15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Żylaki kończyn dolnych

Według statystyk ponad połowa ludności świata cierpi na żylaki na nogach. Ta choroba może nie tylko zepsuć wygląd naszych nóg, ale także prowadzić do poważnych powikłań. Postanowiliśmy opowiedzieć Ci, co może powodować żylaki, jak zidentyfikować je na czas i co zrobić, aby twoje nogi były zdrowe.

Musiałeś przynajmniej raz zauważyć ciemne żyły na nogach kobiety. Powstaje z żylaków – ekspansji i wydłużenia żył wraz z tworzeniem się tych węzłów. Faktem jest, że podczas żylaków zakłócane jest krążenie krwi i działanie zaworów w żyłach, a nadmiar krwi rozciąga ściany żył. W rezultacie ich krawędzie są dociskane do skóry i stają się widoczne gołym okiem. Im bardziej zauważalny jest niebieski kolor żył, tym są one słabsze.

Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyny powstawania żylaków są liczne. Jednym z nich jest predyspozycja genetyczna. Niestety, prawdopodobieństwo uzyskania żylaków od rodziców jest dość duże – 70%. Inną przyczyną choroby może być siedzący tryb życia, na przykład gdy siedzisz przy komputerze w biurze przez cały dzień.

Żylakowatość zagraża tym, którzy zbyt długo stoją na nogach. Na przykład fryzjerzy lub sprzedawcy. Żylaki mogą pojawiać się również w czasie ciąży, jak również z powodu gwałtownego wzrostu masy ciała, ponieważ wraz z nim zwiększa się nacisk na nogi. Należy również pamiętać, że długotrwałe pończochy i skarpety z obcisłymi elastycznymi opaskami lub zbyt ciasnymi dżinsami mogą wywołać żylaki. Ściskają nasze stopy i zakłócają swobodny przepływ krwi.

Innym powodem, dla którego nie należy lekceważyć, jest noszenie niewygodnych, wąskich butów i butów na wysokim obcasie. Więc jeśli chcesz być w najlepszej formie, lepiej przejrzeć priorytety. Dodatkowe dwa lub trzy centymetry z pewnością nie są tego warte, a potem cierpią z powodu żylaków.

Jak sprawdzić czy masz żylaki na nogach ?

Najpierw przyjrzyj się dokładnie żyłom na nogach. Jak silne są one widoczne? Jakiego koloru? Czy czujesz się palcami? Jeśli żyły mają raczej ciemny kolor, są wyraźnie zaznaczone, a przechodząc obok nich palcami, można poczuć małe węzły, złe wieści.
Inne objawy żylaków to bóle i ciężkość nóg, uczucie ciepła i pieczenie w żyłach. Często z żylakami wieczorem pojawiają się obrzęki, aw nocy zaczynają się skurcze nóg.

W żadnym wypadku nie ignoruj tych „dzwonków” – im szybciej zaczniesz radzić sobie z czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju żylaków i angażować się w zdrowie, tym większe szanse na wyleczenie tej nieprzyjemnej choroby.

Jak dbać o swoje nogi aby nie mieć żylaków?

Aby uniknąć żylaków, staraj się regularnie wykonywać ćwiczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz siedzącą pracę. Piesze wycieczki to także świetna opcja. Lekarze zalecają również jazdę na rowerze i pływanie. I zrezygnuj z nawyku rzucania nogami na nogę, kiedy siedzisz.

Nie noś rzeczy, które ściskają nogi, i zrezygnuj z ciasnych butów i butów na obcasach. Możesz go nosić na święta, ale zdecydowanie nie każdego dnia.

Lepsze spojrzenie na wygodne i przestronne buty z niskim stabilnym obcasem. Preferuj także modele z szeroką podeszwą: zmniejszy to obciążenie nóg.

Główne wskazówki odnośnie zapobiegania żylakom

I kilka wskazówek dotyczących zapobiegania żylakom i wielu innym chorobom w ogóle:

  • usuń z diety szkodliwe pokarmy, mąkę i słodycze, jedz więcej warzyw i owoców;
  • uważaj na wagę;
  • jeśli palisz i nadużywasz alkoholu, przerwij te nawyki;
  • uprawiaj sport.
Poprzednia publikacja
Jak pozbyć się wody z organizmu
Nastepna publikacja
Cała prawda o kwasie foliowym
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.