15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Socjopata a psychopata – kim oni są i jaka jest między nimi różnica

Psychopata i socjopata – te słowa są przerażające, gdy je słyszysz. Wygląda na to, że są to przestępcy, którzy mogą całkowicie skrzywdzić bez powodu, bez wyrzutów sumienia, tylko dla zabawy. Czy naprawdę tak jest? Jaka jest różnica między tymi dwiema kategoriami osób? Dowiedzmy Się.

Psychopata i socjopata: kim oni są

Psychopaci i socjopaci to ludzie z antyspołecznymi zaburzeniami osobowości. Tacy ludzie ignorują uczucia i prawa innych ludzi, manipulują i oszukują. Nie zawsze wyglądają na agresywnych, niekoniecznie porywczych lub agresywnych. Charakterystyka tych osób jest udokumentowana w Diagnostycznym podręczniku zaburzeń psychicznych. Diagnozę stawiają specjaliści, jeśli zaobserwuje się kilka objawów z listy. A takie znaki mogą pojawić się już w młodości:

 • Człowiek łamie prawo i regularnie lekceważy normy społeczne.
 • Oszukuje innych, rzadko mówi prawdę.
 • Nie dba o bezpieczeństwo ludzi w pobliżu.
 • Nie ma skłonności do stabilności, obserwuje się impulsywne zachowanie.
 • Często przejawia agresję, jest skłonny do przemocy, bierze udział w walkach.
 • Nie myśli o pieniądzach, zadłuża się, nie może odpowiadać.
 • Bezwstydny, krzywdzący innych i nieskruszony.

Istnieją zarówno podobieństwa, jak i różnice między socjopatami i psychopatami. Rozumiemy ich charakterystyczne oznaki i objawy tych zaburzeń.

Socjopatia: oznaki i objawy

Socjopatia rozwija się z powodu negatywnego wpływu środowiska. Może to obejmować relacje rodzinne, przemoc fizyczną lub emocjonalną lub traumę z dzieciństwa. Socjopaci są wysoce nieprzewidywalni i ekscentryczni.

Bardzo trudno jest im okazywać komuś uczucie, ale potrafią czuć się członkami społeczności lub grupy i utrzymywać osobiste relacje. Rzadko pozostają w jednej pracy lub w tym samym związku. Nie mogą nawet stworzyć wyglądu normalnego życia.

Socjopaci często działają emocjonalnie i impulsywnie. Popełniając przestępstwo, nie myślą o konsekwencjach. Łatwo tracą panowanie nad sobą i często wpadają w złość, zwykle po wybuchu gniewu dochodzi do aktu przemocy. Ten związek może znaleźć i śledzić socjopata, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Socjopatia: oznaki i objawy

Socjopatia: oznaki i objawy

Socjopata a fobia społeczna: różnica między nimi

Te dwa słowa brzmią bardzo podobnie, ale w ich znaczeniu nie ma prawie nic wspólnego. Znaczenie tych definicji jest zupełnie inne.

Socjofob to osoba, która doświadcza irracjonalnego strachu w obliczu jakiejkolwiek interakcji ze społeczeństwem. Boi się coś zrobić, gdy inni na niego patrzą. Trudno mu mówić publicznie, komunikować się, chodzić tam, gdzie będzie dużo ludzi, rozmawiać z nieznajomymi. Ludzie mogą zdawać sobie sprawę, że ich strach nie jest poparty prawdziwym zagrożeniem, ale bardzo trudno im sobie z tym poradzić.

Fobia społeczna to choroba, która znacznie obniża jakość życia. W przyszłości poprzez zachowania unikowe może rozwinąć się w agorafobię – lęk przed opuszczeniem domu i wyjściem na ulicę. Jest leczony psychoterapią, środkami uspokajającymi i przeciwpsychotycznymi.

Socjopatia to zupełnie inny rodzaj diagnozy, to zaburzenie osobowości. Jest to związane z agresją, brakiem winy i przemocą.

Psychopata: oznaki i objawy

Psychopatia to zaburzenie, które dana osoba ma od urodzenia. Na jego wygląd ma wpływ genetyka i różne zaburzenia rozwoju mózgu. Psychopaci cierpią na to, że niektóre części ich mózgu są słabo rozwinięte, trudno jest im kontrolować emocje i inne impulsy.

Psychopatom bardzo trudno jest budować emocjonalne więzi. Mogą tylko budować sztuczne relacje, które pomagają im manipulować bliskimi. Psychopaci wykorzystują innych do realizacji własnych planów i pomysłów. Nie okazują skruchy, gdy kogoś ranią lub krzywdzą.

