Najwyższe budynki świata

Najwyższe budynki świata

Nowoczesne firmy projektowe, architektoniczne, budowlane i przemysłowe, duże sojusze i konglomeraty wykorzystują wszystkie swoje możliwości finansowe i technologiczne, aby udowodnić całemu światu i sobie nawzajem, że „rozmiar ma znaczenie”. Wieżowce, aspirujące coraz wyżej co dekadę, najlepszym tego dowodem. W każdą z nich zainwestowano pracę ogromnej liczby ludzi, całych zespołów utalentowanych architektów, inżynierów, projektantów. Jakie są najwyższe budynki świata?

Najwyższe budynki świata

Najwyższe budynki świata

Najwyższe budynki świata

Burj Khalifa

1. Najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa (Burj Khalifa). Położony w pięknym mieście Dubaj, ZEA. Wysokość budynku wynosi 828 metrów, wysokość dachu wynosi 636 m, liczba kondygnacji to 163. Wieżowiec został oddany do użytku w 2010 roku. Kształt budynku przypomina stalagmit. znany na całym świecie jako „Burj Dubai” („Dubai Tower”), przemianował go, poświęcając budynek prezydentowi ZEA Szejkowi Khalifa Ibnowi Zayedowi Al-Nahyanowi.

Burj Khalifa

Burj Khalifa

Shanghai Tower

2. Shanghai Tower (Shanghai Tower) – ultra wysoki budynek w budowie w dzielnicy Pudong w Szanghaju w Chinach. Według projektu wysokość budynku wynosi 632 metry, liczba kondygnacji wynosi 128, łączna powierzchnia to 380 tysięcy metrów. Już po 2016 roku stanie się 5. na świecie, w tym India Tower w Bombaju.

Shanghai Tower

Shanghai Tower

Clock Royal Tower

3. Clock Royal Tower (Makkah Royal Clock Tower Hotel). Budynek znajduje się w mieście Mekka, znanym wszystkim muzułmanom w Arabii Saudyjskiej. Wysokość budynku wynosi 601 metrów, liczba kondygnacji wynosi 120. Oddano do użytku w 2012 roku. Najwyższy hotel na świecie, największy budynek na świecie pod względem wielkości konstrukcji z największymi i najwyższymi zegarami na świecie.

Clock Royal Tower

Clock Royal Tower

Freedom Tower / World Trade Center

4. World Trade Center 1 lub Freedom Tower (One World Trade Center). Hotel jest wieżowcem położonym w Nowym Jorku (USA). Jego wysokość wynosi 541,3 metra, liczba kondygnacji to 104. Zbudowany w 2013 roku. Jest to najwyższy budynek biurowy na świecie i najwyższy budynek na półkuli zachodniej.

Freedom Tower

Freedom Tower

CTF Finance Center

5. Międzynarodowe Centrum Finansowe (CTF Finance Center) – ultra wysoki wieżowiec zbudowany w stylu modernizmu. Położony w mieście Guangzhou, w prowincji Guangdong, Chiny. Wysokość budynku wynosi 437,5 metra, liczba kondygnacji wynosi 103. Drapacz chmur został otwarty w 2010 roku. Zostanie on w pełni zbudowany w 2016 roku.

Tajpej 101

6. Tajpej 101 (Tajpej 101) – wieżowiec położony w stolicy Tajwanu – Tajpej. Jego wysokość wynosi 508 metrów, liczba kondygnacji to 101. Zbudowany w 2004 roku. Najwyższy budynek biurowy na świecie przed budową Freedom Tower. Styl architektoniczny w duchu postmodernizmu łączy współczesne tradycje ze starożytną architekturą chińską. Wielopiętrowy kompleks handlowy w wieży zawiera setki sklepów, restauracji i klubów.

Shanghai World Financial Center

7. Shanghai World Financial Center (Shanghai World Financial Center). Drapacz chmur w Szanghaju (Chiny). Wysokość budynku wynosi 492 metry, liczba kondygnacji to 101. Drapacz chmur został otwarty w 2008 roku. Budynek otrzymał następujące nagrody: Właściciel najwyższego tarasu widokowego na świecie, znajdującego się na 100. piętrze budynku (472 metry nad ziemią); najlepszy wieżowiec na świecie w 2008 roku.

International Commerce Center

8. International Commercial Center (International Commerce Center) – wieżowiec, zbudowany w 2010 roku w zachodniej części dzielnicy Kowloon w Hongkongu. Jest to najwyższy budynek w mieście. Wysokość budynku wynosi 484 metry, liczba kondygnacji to 118. Został oddany do użytku w 2010 roku.

Twin Skyscrapers

9. Twin Towers (Twin Skyscrapers) znajduje się w Kuala Lumpur (Malezja). W projekcie wieżowca wziął udział premier Mahathir Mohamad, który zaproponował budowę budynków w stylu „islamskim”. Dlatego pod względem kompleksu składa się z dwóch ośmioramiennych gwiazd. Petronas Towers mieści biura, sale wystawowe i konferencyjne, galerię sztuki. Koszt projektu to 2 miliardy ringgitów (800 milionów dolarów).

Zifeng Towe

10. Nanjing Grenlandia Financial Center ”(Zifeng Tower) to bardzo wysoki budynek, w którym mieści się centrum biznesowe Nanjing (Chiny). Wysokość budynku wynosi 450 metrów, liczba kondygnacji to 66. Został oddany do użytku w 2010 roku. Wieża wielofunkcyjna – budynek ma pomieszczenia biurowe, niższe piętra wyposażone są w sklepy, centra handlowe i restauracje, znajduje się również publiczne obserwatorium.

Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.

Comments are closed.