15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Farba do mebli – do renowacji i odmalowywania mebli

Większość ludzi w domu ma stare meble, starannie przechowywane przez wiele lat, a szkoda wyrzucić. A niektórzy dostają niepomalowane drewniane meble, próbując zaoszczędzić pieniądze. Dlatego uporządkowanie mebli, odświeżenie ich wyglądu i nałożenie warstwy ochronnej to bardzo pilne zadania. Farby do mebli drewnianych doskonale radzą sobie z tymi wszystkimi problemami. Wybierając takie farby, musisz zrozumieć ich odmiany i cechy, a sam proces barwienia wymaga pewnej wiedzy. Dowiedzmy się więcej o farbach do mebli drewnianych.

Rodzaje farb do mebli drewnianych

Łatwiej jest powiedzieć, które farby zdecydowanie nie nadają się do drewnianych mebli i innych powierzchni w życiu codziennym. Jeśli chodzi o zastosowanie kompozycji farb i lakierów do mebli drewnianych, istnieje kilka rodzajów takich produktów:

 • Farby do mebli drewnianych
 • Przezroczyste powłoki

Są to woski, lakiery, bejce, impregnaty i lazury do mebli drewnianych. Są zarówno bezbarwne, jak i z dodatkiem barwników.

Farba do mebli

Przy odpowiedniej pielęgnacji wysokiej jakości meble służą przez wiele lat i więcej niż jedno pokolenie. Przedłużyć jej życie i przywrócić pierwotny wygląd lub ulepszyć nie do poznania – ty decydujesz. W tym artykule porozmawiamy o materiałach, które pomogą zrealizować decyzję: jak wybrać odpowiedni i gdzie kupić farbę do renowacji mebli, niż ukryć wady.

W jakich sytuacjach elementy wewnętrzne wymagają renowacji, a kiedy mebli w domu nie da się już uratować?

Produkty z litego drewna mogą żyć wiecznie, a żywotność mebli wykonanych z płyty wiórowej, płyty pilśniowej, płyty wiórowej i innych pochodnych drewna jest ograniczona. Ponadto takich powierzchni praktycznie nie można pomalować. Niemniej jednak jest zbyt wcześnie, aby pożegnać się ze swoją ukochaną starą komodą lub fasadą meblową, jeśli nadal jest mocno przytrzymana i wymaga tylko kosmetycznych napraw.

Ukryj wióry, zadrapania o różnych głębokościach, pęknięcia, a nawet przywróć utracone elementy dekoracyjne, zaktualizuj powłokę i całkowicie zmień styl własnymi rękami.

Co jest potrzebne do renowacji mebli ?

Podobnie jak renowacja mebli nie ogranicza się do odmalowania, tak użyteczne materiały nie kończą się tylko farbą. O tym pójdziemy nieco niżej.

Kit i mastyks. Niezbędni asystenci dekoratorów i konserwatorów w przygotowaniu do malowania i usuwania wad. Pozwalają naprawić nierówności i wgniecenia, usunąć niepotrzebne pęknięcia i zadrapania. Bez względu na to, w jakim stanie był produkt, farba do renowacji mebli najlepiej trafia na taką powłokę. W razie potrzeby za pomocą teksturowanych mas uszczelniających można tworzyć różnorodne powierzchnie tekstur.
Lakier i wosk. Możesz używać lakierów i wosków jako warstwy nawierzchniowej do malowania lub osobno. Chronią drewno i tworzą wodoodporną powłokę. Używając różnych odcieni wosku, możesz nadać meblom efekt starożytności lub podkreślić strukturę drzewa za pomocą klasycznej satyny transparentnej.

Czy mogę pomalować meble dowolną farbą?

Przegląd materiałów do odmalowania mebli

Farby i lakiery do prac wewnętrznych różnią się od siebie składem, stopniem połysku i przezroczystości, a także zakresem zastosowania. Nie wszystkie są jednakowo odpowiednie i czasami trudno jest wybrać farbę do mebli, niektóre są po prostu tworzone do innych zadań.

Jakich składników w kompozycji powinienem szukać przy wyborze farby do odmalowania mebli? Przede wszystkim warto zrezygnować z farb olejnych i materiałów na bazie rozpuszczalników. Te pierwsze są po prostu przestarzałe, a pozostałe są toksyczne i stwarzają zagrożenie pożarowe.

