15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Białe plamki na paznokciach

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się białych kropek na paznokciach. Jednym z nich jest niedożywienie oraz niedobór witamin i minerałów. Zwróć uwagę, że wśród substancji wpływających na stan płytki paznokcia czołowe pozycje zajmują witaminy A, E i C, a także cynk i wapń.

Białe plamki na paznokciach

Białe plamy na paznokciach (leukonychia) – zmiana w płytce paznokcia, charakteryzująca się pojawieniem się punktowych, paskowatych lub rozległych białych plam. Białe plamy na paznokciach mogą być nie tylko nieszkodliwym defektem kosmetycznym, ale także wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Aby poznać przyczyny białych plam na paznokciach, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki, w tym konsultacja z dermatologiem, badanie analizy spektralnej paznokci pod kątem pierwiastków śladowych, zeskrobanie z płytki paznokcia pod kątem grzybów chorobotwórczych. Aby wyeliminować białe plamy na paznokciach, należy działać na przyczynę ich pojawienia się: aby uniknąć uszkodzenia płytki paznokcia, poddać się kuracji witaminowej, znormalizować odżywianie itp.

Informacje ogólne

Paznokcie to gęste, zrogowaciałe płytki, które pokrywają grzbietowe powierzchnie końcowych paliczków palców rąk i nóg. Główną funkcją paznokci jest ochrona tkanek miękkich dystalnych części palców przed uszkodzeniami mechanicznymi. Twardość płytki paznokcia zapewnia keratyna (głównie cysteina – aminokwas zawierający siarkę), a sprężystość i połysk warstwom wody i tłuszczu. Oprócz siarki płytki paznokcia zawierają również inne pierwiastki śladowe – wapń, fosfor, chrom, selen, cynk itp., Których obecność sprawia, że ​​paznokcie są zdrowe.

Wygląd paznokci (a także włosów i skóry) jest nie tylko wskaźnikiem pielęgnacji, ale także wrażliwym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Białe plamy na paznokciach, deformacja płytki paznokcia, dyschromia, łamliwe lub łuszczące się paznokcie mogą wiele powiedzieć doświadczonemu diagnostowi o stanie zdrowia pacjenta stojącego przed nim. Stan paznokci odzwierciedla zmiany, jakie zaszły w organizmie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – jest to okres niezbędny do całkowitej odnowy płytki paznokcia. Znając możliwe przyczyny pojawienia się białych plam na paznokciach, można przeprowadzić rodzaj wstępnej diagnozy różnych zaburzeń w organizmie.

Białe plamki na paznokciach – Przyczyny

Powstawanie białej pigmentacji wiąże się z naruszeniem procesu keratynizacji płytki paznokcia, w wyniku czego między warstwami paznokcia tworzą się mikroskopijne pęcherzyki powietrza. Naruszenie normalnej keratynizacji płytki paznokcia może być spowodowane różnymi czynnikami endo- i egzogennymi, w wyniku których pojawiają się plamki lub paski różniące się kształtem, wielkością i położeniem.

Uraz płytki paznokcia jest częstą egzogenną przyczyną białych plam na paznokciach. U kobiet mechaniczne uszkodzenie paznokcia następuje przy nieostrożnym usunięciu naskórka, niewłaściwym manicure, pedicure lub przedłużaniu paznokci. Negatywny wpływ na stan płytki paznokcia wywiera pokrywanie paznokci niskiej jakości lakierem dekoracyjnym, a także systematyczny kontakt rąk z chemią gospodarczą lub przemysłową, zwyczaj obgryzania paznokci. Białe plamy na paznokciach mogą być spowodowane noszeniem zbyt ciasnych butów.

Białe plamy na paznokciach mogą pojawić się przy nadużywaniu ścisłej diety, a także u osób cierpiących na anoreksję lub brak pierwiastków śladowych i witamin. Takie wady płytki paznokcia mogą również wskazywać na obecność chorób układu pokarmowego, anemii, niewydolności serca, przewlekłej niewydolności nerek, stresu i długotrwałej depresji u człowieka.

Uszkodzenia mechaniczne

Nawet lekkie uderzenie może wywołać pojawienie się białych kropek na paznokciach. Aby wyeliminować taki problem, zrób ciepłą kąpiel z bulionu rumiankowego i ciemnego piwa, a także użyj specjalnych olejków.

Chemikalia

Agresywne detergenty, niskiej jakości lakiery i kremy do rąk oraz płyny chemiczne uszkadzają płytkę paznokcia i powodują białe plamy na paznokciach. Zawsze używaj gumowych rękawic do czyszczenia i mycia naczyń. Konieczne jest również wykonanie specjalnych kąpieli solnych dla dłoni.

Infekcje

Jeśli masz infekcję grzybiczą w swoim ciele, może to spowodować pojawienie się białych plam na płytce paznokcia. Skontaktuj się z lekarzem, który pomoże Ci kompleksowo rozwiązać ten problem.

Brak witamin

Brak witamin i składników odżywczych wpływa na naszą urodę. Dodaj do swojej diety sezonowe warzywa i owoce, które uchronią Cię przed niedoborem witamin i przedłużą piękno Twojej skóry, włosów i paznokci!

Białe plamki na paznokciach - Przyczyny

Białe plamki na paznokciach – Przyczyny

Leczenie białych plam na paznokciach

Usuwanie białych plam na paznokciach może być skuteczne tylko wtedy, gdy zostanie określona przyczyna ich pojawienia się. Jako środek ogólny zaleca się unikanie wstrząsów nerwowych, normalizowanie pracy i odpoczynku, wzbogacanie diety w warzywa, owoce, białka roślinne i zwierzęce. Przy problemie białych plam na paznokciach przyda się przyjmowanie witamin, mikro- i makroelementów, które zlikwidują niedobór brakujących substancji w organizmie.

W przypadku leukonychii, która nie jest związana z chorobami ogólnymi, można udać się do salonu kosmetycznego na miejscową kurację paznokci przy użyciu profesjonalnych produktów pielęgnacyjnych, leczniczych kąpieli dłoni i stóp, masażu dłoni i stóp. Oprócz zabiegów salonowych w domu można wykonać kąpiele w soli morskiej; wetrzyj w paznokcie mieszaninę rozgrzanej oliwy z oliwek z sokiem z cytryny, olejowy roztwór witaminy A, olej rybny, odżywcze kremy. W przypadku infekcji grzybiczej lekarstwa i miejscowe leczenie paznokci są przepisywane i wykonywane przez mikologa.

Zapobieganie białym plamom na paznokciach

Same stare plamy na paznokciach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak ich pojawienie się w niektórych przypadkach może wskazywać na poważny problem w ciele, więc tego objawu nie należy ignorować. Błędem jest „maskowanie” białych plam na paznokciach warstwą dekoracyjnego lakieru. Wręcz przeciwnie, gdy się pojawią, należy chwilowo zrezygnować z manicure paznokci i poddać się diagnostyce u specjalisty.

Podczas pracy z chemikaliami chronić ręce rękawiczkami. Pielęgnując dłonie i stopy w salonie, lepiej preferować placówki o dobrej reputacji, delikatnych zabiegach i znanych markach kosmetycznych. Dobre odżywianie, przyjmowanie witamin pomoże uniknąć pojawienia się białych plam na paznokciach. W przypadku całkowitej leukonychii należy przede wszystkim wykluczyć choroby narządów wewnętrznych

Poprzednia publikacja
Koksu 5 Gram – Czyli czyli politycy śpiewają
Nastepna publikacja
Socjopata a psychopata – kim oni są i jaka jest między nimi różnica
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.