15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Podłączenie płyty indukcyjnej – jak podłączyć płytę indukcyjną ?

Przestarzałe lub niedziałające kuchenki są ostatecznie zastępowane nowoczesnymi modelami o zaawansowanej funkcjonalności. Instalacja urządzenia wolnostojącego jest prosta – wystarczy podłączyć dostarczoną wtyczkę do gniazdka. Trudność pojawia się przy wyborze powierzchni do zabudowy. Podłączenie płyty indukcyjnej przez użytkownika wymaga podstawowych umiejętności i wiedzy. W przeglądzie przyjrzymy się krok po kroku, jak prawidłowo podłączyć urządzenie oraz podstawowe wymagania dotyczące zasilania.

Jak prawidłowo podłączyć płytę indukcyjną

Możesz samodzielnie podłączyć kuchenkę indukcyjną, nie ma w tej kwestii żadnych szczególnych trudności. Ale jeśli jesteś początkującym i nigdy nie spotkałeś urządzeń tego typu, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście.

W przypadku modeli indukcyjnych należy używać naczyń z płaskim i grubym dnem.

Po dostarczeniu urządzenia nie należy go samodzielnie rozpakowywać i dotykać jego ważnych elementów. Ta praca musi być wykonana przez specjalistę na twoich oczach. Faktem jest, że piec może mieć pewne uszkodzenia lub być niesprawny. Jeśli samodzielnie zidentyfikujesz wszystkie problemy, możesz unieważnić gwarancję produktu.

Standardowa płyta indukcyjna jest dostarczana z przewodem i wtyczką do zwykłego gniazdka. Oznacza to, że nie musisz kupować dodatkowych przewodów i wtyczek do podłączenia sprzętu do sieci. Ale nadal zaleca się wybranie odpowiedniego gniazdka, do którego będzie podłączone urządzenie.

Wiele często łączy się z jednym z wolnych gniazd, nie biorąc pod uwagę jego obciążalności. Mianowicie nie jest brany pod uwagę wskaźnik jego obciążenia, który można zastosować dla danego gniazdka.

jak podłączyć płytę indukcyjną ?

jak podłączyć płytę indukcyjną ?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Typowa instalacja płyty obejmuje następujące kroki:

 • wybór gniazdka elektrycznego na 240 lub 220 woltów;
 • tylna ściana panelu jest otwarta i połączenie jest wykonane;
 • zacisk kablowy jest włożony do wlotu i przewód jest nawijany;
 • śruby mocujące są dokręcone;
 • przewody są podłączone zgodnie ze schematem przedstawionym w instrukcji obsługi kuchenki indukcyjnej.

Co musisz wiedzieć

 • Podłączenie płyty elektrycznej oznacza instalację oddzielnego wyłącznika automatycznego i wyłącznika różnicowoprądowego, urządzenia te są wybierane na podstawie następujących obliczeń: dla gniazda 16 A wymagany jest wyłącznik automatyczny 25 A i wyłącznik różnicowoprądowy 40 A. Niedopuszczalne jest jednoczesne używanie linii zasilania panelu do podłączenia kilku urządzeń zasilających.
 • Korpus płyty musi być uziemiony, a nie do korpusu lub przewodu z innego urządzenia, ale do końcówki wylotowej, oddzielnym przewodem od płyty.
 • Większość producentów sprzedaje już sprzęt wyposażony w ochronną szynę uziemiającą, wystarczy go podłączyć do przewodu uziemiającego w mieszkaniu.

Zasada działania

Należy pamiętać, że standardowe gniazdo wtykowe jest przeznaczone do włączania urządzeń gospodarstwa domowego o mocy znamionowej nie większej niż 3,5 kW. Wskaźnik ten odpowiada prądowi obciążenia 16 A. Wynika z tego, że jeśli moc znamionowa nie przekracza tej wartości, to urządzenie można bezpiecznie podłączyć do zwykłego gniazdka.

Upewnij się, że odcinek instalacji elektrycznej zasilającej gniazdko wytrzyma obciążenie urządzenia. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych warunków:

 • pierwszym krokiem jest ustalenie, który kabel jest podłączony do gniazdka i jak jest podłączony do pozostałej części domowej instalacji elektrycznej;
 • kabel zasilający gniazdo musi mieć przekrój co najmniej 2,5 m2. mm;
 • jeśli kabel jest podłączony do domowej tablicy rozdzielczej, ten rodzaj okablowania jest w stanie wytrzymać prąd z gniazdka domowego. W takich przypadkach, aby zabezpieczyć linię okablowania, wymagane jest zainstalowanie wyłącznika o wymaganej wartości znamionowej;
 • Możesz użyć kabla do zasilania gniazdka. Łączy się w puszce przyłączeniowej. Konieczne jest uwzględnienie stopnia obciążenia innych gniazd podłączonych do tej skrzynki przyłączeniowej;
 • kabel biegnący od głównej tablicy rozdzielczej do skrzynki rozdzielczej musi być w stanie bezpiecznie wytrzymać całkowite obciążenie zasilanych z niej gniazd. Jeśli podłączenie kuchenki indukcyjnej w tym obszarze spowoduje przeciążenie, lepiej wybrać dla niej inne gniazdko;
 • konieczna jest ocena możliwości technicznych instalacji elektrycznej. Jeśli jest stary lub w złym stanie, podłączenie urządzenia gospodarstwa domowego może prowadzić do poważnych problemów;
 • pożądane jest, aby okablowanie było wykonane z kabla z miedzianymi przewodami. Jeśli w domu zostanie użyty kabel aluminiowy, będzie duże prawdopodobieństwo, że okablowanie nie będzie w stanie wytrzymać obciążenia na nim nałożonego;
 • należy bezwzględnie zwrócić uwagę na stan połączeń styków w obszarze połączenia kablowego w domowej rozdzielnicy i gniazdku.

W celu podłączenia kuchenki indukcyjnej do sieci elektrycznej nie należy używać przedłużaczy, trójników. Aby zapewnić bezpieczne i chronione użytkowanie, przyrząd musi być uziemiony.

Poprzednia publikacja
Jak dobrać kozaki damskie do figury?
Nastepna publikacja
Litania do ducha Świętego – Obietnice
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.