15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Zalety nordic walking

Wciąż ktoś jest zaskoczony, widząc ludzi z kijkami „narciarskimi”, ale z butami na nogach. Tymczasem coraz większą popularność zdobywa ten sport, zwany tu skandynawskim chodzeniem. I chociaż spojrzenie na takich „spacerowiczów” z zewnątrz może nasunąć myśl, że ta czynność jest przeznaczona tylko dla nieprzygotowanych osób, nie wszystko tak jest.

Korzyści ze skandynawskiego marszu

Fiński marsz, który z nieznanych nam powodów jest częściej nazywany w naszym kraju skandynawskim lub nordyckim, to lekka aktywność fizyczna, która zasłużenie zyskuje na popularności … A jeśli komuś trudno jest pływać, jeździć na rowerze lub biegać, fiński marsz może być świetnym sposobem na obciążenie mięśni.

Faktem jest, że podczas normalnego chodzenia około 60% mięśni jest zaangażowanych, podczas gdy w przypadku skandynawskich – wszystkie 90%. Można to łatwo wytłumaczyć, ponieważ podczas chodzenia z kijami część obciążenia spada na ramiona, barki, a nawet szyję. W tym samym czasie spalane jest znacznie więcej kalorii, a puls wzrasta o około 10-15 uderzeń na minutę.

Pod względem zużycia energii skandynawski spacer można porównać do biegania, ale układ sercowo-naczyniowy jest mniej obciążony. Dlatego chodzenie jest odpowiednie nie tylko dla sportowców i osób wytrenowanych, ale także dla tych, którzy mają nadwagę lub mają problemy z sercem. W związku z tym korzyści płynące z nordic walking dla osób starszych są naprawdę ogromne.

nordic walking

nordic walking

Dlaczego nordic walking a nie inny sport?

Ktoś może zapytać: jeśli chodzenie z kijkami jest tak korzystne, dlaczego nie ćwiczyć tradycyjnego jazda na nartach? Faktem jest, że narciarstwo wymaga zarówno odpowiedniego sezonu, jak i bardziej złożonego sprzętu. Poza tym technika jazdy na nartach jest dużo bardziej skomplikowana, przeciwwskazań jest więcej, a tego sportu nie można nazwać bezpiecznym.

Skutki zdrowotne nordic walking można wymienić długo. Przede wszystkim jednak warto tu zwrócić uwagę na wzmocnienie mięśniowego gorsetu, poprawę pracy serca, poprawę koordynacji, wzrost wytrzymałości oraz obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto zajęcia pomagają poprawić postawę, złagodzić skurcze mięśni, a także uzyskać niezmiennie dobry nastrój dzięki produkcji endorfin.

Jednak aby uzyskać te i inne pozytywne efekty, należy prawidłowo uprawiać nordic walking . Przede wszystkim należy prawidłowo dobrać laski: muszą one mieć odpowiednią długość.

Aby określić wymaganą długość lasek, należy pomnożyć swój wzrost w centymetrach przez współczynnik 0,68 i zaokrąglić do wielokrotności 5. Na przykład, jeśli wysokość wynosi 170 cm, to 170 * 0,68 = 115,6 – należy wybrać patyki o wysokości 115 cm.

Nordic walking to modny fitness: dwukrotnie skuteczniejszy niż bieganie, 90% mięśni

Ostatnio na ulicach można spotkać ludzi z kijami, jak na nartach; ruchy ich ramion również są typowe dla narciarzy, ale na nogach noszą trampki.

To ludzie, których porywa nordic walking (inna nazwa to nordic walking). Nadal cieszy się opinią osoby sprawnej na emeryturze: jest to łatwa aktywność dla tych, którzy już mają trudności z bieganiem, pływaniem i pedałowaniem. W rzeczywistości nordic walking to sport wymyślony dla młodych ludzi.

Nordic walking – ile spalamy na godzinę kalorii ?

Na godzinę skandynawskiego spaceru organizm zużywa około 500-700 kcal energii, dlatego nie dziwi fakt, że po spacerze na świeżym powietrzu pojawia się brutalny apetyt. Pamiętaj, aby po takim treningu pić wodę i jeść owoce, ale staraj się nie opierać na ciężkich potrawach, zwłaszcza jeśli chcesz schudnąć.

Teraz wiesz, jak właściwie ćwiczyć nordic walking i jakie korzyści dadzą ci takie spacery. Pozostaje tylko zdobyć odpowiednie kije i poczekać do poniedziałku, prawda?

Poprzednia publikacja
Cytryny mogą uchronić Cię przed przeziębieniem, cukrzycą, a nawet rakiem, po prostu ich potrzebujesz …
Nastepna publikacja
5 podstawowych zasad, które pomogą Ci schudnąć 3 kg w tydzień.
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.