15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?

Po kilku latach użytkowania niektóre elementy w oknach wymagają wymiany. Do tego grona można zaliczyć uszczelki, które naturalnie zużywają się w wyniku eksploatacji. Duży wpływ ma na to również nieregularna konserwacji części okiennych lub jej brak. Im częściej otwieramy i zamykamy okno, tym szybciej zużywają się zamontowane w nim uszczelki. Zastanawiasz się, kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC? Podpowiadamy, jak to zrobić, i kiedy jest na to najlepszy moment!

Kiedy warto wymienić uszczelki w oknach?

Jeśli uszczelki są okresowo prawidłowo konserwowane, to z powodzeniem mogą pełnić swoją funkcję przez wiele lat. W przypadku, kiedy decydujemy się na wynajem mieszkania, gdzie poprzedni najemca lub właściciel nie przywiązywał do tego wagi, to w tym wypadku warto pomyśleć o ich wymianie. Kiedy powinniśmy zdecydować się na wymianę uszczelek w oknach PVC? Jeśli po przyłożeniu ręki do okna, czujesz podmuch powietrza, to świadczy to o nieszczelności elementów okiennych, które na tym etapie nadają się do wymiany. Na co warto zwrócić jeszcze uwagę? Przede wszystkim na kondycję uszczelek. Guma, z których zostały wykonane, jest odporna na działanie wielu czynników, jednak w momencie, kiedy okna otwierane są kilkanaście razy dziennie, może twardnieć, a rezultacie się rozpadać. Jak zatem uniknąć efektu parcenia? W tym celu warto wyposażyć się w odpowiednie preparaty, które zakonserwują uszczelki i zadbają o ich wytrzymałość.

W jaki sposób wymienić uszczelki w oknach PCV?

Wymiana uszczelek nie należy do skomplikowanych procesów. Wystarczy opanować kilka technik, dzięki którym montowanie nowych elementów okiennych będzie proste i szybkie. Przed rozpoczęciem decyzji o wymianie, warto zapoznać się, z jakim profilem okna PCV mamy do czynienia. W tym wypadku należy dowiedzieć się więcej na temat modelu, rozmiaru i typu – takich informacji możemy uzyskać na specjalnej broszurze dołączonej do okien lub w salonie producenta. Dlaczego to takie ważne? Każdy model okna ma zróżnicowany typ uszczelek, dlatego z ich zakupem warto wstrzymać się do momentu, kiedy nie poznamy dokładnego typu posiadanych przez nas okien.

Od czego zacząć wymianę uszczelek?

Jeśli okna wyposażone są w uszczelki w postaci taśmy dociętej na wymiar, to w tym wypadku wystarczy wyciągnąć starą gumę, odpowiednio ją oczyścić i umieścić w oknie PCV nową uszczelkę. W przypadku modeli okien, które nie są już produkowane, etap wymiany warto zaplanować dużo wcześniej, ponieważ zamówienie odpowiednich uszczelek może trochę potrwać. W przypadku modeli zgrzewanych, czyli tych umieszczonych w narożnikach, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Podsumowanie

Warto mieć na uwadze, że konserwacja i wymiana uszczelek w oknach PCV ma wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu. Jedno jest pewne, regularne sprawdzanie szczelności okien może mieć wpływ na dłuższą eksploatację uszczelek i osiągnięcie maksymalnych możliwości technicznych konstrukcji okiennej. Odpowiednio dopasowane i założone uszczelki zapewnią odpowiednie warunki – zwłaszcza w czasie zimy.

Poprzednia publikacja
Jak obrać granat i zrobić z niego sok? Zdrowy napój nie tylko na lato
Nastepna publikacja
Luksusowe stoły do salonu
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.