15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Najwyższe budynki świata

Nowoczesne firmy projektowe, architektoniczne, budowlane i przemysłowe, duże sojusze i konglomeraty wykorzystują wszystkie swoje możliwości finansowe i technologiczne, aby udowodnić całemu światu i sobie nawzajem, że „rozmiar ma znaczenie”. Wieżowce, aspirujące coraz wyżej co dekadę, najlepszym tego dowodem. W każdą z nich zainwestowano pracę ogromnej liczby ludzi, całych zespołów utalentowanych architektów, inżynierów, projektantów. Jakie są najwyższe budynki świata?

Najwyższe budynki świata

Burj Khalifa

1. Najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa (Burj Khalifa). Położony w pięknym mieście Dubaj, ZEA. Wysokość budynku wynosi 828 metrów, wysokość dachu wynosi 636 m, liczba kondygnacji to 163. Wieżowiec został oddany do użytku w 2010 roku. Kształt budynku przypomina stalagmit. znany na całym świecie jako „Burj Dubai” („Dubai Tower”), przemianował go, poświęcając budynek prezydentowi ZEA Szejkowi Khalifa Ibnowi Zayedowi Al-Nahyanowi.

Shanghai Tower

2. Shanghai Tower (Shanghai Tower) – ultra wysoki budynek w budowie w dzielnicy Pudong w Szanghaju w Chinach. Według projektu wysokość budynku wynosi 632 metry, liczba kondygnacji wynosi 128, łączna powierzchnia to 380 tysięcy metrów. Już po 2016 roku stanie się 5. na świecie, w tym India Tower w Bombaju.

Shanghai Tower

Shanghai Tower

Clock Royal Tower

3. Clock Royal Tower (Makkah Royal Clock Tower Hotel). Budynek znajduje się w mieście Mekka, znanym wszystkim muzułmanom w Arabii Saudyjskiej. Wysokość budynku wynosi 601 metrów, liczba kondygnacji wynosi 120. Oddano do użytku w 2012 roku. Najwyższy hotel na świecie, największy budynek na świecie pod względem wielkości konstrukcji z największymi i najwyższymi zegarami na świecie.

Clock Royal Tower

Clock Royal Tower

Freedom Tower / World Trade Center

4. World Trade Center 1 lub Freedom Tower (One World Trade Center). Hotel jest wieżowcem położonym w Nowym Jorku (USA). Jego wysokość wynosi 541,3 metra, liczba kondygnacji to 104. Zbudowany w 2013 roku. Jest to najwyższy budynek biurowy na świecie i najwyższy budynek na półkuli zachodniej.

Freedom Tower

Freedom Tower

CTF Finance Center

5. Międzynarodowe Centrum Finansowe (CTF Finance Center) – ultra wysoki wieżowiec zbudowany w stylu modernizmu. Położony w mieście Guangzhou, w prowincji Guangdong, Chiny. Wysokość budynku wynosi 437,5 metra, liczba kondygnacji wynosi 103. Drapacz chmur został otwarty w 2010 roku. Zostanie on w pełni zbudowany w 2016 roku.

Tajpej 101

6. Tajpej 101 (Tajpej 101) – wieżowiec położony w stolicy Tajwanu – Tajpej. Jego wysokość wynosi 508 metrów, liczba kondygnacji to 101. Zbudowany w 2004 roku. Najwyższy budynek biurowy na świecie przed budową Freedom Tower. Styl architektoniczny w duchu postmodernizmu łączy współczesne tradycje ze starożytną architekturą chińską. Wielopiętrowy kompleks handlowy w wieży zawiera setki sklepów, restauracji i klubów.

Shanghai World Financial Center

7. Shanghai World Financial Center (Shanghai World Financial Center). Drapacz chmur w Szanghaju (Chiny). Wysokość budynku wynosi 492 metry, liczba kondygnacji to 101. Drapacz chmur został otwarty w 2008 roku. Budynek otrzymał następujące nagrody: Właściciel najwyższego tarasu widokowego na świecie, znajdującego się na 100. piętrze budynku (472 metry nad ziemią); najlepszy wieżowiec na świecie w 2008 roku.

International Commerce Center

8. International Commercial Center (International Commerce Center) – wieżowiec, zbudowany w 2010 roku w zachodniej części dzielnicy Kowloon w Hongkongu. Jest to najwyższy budynek w mieście. Wysokość budynku wynosi 484 metry, liczba kondygnacji to 118. Został oddany do użytku w 2010 roku.

Twin Skyscrapers

9. Twin Towers (Twin Skyscrapers) znajduje się w Kuala Lumpur (Malezja). W projekcie wieżowca wziął udział premier Mahathir Mohamad, który zaproponował budowę budynków w stylu „islamskim”. Dlatego pod względem kompleksu składa się z dwóch ośmioramiennych gwiazd. Petronas Towers mieści biura, sale wystawowe i konferencyjne, galerię sztuki. Koszt projektu to 2 miliardy ringgitów (800 milionów dolarów).

Zifeng Towe

10. Nanjing Grenlandia Financial Center ”(Zifeng Tower) to bardzo wysoki budynek, w którym mieści się centrum biznesowe Nanjing (Chiny). Wysokość budynku wynosi 450 metrów, liczba kondygnacji to 66. Został oddany do użytku w 2010 roku. Wieża wielofunkcyjna – budynek ma pomieszczenia biurowe, niższe piętra wyposażone są w sklepy, centra handlowe i restauracje, znajduje się również publiczne obserwatorium.

Poprzednia publikacja
Największe miasta świata
Nastepna publikacja
Tablica Mendelejewa – Układ okresowy pierwiastków
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.