dowódca załogi Armstrong.

Drugi człowiek na księżycu

Piętnaście minut później dołączył do niego Aldrin. Podczas wyjścia na powierzchnię astronauci zainstalowali flagę USA na Księżycu, zabrali kilka kilogramów ziemi do dalszych badań, a także zainstalowali instrumenty badawcze. Zrobili pierwsze zdjęcia krajobrazu. Dzięki zainstalowanemu sprzętowi stało się możliwe określenie z maksymalną dokładnością odległości między Księżycem a Ziemią. To znaczące wydarzenie miało miejsce 20 lipca 1969 roku. W ten sposób Ameryka wygrała wyścig księżycowy, pierwsze lądowanie na powierzchni satelity ziemskiego, a narodowy cel wyznaczony przez Johna Kennedy’ego został uznany za spełniony.

pierwszy człowiek w kosmosie

pierwszy człowiek w kosmosie

Rosja i pierwsze kroki w kosmosie

To nie amerykanie jako pierwsi postawili stopę na księżycu

Należy zauważyć, że niektórzy badacze nazywają lądowanie amerykańskich astronautów na naturalnym satelicie Ziemi największym oszustwem XX wieku. Zapewniają również szereg dowodów, że nie było opisanego powyżej lądowania. Pierwszy człowiek w kosmosie po raz pierwszy wszedł w kosmos w 1965 roku. Przemówienie o radzieckim kosmonaucie Aleksieju Leonow. W tym niezwykłym locie wyruszył 18 marca wraz ze swoim partnerem Pavelem Belyaevem na sondę Voskhod-2.

Dotarłszy do orbity, Leonow założył skafander kosmiczny przeznaczony do spacerów kosmicznych. Zapasy tlenu w nim wystarczały na czterdzieści pięć minut. Belyaev w tym czasie zaczął instalować elastyczną śluzę, przez którą Leonow musiał wychodzić w kosmos. Po podjęciu wszelkich niezbędnych środków ostrożności Leonow opuścił statek. W sumie astronauta spędził 12 minut, 9 sekund. W tym czasie partner Leonowa przekazał na Ziemię wiadomość, że człowiek wszedł w kosmos. Telewizja transmitowała obraz astronauty wznoszącego się na tle Ziemi. Podczas powrotu musiałem się martwić, ponieważ próżnia skafandra kosmicznego została znacznie nadmuchana w warunkach próżni, co uniemożliwiło Leonovowi wejście do komory śluzy. Będąc więźniem kosmosu, niezależnie znalazł drogę wyjścia z tej sytuacji, zdając sobie sprawę, że w tym przypadku rada z Ziemi mu nie pomoże. Aby zmniejszyć rozmiar skafandra kosmicznego, astronauta napompował nadmiar tlenu. Robił to stopniowo, próbując wcisnąć się w kamerę. Zliczano każdą minutę. Leonow woli nie mówić nikomu o swoich doświadczeniach w tym momencie.

Trudności związane ze skafandrem okazały się nie ostatnimi kłopotami tego znaczącego lotu. Okazało się, że system orientacji nie działa, a astronauci musieli przełączyć się na sterowanie ręczne, aby wylądować. Wynikiem tego lądowania był fakt, że Biełajew i Leonow wylądowali w niewłaściwym miejscu. Kapsuła znajdowała się w tajdze 180 km od Perm. Dwa dni później odkryto astronautów. Ten udany lot został odznaczony przez przyznanie Leonovowi i Belyaevowi tytułu Bohatera Związku Radzieckiego. Pierwsza kobieta kosmonauta Valentina Tereshkova stała się pierwszą kobietą w kosmosie. Sama uciekła sama, co jest bezprecedensowe. Tereshkova na ten lot została wybrana spośród dużej liczby spadochroniarzy.

Statek „Wostok-6” był na orbicie Ziemi 16 czerwca 1963 roku. Związek Radziecki był nie tylko pierwszym krajem, który wysłał kosmonautę w kosmos, ale także pierwszym krajem, który wysłał kobietę w kosmos. Ten ruch był motywowany politycznie. Zaskakujące jest, że krewni pierwszej na świecie astronautki dowiedzieli się o swoim locie w kosmos z wiadomości radiowych dopiero po udanym lądowaniu. Wiedząc, że lot może zakończyć się tragedią, postanowiła zachować nadchodzące wydarzenie w tajemnicy. Lot Tereshkova trwał 22 godziny 41 minut. W tym czasie pierwsza kobieta-astronauta wykonała czterdzieści osiem orbit wokół naszej planety. Jej znakiem wywoławczym jest „Mewa”. Pierwszy człowiek w kosmosie Jak wiesz, pierwszym człowiekiem, który przebywa w kosmosie, jest Jurij Gagarin. Jego historyczny lot, grzmiący na całym świecie, został wykonany 12 kwietnia 1961 roku. Data ta nazywana jest „Dniem kosmonautyki”.

Na statku kosmicznym Vostok-1 pierwszy kosmonauta wykonał jedną orbitę wokół planety. Lot trwał 108 minut, został przeprowadzony na wysokości 203 kilometrów, prędkość wynosiła 18 tysięcy mil na godzinę. Wiadomo, że z 108 minut lotu na orbicie astronauta spędził tylko 89 minut, podczas gdy reszta czasu poświęcona była na start i lądowanie.

W czasie spędzonym na orbicie Gagarin wykonał cały planowany program. Według jego wspomnień, starannie zapisał wszystkie swoje obserwacje, spojrzał na Ziemię, a nawet zjadł. Aż do największej gwiazdy we wszechświecie, której promień jest półtora tysiąca razy większy niż promień słońca, ani jeden kosmonauta nie pójdzie w najbliższą przyszłość.

Poprzednia publikacja
Piosenka na pierwszy taniec
Nastepna publikacja
Pierwszy prezydent USA
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.