15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Planowanie ciąży

Ostatnio coraz więcej młodych par poważnie podchodzi do planowania ciąży. Dotyczy to przede wszystkim kwestii dbania o zdrowie, aby nienarodzone dziecko rodziło się bez patologii i wrodzonych chorób spowodowanych złymi nawykami rodziców.

Z reguły na kilka miesięcy (a nawet rok) przed planowaniem procesu poczęcia przyszli rodzice próbują rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu. Na tym etapie możesz dowiedzieć się, gdzie kupić alkomat, ponieważ niektóre produkty zawierają również alkohol i mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

Przyjmowanie witamin należy również rozpocząć nie wtedy, gdy kobieta dowiedziała się już o ciąży, ale kilka miesięcy wcześniej. Po pierwsze wzmocni jej ciało, a po drugie nie wywoła reakcji alergicznych u dziecka. Ponadto witaminy należy spożywać nie tylko chemicznie (w tabletkach lub kroplach), ale także spożywając bogatą w nie żywność. Kobiety w ciąży są szczególnie przydatne w przypadku kapusty, orzechów, roślin strączkowych, ziemniaków i świeżych ziół. Przed ciążą przydatne jest również w dużych ilościach jedzenie żywności zawierającej kwas foliowy, który zapobiega chorobom wrodzonym.

Drugim ważnym elementem zdrowej ciąży jest sport. Przed ciążą i na jej wczesnych etapach warto uprawiać jogging, który zamienia się w szybki spacer. Pozytywny wpływ mają także pływanie i gimnastyka. Później powinieneś skontaktować się z centrum medycznym, które opracuje dla ciebie zestaw ćwiczeń.

Planując ciążę, należy również wziąć pod uwagę szkodliwy wpływ leków na rozwój nienarodzonego dziecka. Dlatego jeśli planujesz zajść w ciążę i musisz zażywać leki, powinieneś skonsultować się z lekarzem na temat ich bezpieczeństwa i celowości. I oczywiście powinieneś przestać brać środki antykoncepcyjne.

Przyszła mama jest również bardzo przydatna do relaksu i świeżego powietrza. Dlatego staraj się spać około ośmiu godzin dziennie, przeznacz kilka godzin na spacery w parku lub w pobliżu stawów. Wskazane jest nie tylko podczas ciąży, ale także przed zajściem w ciążę, aby uczestniczyć w wystawach, poznawać pięknych ludzi i robić tylko przyjemne rzeczy. Jak udowodnili psychologowie, mózg przyszłej matki jest w stanie przekazać nienarodzonemu dziecku pozytywne informacje, postrzegane na długo przed poczęciem. A obrazy wizualne oglądane przez matkę mogą wpływać na wygląd samego dziecka lub jego postrzeganie otaczającego go świata.

Ciąża

Ciąża

Jeśli planujesz ciążę, ale nie spiesz się z kontaktem ze specjalistami, powinieneś pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie jest kluczem do zdrowia Twojego dziecka. Musisz więc upewnić się, że ty i twój małżonek nie macie chorób dziedzicznych, upewnić się, że czynniki Rh są kompatybilne, a także sprawdzić brak alergenów we krwi i oczywiście odwiedzić dentystę. Najlepiej to zrobić przed poczęciem, aby nie powodować dodatkowych urazów psychicznych nienarodzonego dziecka.

Najlepiej jest jeżeli zdecydujesz się zaplanować zdrową ciążę, skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadzi wszystkie niezbędne testy (i, jeśli to konieczne, zaleci przebieg leczenia), a następnie będzie monitorował twoje zdrowie. I wtedy możesz być pewien, że twoje dziecko urodzi się zdrowe.

Poprzednia publikacja
Spódnice jesienno – zimowe
Nastepna publikacja
Koronawirus – czym jest, statystyki zarażeń, jak się ochronić
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.