15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jakie zwierzęta możesz spotkać w Australii?

Australia jest domem dla prawie 10% różnorodności biologicznej Ziemi, co czyni ją jednym z 17 krajów na świecie o wyjątkowo bogatej florze i faunie. Około 80% gatunków zwierząt występujących w Australii to gatunki endemiczne, których nie ma nigdzie indziej na świecie. Życie morskie kontynentu jest równie zróżnicowane jak na lądzie – w pobliżu północno-wschodnich wybrzeży Australii znajduje się największa rafa koralowa na naszej planecie (o powierzchni ponad 344 tys. Km2), a także ogromna różnorodność gatunków namorzynów i alg.

Te siedliska są domem dla różnorodnych ryb i kultowego życia morskiego, takiego jak krowy morskie i żółwie morskie. Jednak zmiana klimatu, fragmentacja siedlisk na potrzeby rozwoju rolnictwa oraz gatunki inwazyjne zagrażają australijskiej faunie i florze.

Lokalne organizacje ochrony przyrody, wraz ze społecznością i ludnością rdzenną, kierują wszystkie swoje wysiłki na rzecz opracowania i wdrożenia strategii ochrony unikalnej fauny kontynentu.

Zwierzęta Australii

Zwierzęta Australii – lista, charakterystyka i zdjęcia przedstawicieli fauny kontynentu Australia:

Kolczatka australijska


Kolczatka australijska jest jednym z czterech żyjących gatunków kolczatek i jedynym przedstawicielem rodzaju Tachyglossus. Jej ciało pokryte jest futrem i cierniami. Kolczatka ma wydłużony pysk i specjalistyczny język, którego używa do łapania owadów z dużą prędkością. Podobnie jak inne współczesne monotremes, kolczatka australijska składa jaja; monotremy to jedyna grupa ssaków, które rodzą się w ten sposób. Kolczatka australijska ma niezwykle mocne kończyny przednie i pazury, które pozwalają jej szybko zakopać się pod ziemią. Ich ciernie nie służą jako broń, ale mogą odstraszyć drapieżniki. Echidna jest w stanie pływać, jeśli to konieczne.

Bawół azjatycki


Bawół azjatycki pojawił się w Australii w XIX wieku i rozprzestrzenił się w północnej części kontynentu. Są to duże zwierzęta, które wolą żyć w pobliżu zbiorników wodnych, w których woda jest stojąca lub z powolnym prądem. Są to zwierzęta roślinożerne, rośliny wodne stanowią 70% ich diety. Rogi samców są większe niż u samic i mają długość do 2 m. Bawoły mogą osiągać około 2 mw kłębie, 3 m długości i masę 1200 kg. Te wprowadzone zwierzęta tak dobrze przystosowały się do siedliska Australii, że powodują znaczne szkody w lokalnym ekosystemie. Bawół azjatycki żyje około 25 lat.

Wielbłąd


Wielbłądy przybyły do ​​Australii w XIX wieku i dobrze przystosowały się do panujących tam warunków klimatycznych. W tej chwili populacja wielbłądów liczy ponad 50 tysięcy osobników. Średnia długość życia wielbłąda wynosi od 40 do 50 lat. Dorosłe osobniki osiągają wysokość 1,85 mw kłębie i 2,15 mw garbie. Wielbłądy mogą osiągać prędkość do 65 km / h. Ich garby są wypełnione tkanką tłuszczową, która jest rozprowadzana po całym ciele i pomaga zwierzęciu przetrwać w gorącym klimacie. Zwierzęta te mają szereg adaptacji fizjologicznych, dzięki którym mogą przez długi czas przebywać bez wody. Z dwóch gatunków wielbłądów w Australii występuje jednogarbny wielbłąd lub dromader.

Dingo

Dingo to australijski dziki pies. To największy drapieżnik w Australii. Nazywa się dzikim psem, ale jest to na wpół udomowione zwierzę z Azji Południowej, podgatunek wilka szarego. Istnieją pewne kontrowersje co do tego, czy dingo są rodzime na kontynencie, czy nie. Można to przypisać temu, że w przeciwieństwie do innych zwierząt australijskich, które żyły na kontynencie od milionów lat, dingo przybyło do Australii około 4000 lat temu. Chociaż czasami dingo zostały udomowione przez australijskich aborygenów, pozostały dzikimi zwierzętami. Wysokość w kłębie ok. 60 cm, waga do 25 kg. Mają mocniejszą czaszkę i większe zęby niż psy udomowione. Umaszczenie zależy od siedliska i waha się od czerwonego do białego. Dingo zwykle żyje samotnie lub w małej grupie rodzinnej. Zjada prawie wszystko, co może znaleźć, od kangurów i wallabies po szczury, myszy, żaby, jaszczurki, a nawet owoce. Dingo nie szczeka, piszczy i wyje jak wilk, szczególnie w nocy, aby komunikować się i chronić terytorium. Dingo może mieszkać w dowolnej części Australii, pod warunkiem, że jest dostęp do wody pitnej.

