15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Pierwszy prezydent USA

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest głową państwa Stanów Zjednoczonych, dyrektorem generalnym Stanów Zjednoczonych Ameryki i naczelnym dowódcą armii i marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

Kiedy zostało wprowadzone stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych

Stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych zostało wprowadzone w 1787 r. Przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, George Washington, został wybrany w 1789 roku.

Przez całe istnienie instytucji prezydencji w Stanach Zjednoczonych czterdzieści pięć osób pełniło funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych, począwszy od pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a Washingtona, a skończywszy na obecnym prezydencie Stanów Zjednoczonych, Donaldzie Trumpie.

Pierwszy prezydent USA

Pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych – George Washington – wybitny amerykański przywódca historyczny, polityczny, państwowy i wojskowy, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, jeden z tak zwanych ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, bohater amerykańskiej wojny o niepodległość, założyciel amerykańskiej prezydencji.

George Washington – Pierwszy prezydent USA

George Washington urodził się 22 lutego 1732 r. W mieście Bridges Creek w Wirginii, w rodzinie właściciela ziemskiego. Po raz pierwszy pracował jako geodeta. W 1752 roku dobrowolnie wstąpił do milicji ludowej, brał udział w działaniach wojennych przeciwko plemionom francuskim i indyjskim. W 1758 r. Ukończył karierę wojskową w randze pułkownika. Waszyngton był aktywnie zaangażowany w rozwój swojej rozległej posiadłości i wkrótce stał się jednym z największych plantatorów w stanie Wirginia. W latach 1758-1774 był kilkakrotnie wybierany do Zgromadzenia Ustawodawczego stanu Wirginia, gdzie bronił praw kolonii do Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w Pierwszym Kongresie Kontynentalnym jako delegat. Po wybuchu działań wojennych z Wielką Brytanią został wybrany na naczelnego dowódcę Armii Kontynentalnej, którą z powodzeniem dowodził aż do kapitulacji wojsk brytyjskich w 1781 r. W 1789 r. George Washington został jednogłośnie i zasłużenie wybrany pierwszym prezydentem USA.

W 1792 r. George Washington został ponownie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był jednym z inicjatorów budowy nowej amerykańskiej stolicy. 14 grudnia 1799 George Washington zmarł nagle. 18 grudnia został pochowany w jego posiadłości w Mount Vernon w Wirginii.

George Washington – biografia pierwszego prezydenta USA

22 lutego 1732 r. W mieście Wakefield w stanie Wirginia urodził się wielki mąż stanu i przywódca wojskowy Stanów Zjednoczonych – George Washington, którego przeznaczeniem było zostać pierwszym amerykańskim prezydentem.

Waszyngton urodził się w bogatej dziewiczej rodzinie plantatorów. W wieku 11 lat Waszyngton stracił ojca, którego rola została teraz przypisana jego starszemu bratu Lawrence’owi, który miał silny wpływ na kształtowanie poglądów młodego Waszyngtonu.

George nie chodził do szkoły, ale otrzymał dobrą edukację domową. Chociaż nauka podstawowa czerpała z książek.

W 1749 roku został geodetą w hrabstwie Culpepper. W 1752 r. Zmarł jego brat, a Waszyngton odziedziczył majątek Mount Vernon. Od 1758 do 1774 roku – został kilkakrotnie wybrany do władzy ustawodawczej. W 1752 r. Został głównym pułkiem lokalnym. Podczas wojny siedmioletniej brał udział w bitwach z Francuzami i stanął na stanowisku pułkownika.

W 1759 r. Nastąpiły zmiany w życiu osobistym. Waszyngton poślubił młodą wdowę – Dandridge Kastisa.

Waszyngton był gorącym przeciwnikiem polityki kolonialnej Wielkiej Brytanii, poparł bojkot brytyjskich towarów. Nigdy nie był zwolennikiem aktów przemocy, podobnych do „Boston Tea Party” z 1773 roku.

Od 1774 do 1775 roku – Przedstawiciel Wirginii na Kongresie Kontynentalnym. Po tym, jak Waszyngton zdał sobie sprawę, że wszystkie próby pojednania z metropolią były daremne, wyzywająco ubrany w mundur wojskowy.

W czerwcu 1775 r. Został wybrany naczelnym dowódcą armii amerykańskiej. Ten post utrzymywał od 1775 do 1783 roku. Mówią o George’u Waszyngtonie, że stworzył armię z niczego, armię, która wykazywała odwagę i odwagę. Za to otrzymał Złoty Medal Kongresu. Po podpisaniu paryskiego traktatu pokojowego w 1783 r. Waszyngton podał się do dymisji.

