15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Pierwsze objawy i oznaki ciąży

Pomimo tego, że testy ciążowe i ultradźwięki są jedynymi sposobami do dokładnego ustalenia ciąży, istnieje wiele oznak i objawów, na które warto zwrócić uwagę.Pierwsze oznaki ciąży obejmują nie tylko brak miesiączki, ale mogą również obejmować zmęczenie, wrażliwość na zapachy i poranne mdłości. Warto pamiętać, że wszystkie są MOŻLIWYMI oznakami ciąży, mogą pojawić się zarówno u kobiet w ciąży, jak i nie u kobiet w ciąży, i są związane z owulacją i miesiączką.

Kiedy pojawiają się objawy?

Co dziwne, pierwszy tydzień ciąży zależy od daty ostatniej miesiączki.

Twoja ostatnia miesiączka jest uważana za pierwszy tydzień ciąży, nawet jeśli tak naprawdę nie byłaś w ciąży. Przybliżona data urodzenia jest brana pod uwagę od momentu pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Wykonanie domowego testu ciążowego jest najtańszym i najłatwiejszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży. Pamiętaj, że domowe testy ciążowe mierzą poziom hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG) w moczu i zwykle zawiera mniej w moczu niż we krwi.

Test daje najdokładniejsze wyniki od momentu opóźnionej miesiączki.

Cykl miesiączkowy uważa się za opóźniony, jeśli miesiączka nie rozpoczyna się w ciągu 5 lub więcej dni po dniu, w którym spodziewany jest początek.

Warto jednak pamiętać, że nawet dzień po przewidywanym opóźnieniu ponad jedna trzecia kobiet ma takie testy domowe, które dają wynik ujemny, a jeśli wykonasz test zbyt wcześnie, wynik może być negatywny, nawet jeśli jesteś już w ciąży. Możesz zrobić kolejny test w domu po kilku dniach, aby uzyskać dokładniejszy wynik.

Oznaki i objawy ciąży

Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, możesz nie zauważyć pierwszych oznak ciąży lub pomylić je z objawami zbliżającej się miesiączki.

Nie powinieneś spędzać długich godzin na poszukiwaniu odpowiedzi na forach w doświadczeniach, w każdym razie twoje badania nie zmienią tego, co już się wydarzyło lub co się nie wydarzyło, ale twój nastrój i sen mogą zostać całkowicie zrujnowane.

 • Lekki ból w dolnej części brzucha i plamienia plamienia – 1-4 tygodni
 • Brak miesięcznych – 4 tygodni
 • Zmęczenie – 4-5 tygodni
 • Nudności – 4-6 tygodni
 • Obrzęk piersi – 4-6 tygodni
 • Częste oddawanie moczu – 4-6 tygodni
 • Tydzień zaparć – 4-6
 • Zawroty głowy podczas ruchu – 5-6 tygodni
 • Huśtawki nastroju – 6 tygodni
 • Zmiany temperatury – Tydzień 6
 • Wysokie ciśnienie krwi – 8 tygodni

Ból i lekkie krwawienie

Od 1 do 4 tygodni zmiany w ciele kobiety do tej pory występują na poziomie komórkowym. Zapłodnione jajo tworzy grupę komórek wypełnionych płynem zwanym blastocystą, który po ciąży będzie musiał przekształcić się w narządy i części ciała płodu.

Około 10-14 dni po poczęciu (4 tygodnie) blastocysta przyczepia się do endometrium pokrywającego ścianę macicy. Proces ten może powodować niewielkie krwawienie, które można pomylić z łagodną miesiączką.

Brak miesiączki

Po przymocowaniu blastocysty do ścianek macicy ciało zaczyna wytwarzać hormon zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową, który mówi ciału, że nadszedł czas, aby przestać co miesiąc wypuszczać jajo z jajników. Najczęściej po zapłodnieniu miesiączka znika po 4 tygodniach ciąży.

Jeśli masz opóźnienie, powinieneś wykonać domowy test ciążowy, szczególnie jeśli masz nieregularny cykl menstruacyjny.

Zmęczenie

Zmęczenie może wystąpić w dowolnym momencie ciąży. Podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta, a ten hormon może powodować senność. Jeśli czujesz się zmęczony, koniecznie śpij.
Poranne nudności i wymioty

Nudności

Nudności i poranne wymioty zwykle rozwijają się w 4-6 tygodniu ciąży. W rzeczywistości takie objawy mogą wystąpić nie tylko rano, ale ogólnie o każdej porze dnia. Ten objaw jest charakterystyczny dla pierwszych 12 tygodni ciąży. Jeśli często chorujesz, musisz upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość wody, aby uniknąć odwodnienia.
Obrzęk i tkliwość piersi

Zmiany piersi

Zmiany piersi mogą rozpocząć się w 4-6 tygodniu ciąży. Są one również związane ze zmianami poziomu hormonów. Najczęściej pierś nieco puchnie i staje się bardziej wrażliwa niż zwykle. Zazwyczaj objawy te znikają później, gdy ciało przyzwyczaja się do zmienionego tła hormonalnego.
Częste oddawanie moczu

Przepływ krwi

W czasie ciąży zwiększa się przepływ krwi, co prowadzi do tego, że nerki przetwarzają więcej płynów niż zwykle, co może powodować częste oddawanie moczu nawet we wczesnych stadiach ciąży.
Zaparcia i wzdęcia

Objaw ten jest podobny do typowego objawu podczas menstruacji i jest również spowodowany zmianami hormonalnymi, które mogą spowolnić procesy trawienne, co powoduje wzdęcia i zaparcia.
Wysokie ciśnienie krwi i zawroty głowy podczas ciąży

Najczęściej we wczesnych stadiach ciąży u kobiet spada ciśnienie krwi, co może powodować zawroty głowy z powodu rozszerzania naczyń mózgowych. Wysokie ciśnienie krwi w pierwszych 20 tygodniach ciąży zwykle oznacza, że ​​występują pewne problemy zdrowotne, które występują równolegle z ciążą. Taki objaw może występować niezauważony przed ciążą, ale może również rozwinąć się podczas procesu. W takich przypadkach szczególnie ważne jest monitorowanie ciśnienia i skonsultowanie się z lekarzem.

Huśtawki nastroju

Ponieważ poziomy estrogenu i progesteronu są podwyższone w czasie ciąży, może to powodować zmiany w tle emocjonalnym i może stać się bardziej wrażliwy niż zwykle. Mogą powodować tak silne uczucia, jak depresja, drażliwość, euforia i lęk.
Podwyższona podstawowa temperatura ciała

Temperatura ciała

Podstawowa temperatura ciała to najniższa temperatura ciała osiągana podczas odpoczynku lub snu. Jest to określane poprzez pomiar temperatury wczesnym rankiem przez wprowadzenie termometru do odbytnicy. Może również wzrosnąć normalna temperatura ciała, szczególnie podczas upałów lub aktywności fizycznej. W takich przypadkach ważne jest spożywanie wystarczającej ilości płynu. Upewnij się, że nie śpisz gorąco.

Poprzednia publikacja
Paintball – zasady gry
Nastepna publikacja
Biedronka – godziny otwarcia, informacje, historia
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.