Kangur


Największy członek rodziny kangurów może osiągnąć masę około 90 kg i długość ciała 1,3 metra. Mają krótkie włosy, od pomarańczowo-brązowego do szarego lub ciemnobrązowego. Wyraźny jest dymorfizm płciowy, samce są większe od samic. Jako torbacze, samice mają worek brzuszny, w którym noszą swoje młode. Najbardziej charakterystyczną cechą kangurów jest ich wyprostowana pozycja ciała, dzięki dwóm nieproporcjonalnie dużym tylnym łapom, małym przednim i dużemu, grubemu ogonowi. Kangur może żyć od 6 do 27 lat. Co zaskakujące, te torbacze spędzają większość swojego życia w suchych, suchych regionach, ale są również dobrymi pływakami. Kangury żyją i poruszają się w małych grupach społecznych. Kuoka to jeden z najmniejszych członków rodziny kangurów. Posiadają: grube i twarde szaro-brązowe futro; krótkie, zaokrąglone i puszyste uszy; długi ogon (24-31 cm); krótsze tylne nogi niż u innych kangurów. Ich masa ciała wynosi 2,7-4,2 kg, a długość ciała 40-54 cm, są roślinożercami i żywią się trawą, liśćmi, korą i różnymi roślinami.

Koala

Koala to pluszowy, krępy roślinożerca żyjący w koronach drzew eukaliptusowych. Koale mają siwe włosy, duży czarny nos i duże, puszyste uszy. Za pomocą ostrych pazurów przylega do gałęzi. To zwierzę prawie całe życie spędza na drzewach i schodzi na ziemię, aby przejść z jednego drzewa na drugie. Dieta składa się głównie z liści eukaliptusa. Liście te są wysoce toksyczne, trudne do strawienia i mają bardzo niską zawartość składników odżywczych dla większości innych zwierząt. Liść koala dostaje całą wilgoć, jakiej potrzebuje i rzadko pije wodę.

Latające lisy


Lisy latające mają bardzo cienką skórę na skrzydłach, dzięki czemu potrafią latać. Polują na owady w nocy i używają swoich uszu jako radaru, aby znaleźć ofiarę. Podczas odpoczynku ssaki te siedzą do góry nogami i owijają skrzydła wokół ciała. Każde miejsce, w którym jest ciepło i wilgotno, nadaje się do wypoczynku. Latający lis jest jednym z dwóch ssaków łożyskowych znalezionych w Australii. Migrowali na kontynent z sąsiednich wysp.

Nambat

Nambat lub mrówkojad torbacz to mały ssak torbaczy. Są to zwierzęta terytorialne i samotne, które są aktywne tylko w ciągu dnia. Mrówkojad torbacz waży od 400 do 700 gramów, ma długość ciała 20-27 cm, ma czerwono-brązową głowę, łopatki i tułów, które stopniowo stają się czarne z białymi paskami na grzbiecie. Ogon jest srebrzystoszary i puszysty, ma około 17 cm długości, kufa jest spiczasta, z wydłużonym lepkim językiem. W przeciwieństwie do innych mrówkojadów, które żywią się termitami, mrówkojad torbacz nie ma potężnych pazurów.

Lis pospolity


Lisy to wszystkożerne ssaki łożyskowe z rodziny psowatych, do których należą również wilki, kojoty i psy domowe. Pochodzą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Lisy pospolite zostały wprowadzone do Australii w 1855 roku przez europejskich osadników.

Myszy torbacze


Myszy torbacze są bardzo podobne do zwykłych myszy, ale mają długi, spiczasty nos. Najbardziej aktywny w nocy. Długość ciała do 120 mm, waga do 170 g. Włos na głowie jest szary, a boki, brzuch i nogi pomarańczowe. Myszy torbacze żywią się owadami, kwiatami i nektarem, ale mogą również jeść małe ptaki i myszy. Występują głównie na wschodnim wybrzeżu Australii.

