15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Sztukateria na ścianie – czym jest i czy warto się na nią zdecydować?

Dekoracyjne listwy na ścianach, przy sufitach i przy podłodze to bardzo powszechnie wykorzystywana forma ozdoby dla domu. Sztukateria styropianowa ma wiele odsłon, dzięki czemu jest bardzo uniwersalna i wpasowuje się w niemal każde wnętrze. Na co zwrócić uwagę, jeżeli interesują nas ozdobne listwy przysufitowe i ścienne? Kiedy warto rozważyć opcję zamontowania sztukaterii i w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

 

1. Sztukateria i listwy dekoracyjne – czym są?

2. Sztukateria na ścianie – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

3. Listwy ścienne i listwy przypodłogowe ozdobne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

4. W jakich aranżacjach sprawdzi się sztukateria?

 

Sztukateria i listwy dekoracyjne – czym są?

Sztukateria ścienna to szczególny rodzaj dekoracji, który wykonuje się najczęściej z gipsu, styropianu lub żywicy poliestrowej. Dzięki temu jest ona dość lekka, co pozwala na montaż do płaskiej, pionowej powierzchni. Tego rodzaju ozdoby ścienne są powszechne w architekturze od wieków, jednak upowszechniły się przede wszystkim w czasach renesansu oraz baroku – epokach, w których bogata ilość detali na elewacjach i we wnętrzach budynków była bardzo popularnym zabiegiem. Współcześnie sztukaterię najczęściej wykorzystuje się we wnętrzach domu, na ścianie lub w jej części tuż przy podłodze bądź tuż przy suficie. Dzięki niej możemy osiągnąć bardzo ciekawe efekty dekoracyjne.

 

Sztukateria na ścianie – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Sztukateria na ścianie sprawdzi się w wielu różnych pomieszczeniach. Listwy styropianowe lub z żywicy możemy wykorzystać w sypialni, gabinecie, pokoju dziennym czy przedpokoju. Bez problemu da się je zamontować również w pomieszczeniach funkcyjnych, jak na przykład kuchnia. Ze względu na obecność wilgoci może nie być to najlepsze rozwiązanie do łazienki.

Wybierając sztukaterię warto zwrócić uwagę na to, aby wpisywała się w ogólny charakter pomieszczenia i nie stanowiła elementu dominującego inne ozdoby. Dzięki temu zachowamy balans pomiędzy estetyką, a dopasowaniem do stylu aranżacji.

 

Listwy ścienne i listwy przypodłogowe ozdobne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając listwy ozdobne powinniśmy oczywiście zwrócić uwagę na to, jakie motywy przedstawiają. Często spotkamy się ze sztukaterią o prostej, geometrycznej formie, jednak nie jest to jedyna opcja – wiele modeli bardziej wpisuje się w kwiatowe i pełne detalu motywy nawiązujące do stylu barokowego czy prowansalskiego. To, jaki kształt sztukaterii wybierzemy, powinien być uzależniony od ogólnego stylu aranżacji wnętrz naszego domu bądź mieszkania.

Drugim istotnym kryterium jest także materiał wykonania oraz sposób montażu. Musimy się upewnić, że produkt został wykonany z należytą starannością i nie odkleją się niedługo po zamontowaniu. Jeżeli sami nigdy nie próbowaliśmy ich instalować, warto poprosić o pomoc fachowca.

 

W jakich aranżacjach sprawdzi się sztukateria?

Ozdobne listwy ścienne mają potencjał sprawdzić się w praktycznie każdej aranżacji – wszystko zależy od ich motywu przewodniego oraz dopasowania do ogólnego wystroju pomieszczenia. Proste, geometryczne wzory sprawdzą się w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, industrialnym, a także częściowo w skandynawskim. W przypadku tego ostatniego możemy też zastosować listwy o motywach nawiązujących do natury, które będą dobrze współgrać z użytymi w procesie projektowania materiałami jak drewno, szkło czy len. Najbardziej rozbudowane i dekoracyjne odmiany sztukaterii będą za to dobrym wyborem przy aranżacjach w stylu prowansalskim, retro i vintage.

Poprzednia publikacja
Wynajem ekspresu, czyli jak łatwo pozyskać profesjonalny ekspres do kawy?
Nastepna publikacja
Baza danych klientów. Co trzeba o niej wiedzieć?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.