15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Usuwanie zmian skórnych laserem CO2

Nieestetyczne zmiany skórne szpecą i wprawiają w kompleksy, zwłaszcza gdy umiejscowione są na twarzy. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich można szybko i bezpiecznie usunąć przy pomocy lasera CO2. Najpierw oczywiście konieczna jest konsultacja z dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej, ale zazwyczaj brodawki, kurzajki i włókniaki kwalifikują się do laserowego usuwania zmian skórnych. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i czym się różni od leczenia chirurgicznego.

Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych?

Laserowe usuwanie zmian skórnych przeprowadzane jest przez lekarza po wcześniejszej konsultacji z pacjentem i dokładnej diagnostyce zmiany skórnej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i w większości przypadków nie wymaga znieczulenia. Laser CO2 emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. Działanie urządzenia polega na emisji bardzo krótkich impulsów laserowych w niezwykle krótkich odcinkach czasowych. Tryb pracy lasera dopasowany zostaje do głębokości i wielkości zmiany. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Laser usuwa znamię i zamyka naczynia krwionośne i limfatyczne. W trakcie wykonywania procedury rana nie krwawi, jednak następnego dnia po usunięciu pieprzyka lub znamienia, w jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek. Całkowite zagojenie następuje po upływie 3-4 tygodni. Miejsce po usunięciu zmiany skórnej staje się zupełnie niewidoczne, brak jest blizny.

Jak podkreślają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki, usuwanie zmian skórnych laserem jest zabiegiem szybkim i skutecznym. W większości przypadków wystarczy jedna sesja, aby całkowicie pozbyć się niechcianej zmiany. Czasem lekarz może jednak zalecić powtórzenie procedury, zwłaszcza w przypadku zmian głębokich, rozległych i wirusowych.

Jakie zmiany skórne można usunąć laserem CO2?

Brodawki, kurzajki (brodawki wirusowe) i włókniaki, a także niektóre znamiona barwnikowe (pieprzyki) i przebarwienia to zmiany, które zazwyczaj nie wymagają leczenia chirurgicznego, więc można je bezpiecznie usunąć przy pomocy lasera CO2. Do zabiegu laserowego kwalifikują się również kaszaki i tłuszczaki. Laser eliminuje także naczyniaki rubinowe i przerośnięte gruczoły łojowe. Usuwanie zmian skórnych tą metodą zwykle wykonuje się ze względów estetycznych, zwłaszcza gdy umiejscowione są w widocznym miejscu, np. na twarzy.

Usuwanie zmian skórnych laserem a zabieg chirurgiczny

Głównymi zaletami procedur usuwania zmian skórnych laserem CO2 są:

  • szybkość gojenia się ran pozabiegowych,
  • brak krwawienia w trakcie zabiegu,
  • estetyczny efekt końcowy – brak blizn.

Dolegliwości bólowe i obrzęk są zdecydowanie mniejsze niż po interwencji chirurgicznej. Niezwykle istotne jest również to, że laseroterapia z użyciem systemu CO2 jest wykonywana metodą bezkontaktową, dzięki czemu nie ma możliwości powstania infekcji. Ogromnym atutem zabiegu jest możliwość przeprowadzenia go niezależnie od wieku, a zatem w przypadku dzieci, osób starszych, a nawet kobiet ciężarnych.

Z kolei przewagą zabiegu chirurgicznego jest to, że usuniętą zmianę skórną można przebadać histopatologicznie. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium i w ciągu kilku tygodni uzyskuje się wynik, stwierdzający, czy usunięta zmiana była łagodna, czy złośliwa. Dlatego jeśli znamię lub pieprzyk wyglądają nietypowo, zmieniają się w czasie lub krwawią, lekarze rekomendują chirurgiczne usuwanie zmian skórnych.

W razie innych pytań umów się na konsultację ze specjalistą w Klinice Miracki w Katowicach.

Poprzednia publikacja
Jak wygląda przedłużenie e-recepty w dobie e-wizyt lekarskich?
Nastepna publikacja
Jakie problemy alergologiczne występują zimą?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.