Krokodyle


W Australii występują dwa rodzaje krokodyli: australijski krokodyl wąskoszyi (słodkowodny) i krokodyl solony (słonowodny). Krokodyl czesany jest największym współczesnym przedstawicielem klasy gadów i występuje w północnej Australii i całej Azji. Potrafi pływać na duże odległości, ale preferuje ciepły klimat. Pomimo tego, że jest przystosowany do życia w wodzie morskiej, solony krokodyl żyje na obszarach przybrzeżnych i rzekach. Krokodyl czesany może dorastać do 7 metrów długości i ważyć ponad 1 tonę. Ma dużą głowę i wiele ostrych zębów. Krokodyle jedzą ryby, żółwie, ptaki i inne zwierzęta. Nie boją się ludzi i chętnie zjedzą cię na obiad, jeśli będziesz na tyle głupi, żeby do nich podejść. W rzeczywistości w ciągu ostatnich 20 lat tylko 12 osób zostało pożartych przez te krokodyle. Australijski krokodyl wąskoszyi to stosunkowo mały gatunek krokodyla, o długości ciała 2,3-3 mi wadze 40-70 kg. Te gady są dość płochliwe, a także mają węższy pysk i mniejsze zęby niż czesany krokodyl. Ich dieta składa się z ryb, ssaków, płazów i prunusów. Australijski krokodyl wąskoszyi jest uważany za bezpieczny dla ludzi, ale jeśli czuje się zagrożony, może spowodować poważne szkody.

Jaszczurka z falbanką

Jaszczurka z falbanką, zamieszkuje północną część Australii. Na szyi ma zauważalną fałdę skóry, która przypomina kołnierz. Kiedy się boi, staje na tylnych łapach i szeroko otwiera usta, a jej kołnierz wygląda jak otwarty parasol. Jeśli taka ochrona nie przeraża napastnika, jaszczurka odwraca ogon i ucieka z dużą prędkością. Chociaż jest nieszkodliwy, może ugryźć, jeśli istnieje ku temu powód. Ciało ma około metra długości i waży 0,5 kg. Samce i samice wyglądają tak samo, ale samce są nieco większe. Jaszczurka z falbanką wykorzystuje kołnierz do regulacji temperatury ciała. Długość życia tego gatunku wynosi około 20 lat.

Kazuar hełmowy


Kazuar hełmowy to drugi po strusiu największy ptak na świecie. Jest to również najbardziej niebezpieczny ptak na naszej planecie. Jeśli poczuje się zagrożony, zaatakuje ciosem potężnymi nogami wyposażonymi w ostre pazury. Kazuar w hełmie to samotne zwierzę żyjące w lasach deszczowych północnego Queensland. Tylko 1200 osobników pozostaje na wolności i gatunek ten jest zagrożony. Kazuar może dorastać do prawie 2 metrów i ważyć do 60 kilogramów. Samice i samce mają bardzo podobny wygląd. Mają długie, niebiesko-fioletowe upierzenie. Kazuar ma wiszące kolczyki na szyi i narośla na głowie. Kolor głowy i szyi może się różnić w zależności od nastroju ptaka. Dokładna natura tych kolorów i ich znaczenie nie zostały jeszcze zbadane. Kazuary są dość elastyczne i szybkie, potrafią rozpędzić się do 50 km / h nawet w gęstych lasach, skakać do 2 metrów, a nawet pływać. Średnia długość życia na wolności wynosi około 40 lat, a w niewoli do 60 lat.

Kakadu


Kakadu to bardzo duża papuga, szeroko rozpowszechniona w Australii. Dorasta do 38 cm długości. Kakadu ma przeważnie biały kolor, ale są też gatunki z różowym lub czarnym upierzeniem. Na głowach mają długie pióra. Ich dzioby są bardzo mocne, duże i zakrzywione i służą do miażdżenia orzechów i nasion. Zjadają także korzenie i larwy. Średnia długość życia do 50 lat. Niektóre osoby potrafią mówić, jednak nie jest to mowa połączona, a tylko kilka zapamiętanych słów.

Emu

Emu to duże nielotne ptaki o silnych, potężnych nogach i trzech palcach u każdej stopy. Mają małe skrzydła i ciało pokryte szaro-brązowymi piórami. Emu mają niebieskawą skórę na głowie i szyi. Waży 30-45 kg, a długość od 1,6 do 1,9 m. Mogą osiągać prędkość 48 km / h. Emu żyją w małych grupach, ale podczas migracji mogą tworzyć stada tysięcy. Są wszystkożerne i jedzą liście, owoce, kwiaty i owady.

Poprzednia publikacja
Ile lat trzeba pracować aby otrzymać emeryturę w Wielkiej Brytanii?
Nastepna publikacja
Jak wyhodować kiełki w słoiku ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.