15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Czy muszę nosić maskę, nawet jeśli nie wierzysz w koronawirusa

Od samego początku pandemii mówiono tylko o tym, czy nosić maskę. Rekomendacje zmieniały się kilkakrotnie, a opinie w tej sprawie były podzielone. Warto powiedzieć, że im dłużej trwa kwarantanna, tym więcej osób, które nie chcą nosić masek, dołącza do obozu. Mamy jednak kilka argumentów, które mogą sprawić, że zmienisz zdanie.

 

Czy należy nosić maskę

Przez cały ten czas KTO nieraz powtarzano, że noszenie maski zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa. Powinno być od razu jasne, że podzielamy tę opinię. Zdajemy sobie jednak sprawę, że opinie ludzi mogą różnić się od naszych. Wielu nie wierzy w istnienie wirusa, a niektórzy po prostu nie boją się zachorowania. Ktoś jest pewien swojej odporności, a ktoś po prostu nie uważa wirusa za zbyt poważnego.

Opinie mogą się różnić, ale warto pomyśleć o tym, jak czują się inni. Ale o tym później, najpierw omówimy interesujące badanie przeprowadzone przez brazylijskich naukowców.

 

Socjopaci nie noszą masek częściej

Brazylijscy naukowcy przeprowadzili badanie, które miało miejsce z 21 maja. W tym czasie przeprowadzili ankietę wśród 1578 dorosłych. Kwestionariusze składały się z 220 pytań. Celem ankiety była ocena empatii respondentów, identyfikacja zaburzeń osobowości oraz określenie, czy są gotowi do przestrzegania zasad.

 

Spośród badanych 405 osób wykazywało tendencje socjopatyczne. Badanie wykazało, że osoby te mają skłonność do łamania zasad, rzadziej noszą maski ochronne i nie zachowują środków ostrożności. Naukowcy podkreślają: „Wyniki badania wykazały, że niski poziom empatii i skłonność do bezduszności są bezpośrednio związane z nieprzestrzeganiem środków bezpieczeństwa podczas pandemii”. .

Ale jak poziom empatii wiąże się z tym, że ludzie nie chcą przestrzegać najprostszych zasad? Chodzi o to, że empatia to zdolność osoby do empatii wobec innych (jeśli mocno uogólniasz). Noszenie maski, częste mycie rąk i inne zasady pomagają nie tylko chronić siebie, ale także chronić innych przed wirusem.

Kiedy żyjesz w społeczeństwie, w jakiś sposób myślisz o innych, współczujesz i obserwujesz niektórych normy. W rzeczywistości noszenie maski jest obecnie przejawem współczucia i troski o innych ludzi.

Czy powinieneś nosić maskę, jeśli nie wierzysz w koronawirusa

 

Czy powinieneś nosić maskę, jeśli nie wierzysz w koronawirusa

Czy powinieneś nosić maskę, jeśli nie wierzysz w koronawirusa

Nawet jeśli mocno wierzysz, że nie zostaniesz zarażony, pomyśl przez chwilę o ludziach wokół ciebie. Przychodzisz do supermarketu i przy kasie siedzi dziewczyna. Uśmiecha się do ciebie słodko i prosi o założenie maski, bo jest to konieczne, bo w środku pandemii. Odmawiasz, a potem zbesztasz ją za to, co jest warte.

 

Ale nie wiesz, że ta dziewczyna przez dwa lata próbowała zajść w ciążę, spędziła dużo czasu i wysiłku, przeżyła wiele osobistych tragedie. Tuż przed światową pandemią udało jej się począć dziecko. Jest szczęśliwa, ale boi się o swoje zdrowie i zdrowie nienarodzonego dziecka. Cały dzień siedzi przy kasie, gdzie przechodzą setki ludzi. Kiedy każda z nich przestrzega zasad, jest spokojniejsza.

Albo przychodzisz do kawiarni i barman prosi Cię o założenie maski. Odmawiasz, on nie chce ci nalewać kawy. Wychodzisz w złości, a potem piszesz o nim w internecie paskudne rzeczy. Ale nie wiesz, że ten facet ma w domu matkę, której zdrowie pozostawia wiele do życzenia. Pracuje, aby zarobić na lekarstwa.

Jeśli wirus dotrze do jego mamy, to nie skończy się dobrze. Facet codziennie o tym myśli, boi się o bezpieczeństwo swojej mamy. Jeśli wszyscy po prostu założy maskę wchodząc do kawiarni, poczują się spokojniej.

A wokół Ciebie krążą tysiące takich historii, każdego dnia widzisz ludzi, którzy mają prawdziwe powody do obaw wydarzenie. A jeśli nie jesteś socjopatą i umiesz wczuć się w sytuację, zrozumiesz, dlaczego nadal musisz nosić maskę. Nawet jeśli nie wierzysz, powinieneś nosić maskę przynajmniej z szacunku dla uczuć innych ludzi.

W rzeczywistości nie jest to trudne. Maski nie przeszkadzają w oddychaniu, nie zatruwają powietrza. Chronią Ciebie i osoby wokół Ciebie, sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Następnym razem, gdy będziesz chciał złamać proste zasady, pomyśl o tych, którzy są obok Ciebie!

Poprzednia publikacja
Zastosowanie kawy w kosmetologii
Nastepna publikacja
Dlaczego warto jeść kaszę gryczaną
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.