15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Pierwszy cesarz rzymski

Spis treści:

Kim był pierwszy cesarz rzymski ?

16 stycznia 27 przed naszą erą Guy Julius Cezar Octavian Augustus który został pierwszym cesarzem Cesarstwa Rzymskiego. Pozostał u władzy przez ponad 40 lat.

Nagły spadkobierca

Przyszły cesarz urodził się 23 września 63 pne. e. w rzymie Jego ojciec, Guy Octavius, nie pochodził z najbardziej znanych Oktawian. Matka, Atia Balba Caesonia, była córką siostry Gajusza Juliusza Cezara i kuzynki Gneusa Pompejusza Wielkiego. Oktawian wychowywał się w tradycyjnej rzymskiej surowości, często odwiedzając babcię, gdzie był widziany przez Cezara, a wkrótce stali się blisko. Po zamordowaniu Cezara jego wola stała się znana, w której wielki dyktator wyznaczył swego wielkiego bratanka, Oktawiana, jego następcę i dziedzica. Ten ostatni skończył 19 lat, w tym czasie nie miał autorytetu. Oktawian stał się patronem wielkiego mówcy Marka Tuliusza Cycerona. Dzięki niemu świeżo upieczony spadkobierca Cezara został mianowany konsulem na 10 lat przed początkiem swojego wieku. W październiku 43 pne e. Oktawian, Marc Anthony (jeden z najbliższych współpracowników Juliusza Cezara) i Marek Emiliusz Lepidus stworzyli drugi triumwirat – sojusz trzech polityków o nieograniczonych mocach. W Rzymie rozpoczęła się brutalna walka polityczna przeciwko przeciwnikom triumwirów („wrogom państwa rzymskiego”) i mordercom Guya Juliusa Cezara.

Pierwszy cesarz rzymski – rządy

Pierwszy cesarz rzymski Oktawian rządził indywidualnie od 30 roku przed naszą erą. Zapowiedział koniec wojen domowych i ustanowienie pokoju we Włoszech i prowincjach. Senat przyznał Oktawianowi honorowy tytuł Augusta (po łacinie – święte), który stał się dla niego inną nazwą. Oktawian nie chciał być nazywany dyktatorem, chociaż w rzeczywistości jego moc była ogromna. Nazwał siebie princeps – pierwszym obywatelem. Ponieważ dowodził wszystkimi wojskami rzymskimi, był ciągle nazywany cesarzem – dowódcą, który otrzymał prawo do triumfu. August zrobił wiele dla dobrobytu państwa rzymskiego. Zachował wszystkie republikańskie struktury władzy: senat, zgromadzenie ludowe, wybranych sędziów, chociaż. ograniczył ich prawdziwą moc. Pod nim cała ludność Włoch została włączona do list obywateli rzymskich. Najwybitniejsi przedstawiciele miast włoskich stali się senatorami. Rzymianie zaprzestali wojen podboju i ruszyli do obrony swoich granic. Oktawian przeszedł do historii jako mecenas sztuki. Pod jego wpływem poeci Virgila i Horacego pracowali, napisali jego trójwymiarowe dzieło „Historia Rzymu z założenia miasta” autorstwa Tytusa Liviusa. Język pisarzy i poetów tej epoki nazywa się „złotą łaciną”. Oktawian August nigdy nie zapomniał o losie Cezara. Stworzył osobistą straż, której żołnierze nazywano Pretorianami. Pierwszy cesarz rzymski zmarł spokojnie w 14 roku ne. e. Od czasów Oktawiana Augusta państwo rzymskie nazywano imperium, ponieważ rządzili nim cesarze, którzy się nawzajem zastępowali.

pierwszy cesarz rzymski - Oktawian August

pierwszy cesarz rzymski – Oktawian August

Poprzednia publikacja
Pierwszy dzień jesieni
Nastepna publikacja
Co to jest bezdech senny ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.