15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Pasjans zasady

Pasjans to gra, w którą gra się od kilku stuleci, ale dokładna data i miejsce wystąpienia nie są znane. Debata na ten temat do tej pory się nie zakończyła i istnieje kilka wersji na temat jej powstania.

Z jednej strony grę wymyślili francuscy arystokraci uwięzieni w Bastylii, z drugiej – jest to wynalazek francuskiego matematyka Pelissona, dla rozrywki francuskiego króla Ludwika XIV. Pierwsze zasady gry zostały udokumentowane w czasach Napoleona. Sam cesarz podczas swojego wygnania bardzo chętnie grał w pasjansa.

Nazwa gry prawdopodobnie pochodzi od francuskiego słowa „cierpliwość”, co oznacza „cierpliwość”. To bardzo dokładnie opisuje główny element sukcesu w tworzeniu pasjansa.
Pasjanse zostały porwane przez wiele znanych postaci historycznych, takich jak muzyk Nicolo Paganini, francuska królowa Marie Antoinette i Madame Recamier.
Pasjanse kochają, nadal kochają i pokochają to, że pozwalają ci uciec, zrelaksować się i odpocząć od zmartwień i stresów. A w naszych czasach popularne stały się klony gry: pająk, piramida, dywan, szalik i inne.

Uważa się, że pasjans znany też pod nazwą „Solitaire” jest jednym z najstarszych obecnie powszechnie znanych. Niezbyt skomplikowane przez reguły, dość często zbieżne, nie wymagają długich i bolesnych przemyśleń. Co tłumaczy jego popularność na całym świecie.

Pasjans Zasady

Pasjans Zasady

Pasjans zasady

Rozkładanie pasjansa wymaga standardowej talii 52 arkuszy. W sumie gra obejmuje trzy pola lub strefy gry. Na pierwszym polu siedem stosów kart układa się do góry nogami, zaczynając od jednej karty na stosie od lewej do prawej. Do każdej kolejnej dodaje się jedną kartę. Wszystkie górne się przewracają. To jest główne pole gry.

W lewym górnym rogu (lub tam, gdzie jest to dogodne) umieść pozostałą talię w ten sam sposób nakrapiany. Górna karta lub trzy (w zależności od rodzaju gry) są ujawniane i umieszczane obok pozostałej talii. To dodatkowe pole gry jest rodzajem rezerwy.

Ponadto nad talią pozostaw miejsce na cztery stosy kart. To miejsce, w którym można bezpośrednio zbierać pasjansa.

Zasady są proste: musisz kolejno rozkładać całą talię na kolory, przestrzegając przyjętej hierarchii wartości. Zacznij od asów, a następnie od dwójek do królów.

Dozwolone jest przenoszenie kart na boisku. W takim przypadku dopuszczalne jest umieszczenie najmłodszego na już otwartym starszym, biorąc pod uwagę naprzemienność czerwono-czarnego garnituru. W razie potrzeby przesuń cały stos. Ale z zastrzeżeniem hierarchii gry.

Za każdym razem opuszczana górna karta jest otwierana. Ponadto, aby uzyskać układ sekwencji, możesz wziąć otwarte karty z dodatkowego pola gry. Ale tylko ten, który jest otwarty i górny.

Jeśli możliwe ruchy zostały wyczerpane, jedna (lub trzy) karty są otwierane w pozostałej talii rezerwowej. Kiedy karty się na nim kończą, talia jest odwracana i zaczyna się od nowa. Rób to wielokrotnie. Tak więc, jeśli chcesz, możesz przewinąć stos kopii zapasowych i zapamiętać, czego możesz użyć.

Jeśli stos kart zostanie rozłożony na głównym polu gry, wówczas na jego miejscu możesz umieścić króla, a od niego zacznij układać się w malejącej sekwencji z naprzemiennymi kolorami. Najważniejsze jest to, że liczba tych stosów nie przekracza siedmiu.

Gra jest uważana za zakończoną, gdy wszystkie karty są ułożone w kolorach od asa do króla, a możliwe ruchy się kończą.

Poprzednia publikacja
Spowiedź święta: Warunki dobrej spowiedzi , regułka i formułka spowiedzi
Nastepna publikacja
Farba do mebli – do renowacji i odmalowywania mebli
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.