15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi? Leczenie alkoholizmu

To trudne pytanie często zadają członkowie z problemem uzależnienia chemicznego, częściej żona (lub matka) alkoholika, który marzy, że jej mąż (lub syn) przestanie pić.

Dowiedz się jak pomóc alkoholikowi ?

Chcąc pomóc alkoholikowi, kobieta subiektywnie widzi problem czyjegoś nałogu. To jej pijaństwo nie pozwala jej zrujnować relacji rodzinnych i mocno uderzyć w budżet. Krewny uzależniony od alkoholu może mieć mgliste wyobrażenie, że jego sprawy wymknęły się spod kontroli, a często nawet nie zauważa problemu nadużywania alkoholu. Nie rozumie, że musi coś zrobić ze swoim nałogiem, szukać pomocy rehabilitacyjnej. Alkoholik pilnie zaprzecza, że ​​jest alkoholikiem. W jego oczach ludzie, którzy chcą mu pomóc, trzymają się go, naciskają, wyolbrzymiają obecną sytuację jego użyciem. Postrzega ich jako wrogów, a nie sojuszników i pomocników. Co można zrobić, aby alkoholik odniósł sukces?

Pomaganie paradoksom

W snach o szczęśliwej przyszłości matki (lub żony) alkoholików widzą oczywiście bezpieczne uwolnienie ukochanej osoby od nałogu. Pod wpływem litości i złości potrafią argumentować w stylu: „Gdybyś mnie kochał, dawno przestałbyś pić”.

Niestety, tego typu słowa wywołują jedynie złość i urazę, efekt diametralnie odwrotny od pożądanego, zwiększając u alkoholika poczucie winy, które chce wypić. Z pewnością należy przyjąć fakt, że zachowanie alkoholika nie jest regulowane jego wolą, ale jest konsekwencją choroby. Jego emocjami, myśleniem, kieruje bolesna pasja, która wzmacnia samo uzależnienie.

Alkohol staje się lekarstwem na nudę, żal, wstyd, stres, rutynę, a mechanizm uzależnienia polega na tym, że etanol, blokując negatywne emocje, dostarcza w zamian, choć na krótki czas, pozytywnych – radości, odprężenia, beztroski. Kiedy działanie substancji psychoaktywnej mija, depresja natychmiast powraca, „lekarstwem” na który staje się kolejna dawka alkoholu.

Osoba uzależniona od alkoholu, zmieniająca emocje negatywne w przyjemne pod wpływem alkoholu, wychodzi z pozycji, że wszystko w jego życiu jest w porządku i nic w tym nie powinno się zmieniać. Dlatego najlepszą pomocą dla alkoholika jest taka, która swoją treścią powoduje konfrontację alkoholika z rzeczywistością po wytrzeźwieniu. Ważne jest, aby stanął twarzą w twarz z konsekwencjami swojego picia. (Np. Obudzi się na ulicy bez kurtki i telefonu komórkowego, sam zapłaci karę za przebywanie w izbie wytrzeźwień, otrzyma naganę lub pozbawienie premii od kierownika za nieobecność). Każde negatywne doświadczenie pijaństwa będzie dla alkoholika sygnałem, że spożywanie alkoholu nie jest czymś pozytywnym, ale jest poważny problem, który rodzi wiele innych trudności – trudności w porozumiewaniu się z bliskimi lub problemy zawodowe.

Niestety, chcąc pomóc alkoholikowi, bliscy włożyli wiele wysiłku w ukrycie problemu, aby nikt nie dowiedział się o alkoholizmie w rodzinie. Zamiast nazywać problem „chorobą alkoholową” i pozwalać alkoholikowi doświadczyć wszystkich negatywnych konsekwencji ich nadużywania, krewni często robią dokładnie odwrotnie. Chronią alkoholika, usprawiedliwiają jego picie, ukrywają przed nim alkohol, zaprzeczają istnieniu problemów związanych z alkoholem. Z kolei alkoholik czuje, że otrzymał „pozwolenie” i może bezkarnie kontynuować picie. Często osoby, które chcą wyciągnąć alkoholika z bagna choroby, nieświadomie motywują go do dalszego zażywania, przyczyniając się tym samym do odroczenia jego decyzji o zaprzestaniu picia.

3 stadia alkoholizmu

Choroba nie rozwija się z dnia na dzień. Wszystko zaczyna się od domowego pijaństwa, a pierwszy etap można ustawić, gdy regularnie spożywa się alkohol, a odruch wymiotny zanika w przypadku przedawkowania.

Drugim objawem początku choroby są systematyczne zaniki pamięci.

