15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Zastosowanie kawy w kosmetologii

Zalety naturalnej kawy to nie tylko radość i pozytywne emocje po filiżance gorącego napoju, ale także skuteczna pielęgnacja kosmetyczna. Palone ziarna kawy zawierają ogromną ilość substancji: do tej pory naukowcy odkryli ponad 1000 ich rodzajów i jest to dalekie od limitu. 2/3 wszystkich związków powstaje podczas palenia, dlatego fusy z kawy wykorzystywane są do celów kosmetycznych, często po wypiciu orzeźwiającego napoju.

Skład chemiczny ziaren kawy

Oprócz kofeiny, której stężenie zależy od gatunku kawowca, ziarna kawy zawierają inne grupy substancji w zależności od miejsca wzrostu, klimatu i składu gleby. Główne grupy to:

  • alkaloidy
  • związki fenolowe
  • białka
  • węglowodany (pektyny, sacharoza, celuloza)
  • cukry i polisacharydy o dużej masie cząsteczkowej
  • lipidy
  • aminokwasy
  • minerały itp.

Krążenie

Głównym alkaloidem kawy jest kofeina. Co więcej, w Robusta jest to prawie dwa razy więcej niż w Arabice: 1,8-3% wobec 0,8-1,2%. To właśnie kofeina odpowiada za pobudzenie przepływu krwi, rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie metabolizmu w komórkach skóry, dlatego okłady kawowe są najskuteczniejsze w zabiegach antycellulitowych. Okazuje się, że w tym przypadku kofeinowa robusta jest jeszcze bardziej odpowiednia niż Arabica.

Odmłodzenie

Odmłodzenie

Odmłodzenie

Nie tylko przyspieszony metabolizm, ale również działanie odmładzające dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy to kolejna zaleta maseczek kawowych. Wyraźnie tonizują skórę twarzy i ciała, odświeżając jej wygląd, napinając i wygładzając drobne zmarszczki. Liczne niezastąpione związki organiczne działają regenerująco. Witaminy z grupy B, a także A, E i D odżywiają skórę, wywierając pozytywny wpływ.

Oczyszczanie

Oczyszczanie

Oczyszczanie

Dobrze parzona drobno zmielona kawa sama w sobie jest doskonałym peelingiem mechanicznym, którego masaż dobrze oczyści skórę, wyeliminuje suchość i zwiększy jej elastyczność. Takie peelingi z dodatkiem soków owocowych lub przecieru skutecznie wybielają twarz, likwidują trądzik i usuwają inne wysypki skórne na twarzy. Na tej samej zasadzie możesz masować skórę głowy, oczyszczając powierzchnię martwych komórek i stymulując wzrost włosów poprzez zwiększone krążenie krwi.

Ubarwienie

Ubarwienie

Ubarwienie

Zawarte w kawie pigmenty koloryzujące z powodzeniem znalazły zastosowanie w kosmetyce. Maski do włosów na bazie fusów kawy mogą nadać włosom jednolity brązowy odcień, przyciemniając je o 1-2 tony. Dodatkowo te maski nadają włosom połysk, zdrowy wygląd i puszystość. Niezalecane dla blondynki.

Kawa

Kawa

Dodatkowe informacje

Pigment barwiący działa nie tylko na włosy, ale także na szkliwo zębów, dlatego miłośnikom kawy można doradzić łyk czystej wody po każdym łyku kawy – dzięki temu przyjemność z picia nie zmniejszy się dzięki wypłukaniu kubków smakowych, a zęby pozostaną naturalnie lekkie. Jako procedury profilaktyczne możemy również polecić: dodawanie naturalnego mleka do kawy; wybór niegorącego napoju, który można od razu połknąć i nie trzymać w ustach przez długi czas; picie kawy z mniejszą ilością kofeiny.

Poprzednia publikacja
Efektowne szafki z siedziskiem w przedpokoju
Nastepna publikacja
Czy muszę nosić maskę, nawet jeśli nie wierzysz w koronawirusa
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.