Psychopaci mogą wydawać się bardzo mili, czarujący i przyzwoici. Zwykle mają stałą pracę, niektórzy mają rodziny. Często tacy ludzie mają dobre wykształcenie, uwielbiają się uczyć. Jeśli psychopata wdaje się w kryminał, stara się na wszelkie możliwe sposoby uniknąć kary. Zwykle planuje wszystkie swoje działania i rozważa różne opcje rozwoju wydarzeń.

Psychopata: oznaki i objawy

Psychopata: oznaki i objawy

Rodzaje psychopatii

Psychopatia to pojęcie ogólne. Psychiatrzy wyróżniają kilka typów:

  • Pobudliwy. Tacy ludzie są bardzo porywczy i drażliwi. Ich nastrój ciągle się zmienia, są nieprzewidywalni. Trudno im dostrzec czyjąś opinię, nie liczą się z niczym, uważają się za słusznego we wszystkim i zawsze.
  • Histeryczny. Ci psychopaci zawsze chcą być w centrum akcji. Ważne jest, aby zwracali na siebie uwagę. Są bardzo teatralne i dziecinne. Ich myśli i sądy są bardzo niedojrzałe, ich upodobania i antypatie nieustannie się zmieniają. Z zewnątrz mogą wyglądać życzliwie, ale wewnątrz będą zimne.
  • Paranoidalny. Nadmierna samoocena, podejrzliwość i chęć potwierdzenia siebie są charakterystyczne dla takich psychopatów. Są drażliwi i w ogóle nie akceptują krytyki swoich ocen.
  • Hamulec. Dominuje poczucie nieadekwatności, stany obsesyjne, ciągła samokontrola. Reakcje na czynniki traumatyczne są zwykle bierne. Są skłonni do nadmiernej introspekcji, hipochondryków. Jeśli doświadczają nieznośnego stresu, przechodzi to w objawy psychosomatyczne, zwiększony niepokój i zmęczenie.

Psychopata i socjopata: jaka jest różnica między nimi

Jak możesz odróżnić jedno od drugiego? Konieczne jest podkreślenie pewnych znaków zachowania, które dokładnie powiedzą ci, kto jest przed tobą.

Socjopaci są znacznie bardziej emocjonalni. Można je wyróżnić dużą liczbą wybuchów emocjonalnych. Często są źli i zdenerwowani. Często wolą żyć samotnie, minimalizując kontakty społeczne. Regularnie zmieniaj zawód i pracę. Nie mogą być w tym samym związku przez długi czas. Jeśli socjopata popełnił przestępstwo, jest ono źle zorganizowane. Działa spontanicznie i niczego nie planuje.
Psychopaci nie mają empatii. Nie mogą tworzyć z kimś emocjonalnej bliskości. Ich urok jest bardzo powierzchowny, ale wystarczy oszukiwać i manipulować ludźmi. Zwykle są dobrze wychowani i inteligentni. Zwykle mają stałą pracę. Jeśli złamią prawo, działania są planowane z wyprzedzeniem. Ich emocje są pod kontrolą. Są wyrachowani i zimni, to ich główna różnica.

Kto jest bardziej niebezpieczny: psychopata czy socjopata?

Obie kategorie ludzi mogą być bardzo niebezpieczne dla społeczeństwa. Jeśli nie próbują leczyć zaburzenia, są zagrożeniem. Psychopaci są uważani za bardziej przerażających, ponieważ nie wiedzą, jak odpokutować. Nie przejmują się uczuciami innych ludzi. Oddalają się emocjonalnie od własnych działań. Nie są skłonni do empatii, więc po prostu są obojętni na ból innych ludzi. Wielu seryjnych morderców to psychopaci. Ale oczywiście nie wszyscy ludzie z tym zaburzeniem stają się przestępcami.

Socjopatia i psychopatia to dwa różne bieguny antyspołecznego zaburzenia osobowości. Rozpoznawany jest u około 1-3% populacji. Najczęściej takie naruszenia można znaleźć u mężczyzn, którzy cierpią na różne nałogi. Są to alkoholizm, narkomania i nadużywanie substancji.

Psychopatom znacznie łatwiej jest przedstawiać zdrowych ludzi, ponieważ są czarujący. Socjopaci wyróżniają się, są ekscentrykami. Łatwo się wkurzają, w stanie pasji popełniają straszne czyny, nie myśląc o konsekwencjach.

Poprzednia publikacja
Białe plamki na paznokciach
Nastepna publikacja
Syrop z cebuli – przepis
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.