Trzeci to brak niechęci do alkoholu w drugim dniu. Czwarty to wzrost ilości tolerowanego alkoholu, rozszerzenie indywidualnej normy. Na drugim etapie osoba pije prawie stale, ilość picia wzrasta. Pacjent jest świadomy swojego uzależnienia, ale prawie nie może z nim walczyć. Z reguły w stanie odurzenia osiąga największą skuteczność. Zaniki pamięci stają się coraz bardziej wyraźne, a następnego ranka po wypiciu czuje się potężny kac.

Jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc osobie przestać pić?

Świadome zachowanie alkoholika staje się snem nie tylko jego bliskich, ale także samego pijącego. Wielu alkoholików to inteligentni, erudyci, którzy piją nie z powodu niskiego statusu społecznego lub skromnego intelektu, ale z zupełnie innych, nieświadomych powodów.

Każdy alkoholik potrzebuje akceptacji i wsparcia. Od dawna udowodniono, że alkoholizm karmi się głębokim niezadowoleniem umysłowym, brakiem miłości i wiary w siebie, niechęcią do życia. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby pomóc pijącemu, jest zmiana nie jego samego, ale jego własnego zachowania. Istniejąca koncepcja współzależności odsłania szczegółowo charakterystykę zachowania ludzi, którzy są gotowi poświęcić się dla dobra innej osoby. To poświęcenie i jednocześnie chęć kontrolowania kogoś generuje agresję, która wylewa się na pijącego. Czując ciągłą presję, odrzucenie i własną winę, alkoholik pogrąża się tylko głębiej w swoim nałogu.

Jak pomóc uzależnionemu alkoholikowi

Jak pomóc uzależnionemu alkoholikowi

Jak pomóc uzależnionemu alkoholikowi?

Jak pomóc, aby nie zaszkodzić i dalej zwiększać rozwój uzależnienia? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, o których powinni pamiętać osoby, które decydują się pomóc alkoholikowi na drodze do wyzdrowienia.

  1. Zaakceptuj fakt, że alkoholizm (podobnie jak inne nałogi chemiczne) jest chorobą przewlekłą, dlatego nie powinieneś interpretować nałogu jako czegoś wstydliwego i wstydliwego dla swojej rodziny, nie ukrywaj tego faktu.
  2. Naucz się akceptować alkoholika jako osobę, która cierpi na poważną chorobę i dlatego wymaga leczenia. Dlatego uzależniony nie powinien być postrzegany jako „chłopiec do bicia”, którego należy ukarać za brak dyscypliny i słabą wolę.
  3. Nie wierz w obietnice alkoholika. Jego fantazje nie mają się spełnić.
  4. Bądź konsekwentny w swoich działaniach. Jeśli powiedziano ci, że podejmiesz określone działania, zrób to. Dlatego nie powinieneś straszyć go rozstaniem, jeśli nie jesteś gotowy do wyjścia. Kiedy obiecasz, że następnym razem skontaktujesz się z policją w celu uzyskania pomocy, skontaktuj się.
  5. Nie moralizuj, nie wchodź w konflikty (zwłaszcza gdy jest pijany). Takie zachowanie prowokuje tylko do dalszych oszustw i bezsensownych obietnic.
  6. Zaakceptuj, że nie ma natychmiastowego powrotu do zdrowia po nałogu. Alkoholizm jest chorobą postępującą i nawet długie okresy odstawienia nie gwarantują, że choroba nie powróci.
  7. Nie sprawdzaj ile pije alkohol, nie chowaj ani nie wlewaj alkoholu. Wymyśli nowe, bardziej wyrafinowane sposoby kamuflowania zapasów alkoholu, poszuka nowych miejsc do spokojnego picia.
  8. Nie pij z nim w nadziei, że zużyje mniej. To dodatkowo usuwa jego decyzję o wyjściu z nałogu.
  9. Najlepszą pomocą dla aktywnego alkoholika jest pozostawienie go w spokoju. Nie powinno się krzyczeć, płakać, żebrać, wzywać lekarza w domu, pożyczać pieniędzy, sprzątać z resztek pijackich zgromadzeń, „leczyć” kaca. Pozwól mu pić i bądź osobiście odpowiedzialny za swoje picie. Im szybciej dotrze na dno, tym szybciej odepchnie się od niego, aby rozpocząć powrót do zdrowia.
ak pomóc alkoholikowi przestać pić jak on sam nie chce ?

ak pomóc alkoholikowi przestać pić jak on sam nie chce ?

Jak pomóc alkoholikowi przestać pić, jeśli on sam nie chce

Pierwszym i warunkiem wstępnym jest zaprzestanie bycia ratownikiem, liną ratunkową dla pijącego.

Na przykład, jeśli mąż jest alkoholikiem, wpadł w długi, złamał prawo – niech sam sobie odpowie w całości. Trzeba przestać go litować: w końcu sam pijący wcale cię nie lituje. Pomyśl o tym. Przestań poddawać się jego szantażowi.

