15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co to jest franczyza ? – definicja

Co to jest franczyza i jak działa w biznesie – kompletny przegląd dla początkujących w prostych słowach.

Każda rozsądna osoba dorosła nie jest obca chęci posiadania własnego biznesu, ale sama idea, że ​​konieczna jest analiza rynku konsumenckiego w celu zidentyfikowania najbardziej pożądanych usług, produktów, opracowania pomysłu, promowania go wśród mas, wybrania prawdziwego zespołu zawodowego, zniechęcenia . Ale to nie jest cała gama działań na rzecz budowania własnego dochodowego biznesu. Franczyza – to może uratować cię jako przyszłego biznesmena z wielu rutynowych prac nad promocją pomysłów na biznes, w rzeczywistości jest to gotowe przedsiębiorstwo o określonym kierunku, które jest już dobrze znane konsumentom. Jednak pomimo oczywistych zalet, franczyzna ma wiele pułapek, ale najpierw najważniejsze!

Co to jest franczyza w prostych słowach: podstawowe pojęcia

Aby zrozumieć zawiłości i zasadę działania, aby podać banalną definicję, nie wystarczy, trzeba znać wszystkie elementy rozpatrywanego systemu. Zacznijmy od ogólnej koncepcji, franczyza jest umową osoby fizycznej i prawnej, a druga to duża korporacja, która ma własną markę lub markę. Przedmiotem umowy jest nabycie przez osobę fizyczną prawa do używania takiej marki lub marki w celu realizacji osobistego biznesu i czerpania z tego zysku.

Franczyzna definicja

Franczyzna to z jednej strony przeniesienie prawa do prowadzenia działalności na rzecz marki, a z drugiej – prowadzenie tej działalności – z drugiej (w rzeczywistości jest to leasing marki).

Franczyzna – podstawowe pojęcia

Oczywiście, koncepcja franczyzy jest bardzo obszerna i ze względu na jej jasną świadomość konieczne jest poznanie i umiejętność działania z jej komponentami:

 • Franczyzobiorca to osoba, która kupuje prawo od znanej firmy do korzystania ze swoich korzyści;
 • Franczyzodawca jest osobą prawną, firmą, która sprzedaje prawa do używania swojej marki franczyzowej;
 • Franchising to cała struktura kompleksu usług świadczonych przez franczyzodawcę;
 • Ryczałtowa płatność jest kwotą ryczałtową w wysokości ekwiwalentu pieniężnego ustaloną przez franczyzodawcę przez franczyzobiorcę w zamian za fakt, że ten pierwszy udzieli drugiemu prawa do korzystania z usług franczyzowych w celu prowadzenia własnej działalności gospodarczej;
 • Royalty jest zapłatą regularnie przez osobę na rzecz franczyzodawcy za prawo do korzystania z usług franczyzowych. Z reguły opłaty licencyjne są ustaloną z góry kwotą odsetek od franczyzobiorcy ustanowionego na mocy umowy.

Zgodnie z tymi prawami, które faktycznie kupują osobę fizyczną od znanej organizacji (lub przedmiotów franczyzowych), rozumie się:

 • Znak towarowy lub marka;
 • Technologia produkcji;
 • Wszelkiego rodzaju własność intelektualna;
 • Cały system praw i świadczeń, które następnie zostaną przekazane osobie fizycznej na zasadzie opłaty.

Ile kosztuje franczyzna ?

Oczywiście cena franczyzy zależy od marki, o czym już wspominaliśmy powyżej, ale to nie wszystko. Ostateczny koszt obejmuje:

 • Poziom popularności i popytu na markę;
 • Zakres, w jakim franczyza jest szeroko rozpowszechniona, dotyczy terytorium;
 • Warunki umowy;
 • Czy franczyzobiorca ma niezbędne obszary produkcji / sprzedaży w nieruchomości?
Franczyzna definicja

Franczyzna definicja

Poprzednia publikacja
Nalewka z aronii
Nastepna publikacja
Niemieckie strony z samochodami, autami
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.