15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Rolety zewnętrzne – podpowiadamy, na czym polega ich fenomen

O ile nikogo nie powinien dziwić już widok różnego rodzaju rolet wewnętrznych zastępujących zasłony i firany, tak ciągle pewnym nowum wydają się rolety zewnętrzne na oknach domów jednorodzinnych i gospodarstw domowych. Konstrukcje te kojarzone są zazwyczaj z witrynami sklepów, jednak coraz częściej znajdują się one na wyposażeniu domów. Choć ich wygląd może z zewnątrz budzić niepokój, a przechodniom czy gościom mogą one dawać do zrozumienia, że być może nie są oni mile widziani w danym domu, to jednak powód ich montażu związany jest głównie z kwestiami termoizolacyjnymi budynku. Poznaj, czym cechują się dobre rolety zewnętrzne i co warto o nich wiedzieć przed zakupem.

Fenomen rolet zewnętrznych – z czego konkretnie wynika?

Ocieplenie budynku i jego termoizolacja to jedne z istotniejszych kwestii przy okazji remontu czy budowy domu. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne ogrzewanie, nawet w miastach czy na jego obrzeżach, a do tego konieczny jest szczelny dom, który będzie zatrzymywał jak najwięcej ciepłego powietrza wewnątrz i przy okazji nie będzie dopuszczał zimnego powietrza z zewnątrz. Osiągnięcie takiego stanu jest niełatwe i wymaga ogromu pracy – styropian pomaga ocieplić ściany, z kolei gąbka układana pod podłogą uszczelnia całą konstrukcję.

Duża ilość ciepła “ucieka” również przez okna, a wszelkie nieszczelności, zwłaszcza w drewnianych konstrukcjach z pojedynczą lub podwójną szybą, powodują napływ zimnego powietrza z zewnątrz. Dlatego właśnie stosuje się rolety montowane na zewnątrz są tak popularne w nowym budownictwie, ponieważ są uwzględniane już na etapie projektu. Obecnie bowiem odchodzi się od ogrzewania tradycyjnymi metodami (piece CO na węgiel i drewno), a coraz popularniejsze stają się piece kondensacyjne i różnego rodzaju pompy ciepła, w tym te głębinowe. Tam termoizolacja budynku jest niezwykle istotna, a rolety zewnętrzne pomagają skutecznie uszczelnić dom. Na stronie https://www.karnix.pl/rolety-zewnetrzne.html znaleźć można sprawdzone rolety zewnętrzne do okien i drzwi balkonowych.

Na co zwrócić uwagę przy okazji doboru rolet zewnętrznych?

Montaż rolet zewnętrznych jest skomplikowany i wymaga dużej wprawy w posługiwaniu się elektronarzędziami, a do tego, konieczna jest pomoc dodatkowej osoby. Kaset, w której znajduje się roleta, jest ciężka, a powodem tego jest użyty materiał – mowa tutaj o profilach wykonanych z aluminiowej blachy, które zostały wypełnione pianką poliuretanową o wysokich parametrach izolacyjnych. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie wymiany powietrza z otoczeniem przez okna, co sprawia, że ciepło nie będzie się przez nie wydostawać.

Przy okazji doboru rolet zewnętrznych warto zatem zwrócić uwagę na to, by miały one wysoki współczynnik oporu cieplnego, co przełoży się bezpośrednio na szczelność pomieszczenia i ostatecznie całego budynku. Innym aspektem, o którym warto pamiętać, przeglądając kolejne oferty rolet zewnętrznych, jest sposób ich montażu. Tutaj wyróżnia się rolety natynkowe (elewacyjne) i podtynkowe. Dodatkowe informacje o roletach zewnętrznych znaleźć można w artykule: Rolety zewnętrzne – na czym polega ich fenomen.

Poprzednia publikacja
Czyszczenie pralki octem
Nastepna publikacja
Koksu 5 Gram – Czyli czyli politycy śpiewają
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.