O leczeniu alkoholikiem trzeba mówić natychmiast po tym, jak wyzdrowiał z obżarstwa i przestał go „łamać”. Po co? Pamięć ludzka ma zdolność szybkiego wygładzania, wysyłania negatywnych wspomnień „na daleką półkę”. Dlatego po kilku dniach alkoholik zapomina, jaki był zły.

Rozmowa powinna toczyć się na równych zasadach, bez poniżania, zniewag i seplenienia. Nigdy nie grozić tym, czego nie możesz zrobić. Jak wspomniano powyżej, alkoholicy są dość przebiegli i doskonale rozumieją, co naprawdę im zagraża, a co jest pustym wstrząsem powietrza.

Dlaczego to jest ważne? Pamiętaj, że każda osoba, która nadużywa substancji, ma osłabioną siłę woli. Wynika to z destrukcyjnego działania tych substancji na psychikę. Nie urodził się w ten sposób, ale stał się.

Dlatego działanie tylko w przypadku zagrożeń jest nieskuteczne. Jeśli twój mąż pije, ważne jest, aby rozumiał, że chcesz jego dobra i jesteś gotowy do pomocy. Ale będzie musiał wykonać główną pracę.

Jak przekonać alkoholika do podjęcia leczenia

Staraj się nie nazywać ukochanej osoby alkoholikiem. To jest diagnoza, a diagnozę musi postawić lekarz.

Nie próbuj zmuszać pijącego do zaprzestania picia w domu. To praktycznie niemożliwe.

Staraj się nie rozmawiać otwarcie z innymi krewnymi o „wyczynach” gospodarstwa domowego. Osoby pijące są bardzo drażliwe i nie wiedzą, jak odpowiednio odbierać krytykę w ich adresie. Myślą, że chcesz ich w ten sposób upokorzyć. W odpowiedzi mogą zemścić się na kolejnym napadzie. „Ponieważ jestem taki zły, to będę się źle zachowywał. Ponieważ uważasz mnie za alkoholika, będę pił, będę alkoholikiem ”.

Głównym zadaniem krewnych jest przekonanie pijącego do wizyty u lekarza. To jest bardzo trudne. Ale musimy spróbować znaleźć strunę, która może rezonować w jego duszy.

Jeśli twój syn, brat, rodzic lub mąż pije – zaproponuj mu walkę nie alkoholem, ale przywróceniem nadwyrężonego zdrowia. Zwróć mu uwagę, że rodzina się rozpada, zaczęły pojawiać się problemy w pracy, a postawa kolegów znacznie się pogorszyła. Może jego koledzy już przestali go traktować poważnie, zaczęli chichotać. Być może relacje z istotnym alkoholikiem zaczęły się pogarszać: nawet kochająca żona może stać się nieznośnie trudna z mężem alkoholikiem.

Należy jednak pamiętać, że ani jeden lekarz od razu, od pierwszych minut wizyty u niego, „nie złapie człowieka za kark, na siłę go leczy, nie uczy, a co gorsza, od razu szyfruje”. To nie jest prawda. Każda wizyta zaczyna się od rozmowy. Jednocześnie żaden lekarz cię nie nauczy: czas na to już dawno minął.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu

Czy można leczyć alkoholizm bez wiedzy pacjenta?<

Prawdopodobnie słyszałeś, że istnieją narkotyki na alkoholizm. Obecnie wiele takich tabletek jest sprzedawanych w aptekach: jeśli leczona przez nie osoba pije alkohol, zachoruje bardzo, bardzo. Tak się składa, że ​​krewni pijącego zaczynają potajemnie dodawać do jedzenia lub picia leki na alkoholizm, wlewają takie leki do alkoholu. Mają nadzieję, że to wyleczy pacjenta lub przynajmniej zmusi go do myślenia.

Nie rób tego!.

Zadaj sobie pytanie: co właściwie dodaje się do alkoholu lub jedzenia? Wszystkie te leki przeciwalkoholowe działają w ten sam sposób: uniemożliwiają organizmowi przetwarzanie alkoholu na bezpieczniejsze substancje. Rezultatem jest ostre zatrucie pośrednim produktem rozkładu alkoholu: aldehydem octowym. To przez niego tak źle się czujemy z kacem.

Stąd niebezpieczeństwo „polania” jest jasne: na tle zatrucia alkoholem rozwija się również zatrucie aldehydem octowym. Dobrze, jeśli zdrowie człowieka jest dobre. A jeśli nie, sytuacja może się jeszcze pogorszyć: na przykład problemy z sercem mogą powodować ostrą niewydolność sercowo-naczyniową, aw rezultacie śmierć.

Przyczyny trądziku i pryszczy na twarzy
Poprzednia publikacja
Co oznacza trądzik na twarzy?
palenie w ciąży
Nastepna publikacja
Palenie papierosów w ciąży
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.