Po pewnym czasie został wybrany przewodniczącym Konwentu Konstytucyjnego, a 30 kwietnia 1789 r. Został prezydentem Stanów Zjednoczonych. W 1792 r. Waszyngton ponownie został wybrany na drugą kadencję.

Waszyngton przyspieszył procesy konstytucyjne, poparł utworzenie nowych organów rządowych, pogodził przez pewien czas trzy gałęzie rządu. W pierwszej kadencji objął dwóch przeciwników w rządzie – republikanina T. Jeffersona i federalistę A. Hamiltona.

W Waszyngtonie rozwój finansowy i przemysłowy kraju ustabilizował się, ale ponieważ prezydent poparł federalistów, ich przeciwnikom się to nie podobało. W związku z tym sytuacja w kraju jest bardzo pogarszająca się.

Związek z Indianami, które Waszyngton zdecydował za pomocą sił zbrojnych. Kiedy w 1794 r. Doszło do pierwszego w kraju powstania rolników w zachodniej Pensylwanii, Waszyngton bez wahania udusił powstanie.

Waszyngton był przeciwny interwencji USA w wewnętrznej sytuacji politycznej w Europie. W 1793 r. Przyjęli proklamację neutralności. Groźby wojny z Anglią uniknięto dzięki traktatowi z Waszyngtonu podpisanemu przez Jaya. W 1795 r. Podpisano kolejną umowę z Pinkney. Zgodnie z dokumentem Stany Zjednoczone ustanowiły wyraźne granice z Hiszpanami i, co również ważne, Amerykanie mogli teraz bezpiecznie wypuszczać swoje statki wzdłuż rzeki Missisipi.

19 stycznia 1796 roku Waszyngton złożył testament w formie „Pożegnania”. W dokumencie Waszyngton wezwał swoich ludzi do uczciwości i harmonii, aby wzmocnić przyjazne stosunki między państwami i krajami.

Waszyngton przeżył swój wiek w Mount Vernon. W 1798 r. Rząd zwrócił się do byłego prezydenta o wzięcie udziału w rozwiązaniu konfliktu z Francją i przewodzeniu armii.

13 grudnia 1799 roku Waszyngton wyprzedził swój majątek i został przykryty śniegiem. Dwa dni później prezydent zmarł. Został pochowany 18 grudnia w Mount Vernon.

Stolica Stanów Zjednoczonych, jezioro, wyspa, góra i kanion, a także kilka innych miejscowości, a także wiele instytucji edukacyjnych, zostały nazwane na cześć pierwszego prezydenta.

W 1888 r. W Waszyngtonie otwarto pomnik pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który osiąga wysokość 150 metrów.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych – „drugi mężczyzna” w Stanach Zjednoczonych. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych kieruje wyższą izbą Kongresu – Senatem, ale w rzeczywistości jest to formalność. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych pełni funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych w przypadku śmierci, oskarżenia (usunięcia z urzędu) lub rezygnacji obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Cztery osoby zmarły z przyczyn naturalnych, pełniąc funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych (dziewiąty prezydent Stanów Zjednoczonych, William Harrison, dwunasty prezydent Stanów Zjednoczonych, Zachary Taylor, dwudziesty dziewiąty prezydent Stanów Zjednoczonych, Warren Harding i trzydziesty drugi prezydent Stanów Zjednoczonych, Franklin Roosevelt).

Których prezydentów USA zamordowano

Czterech prezydentów USA zostało zamordowanych (szesnastego prezydenta USA Abrahama Lincolna, dwudziestego prezydenta USA Jamesa Garfielda, dwudziestego piątego prezydenta USA Williama McKinleya i trzydziestego piątego prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego).

Jeden prezydent USA został wybrany przez Kongres USA (szósty prezydent USA John Quincy Adams).

Jeden prezydent USA podał się do dymisji przed końcem swojej kadencji (trzydziestego siódmego prezydenta USA Richarda Nixona, z powodu groźby oskarżenia spowodowanego skandalem z Watergate).

Dziewiąty prezydent Stanów Zjednoczonych William Harrison, który zmarł trzydzieści jeden dni po złożeniu przysięgi prezydenta, spędził najkrótszą kadencję na stanowisku szefa władzy wykonawczej Stanów Zjednoczonych.

Poprzednia publikacja
Pierwszy człowiek w kosmosie
Nastepna publikacja
Pierwszy król Izraela
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.