Lepiej jest zastanawiać się nad materiałami na bazie wody. Takie barwniki są przyjazne dla środowiska, emitują minimalną ilość lotnych substancji organicznych lub wcale ich nie emitują. Z tego powodu nie mają ostrego nieprzyjemnego zapachu, nie są łatwopalne i nie powodują poważnych szkód dla zdrowia i środowiska. To silny argument, ponieważ mówimy o farbie do odmalowania mebli w salonie.

Farby akrylowe i inne do mebli

Najpopularniejsze i niedrogie materiały na bazie wody to akryl. Jednak akryl nie zawsze jest skuteczny do odmalowywania. Istotną wadą jest to, że nie spoczywa na lakierowanych powierzchniach, co nie ma znaczenia przy odmalowywaniu produktów z płyt wiórowych lub uprzednio malowanych materiałami na bazie kleju. Niestety nie można tego uznać za farbę do błyszczących fasad mebli.

Alternatywą dla akrylu jest farba mleczna, jej głównym składnikiem jest kazeina. Jest wykonany w całości z naturalnych materiałów, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska, nie powoduje alergii i nie wącha. Specjalna kompozycja pozwala ci gładko i pewnie leżeć na złożonych powierzchniach:

 • drzewo
 • pochodne drewna: płyta wiórowa, MDF, płyta wiórowa i inne
 • beton
 • szkło
 • metal
 • różne rodzaje tworzyw sztucznych

Czy mogę pomalować lakierowane meble farbą? Tak, to proste. Aby dobrze pasował, wystarczy lekko obniżyć połysk i przejść po powierzchni papierem ściernym. Najczęściej nie wymaga gruntowania ani innego specjalnego przygotowania produktu.

Farba na bazie lateksu na bazie wody

Ogólnie przyjmuje się, że w przypadku mebli drewnianych najlepszą farbą jest olej. Ale ten rodzaj produktu ma wyjątkowo ostry zapach i wymaga specjalnych warunków do barwienia (to znaczy, że malowanie drewnianych mebli w domu jest niepożądane, jest niebezpieczne dla zdrowia).

Jednak podobny efekt można uzyskać stosując emulsję wodną na bazie lateksu. Ta decyzja nie jest powszechnie znana. Emulsja lateksowa jest głęboko osadzona w strukturze drewna, tworząc hydrofobowy film, który niezawodnie chroni meble przed zamoknięciem i pozwala umyć je mokrą szmatką.

Jedną z głównych zalet wodorozcieńczalnych farb do mebli drewnianych na bazie lateksu jest to, że nie możesz się martwić pęcherzykami, które tworzą się po wyschnięciu farby. Emulsja wodna przepuszcza powietrze, nie pojawią się pęcherzyki.

Jednak emulsje lateksowe nie są uniwersalne. Nie mogą znieść niskich temperatur: warstwa farby zaczyna pękać od mrozu. Dlatego lepiej nie używać drewnianych mebli pomalowanych taką farbą na ulicy i w pokojach aktywnie wentylowanych w zimnych porach roku.

Farba silikonowa na bazie wody

Ta kompozycja barwiąca zawiera krzemoorganiczne (silikon) i kopolimery akrylowe, które zapewniają farbie wszystkie zalety obu substancji:

 • odporność na tarcie i wodę;
 • przepuszczalność pary;
 • wysoka elastyczność, pozwalająca malować pęknięcia do 2 mm na powierzchni drewna;
 • warstwa farby nie jest uszkadzana przez mikroorganizmy;
 • trwały kolor (nie żółknie z czasem);
 • brak pęcherzyków, pęknięcia;
 • odpychanie cząstek pyłu, brudu.

Gdzie kupić farbę do mebli?

Dla początkujących dekoratorów lub tych, którzy chcą szybko odmalować meble bez zbytniej pracy polecam wybrać się do najbliższego sklepu budowlanego. Znajdziesz tam odpowiedni produkt który nie wymaga żadnej wstępnej ani wykończeniowej obróbki powierzchni; jest to połączenie podkładu, bogatego koloru i trwałej powłoki. Musisz tylko podnieść farbę, wyczyścić, wysuszyć i odtłuścić powierzchnię, a następnie praca przebiega sama. Wszystkie farby można znaleźć w naszym katalogu.

Poprzednia publikacja
Pasjans zasady
Nastepna publikacja
Paintball – zasady gry
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.