15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak oswoić kota ?

Temperament kota i rodzaj jego zachowania społecznego są uwarunkowane genetycznie. W ciągu wielu pokoleń większość kotów domowych ma przyjazny stosunek do nich w swoim genotypie obok osoby.

Kotowi domowemu łatwiej jest przetrwać obok człowieka niż na wolności. Jednak, jak każda inna inteligentna istota, kot może zapamiętać i głęboko przeżyć traumatyczne wydarzenia związane z kontaktami społecznymi. U kociąt jest okres, od jednego miesiąca do trzech, kiedy powstaje ich postrzeganie rzeczywistości. Jeśli w tym okresie kocięta były w kontakcie tylko z osobnikami własnego gatunku, nie komunikowały się wystarczająco z osobą, lub ta komunikacja przyniosła im cierpienie i strach, a następnie dorastały „bez kontaktu”. Typowe zachowanie takiego kota polega na tym, że unika człowieka, nie pozwala się głaskać, nie bawi się nim ani nie wykazuje otwartej agresji. Połączenie natury strasznej lub agresywnej z brakiem socjalizacji w młodym wieku najczęściej prowadzi do tego, że wychowany kot staje się bezkontaktowy.

jak oswoić kota ?

jak oswoić kota ?

Należy zauważyć, że nie zawsze jest to dziki kot lub osoba, która dorastała na ulicy. Często te koty rodzą się i dorastają w zwykłej hodowli.

Możliwe jest oswojenie lub przystosowanie niekomunikatywnego kota. Możesz znaleźć podejście do każdego kota, ale proces adaptacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni lub nawet miesięcy. Właściciele bezkontaktowych kotów powinni być cierpliwi i wytrwali.

Przygotuj miejsce dla kota

Przed przybyciem kota przygotuj miejsce dla kota: wybierz pokój, w którym kot będzie na początku, wyposaż miejsce odosobnione, przygotuj miekę, miski z jedzeniem i wodą. Woda i jedzenie powinny być blisko schroniska, które może służyć jako karton lub specjalny dom dla kota. Nie należy umieszczać kota w toalecielub w pobliżu miejsca, w którym zwykle je kot, a także nie należy umieszczać kota w korytarzu lub na przejściu, koty nie lubią się uwalniać od cudzej obecności. Dom dla kota można poddać wstępnej obróbce sprayem feromonowym lub miętowym.
Nosić kota należy umieścić w pobliżu przygotowanego pokoju, otworzyć go, ale nie usuwać z niego kota. Następnie należy natychmiast opuścić pokój i zostawić go w spokoju. Pokój powinien być cichy, nie powinien zawierać innych zwierząt i dzieci.

jak oswoić kota ?

Nie należy się martwić, jeśli kot nie będzie jadł ani nie pił niczego w ciągu pierwszego lub dwóch dni, nie zagraża to jego życiu i jest konsekwencją stresu związanego z transportem i nowym miejscem. Jeśli kot odmawia jedzenia i picia przez dłuższy czas, lepiej skonsultować się z weterynarzem i wykluczyć choroby. Większość kotów wychodzi na noc i idzie do toalety, więc można wywnioskować, że kot nie pije ani nie zjada tylko ilości wody i jedzenia rano.
Począwszy od następnego dnia właściciel może swobodnie wejść do pokoju i zająć się swoim biznesem. Jeśli kot wyszedł i patrzy na osobę, jest to dobry znak, ale nie należy na to zwracać uwagi, a tym bardziej próbować go złapać. Kiedy kot przestaje uciekać i ukrywa się na widok osoby, możesz spróbować rozpocząć z nią czułą rozmowę, unikając bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Jeśli kot ukrywa się w odpowiedzi na to, musisz udawać, że nic się nie stało. Aktywne koty dobrze reagują na grę. Najlepiej nadaje się do opakowania cukierków na sznurku lub długiej wędki. Jeśli kot nie chce się bawić, musisz zostawić jej zabawki i przejść na emeryturę.

Kiedy kot zacznie podchodzić bliżej, wyjmując tacę lub wylewając jedzenie, musisz przypadkowo go dotknąć. Jeśli kot reaguje na uczucia, należy zachęcać do tego zachowania, oferując pyszne jedzenie o atrakcyjnym zapachu. Musisz spokojnie odpowiedzieć, jeśli kot wejdzie w kontakt, ale nie narzucaj swojego społeczeństwa.

Oswajanie kota

Oswajanie kota

Z biegiem czasu nawet całkowicie dziki kot zrozumie, że osoba jest dla niej przydatna i sprawia, że ​​jej życie jest przyjemne. Dołączenie takiego kota do właściciela będzie jak lojalność wobec psa. Im bardziej „dziki” był kot przed socjalizacją w stosunku do wszystkich ludzi, tym bardziej przywiązany do swojego właściciela będzie po adaptacji. Oczywiście każdy kot ma swój limit tego, na co jest gotów zezwolić właścicielowi, więc nie należy oczekiwać, że dziki kot pokocha siedzenie na kolanach. Jednak komunikacja między kotem a osobą po adaptacji w każdym przypadku stanie się przyjemna.

W szczególnie ciężkich przypadkach, gdy kot wykazuje agresję lub nie opuszcza schronienia w obecności osoby, można użyć klatki. Klatka z kotem umieszczana jest w miejscu, w którym kot widzi wszystko, co dzieje się w domu. Klatka powinna być wystarczająco przestronna, aby mieć półki, tacę i podajniki. Początkowo klatka z kotem powinna być zasłonięta welonem, stopniowo otwierając swoją krawędź dzień po dniu. Kiedy kot będzie cicho w klatce obok osoby, nadszedł czas, aby otworzyć klatkę i postępować zgodnie z zasadą opisaną powyżej.

Dzikie koty

Dzikie koty są zwierzętami, które bardzo rzadko kontaktowały się z człowiekiem lub nigdy tego nie zrobiły. Większość z tych kotów urodziła się na wolności, a niektóre z nich zostały wyrzucone na ulice przez właścicieli lub zginęły . Bez względu na powód, dla którego zwierzę jest na ulicy, dzikie koty zwykle boją się ludzi i będą drapać lub gryźć, jeśli spróbujesz umieścić takie zwierzę na kolanach (przynajmniej natychmiast). Z powodu tego strachu przed człowiekiem, trudno jest oswoić dzikiego kota. Jeśli chcesz to zrobić, będziesz potrzebował dużo czasu i cierpliwości.

Jak zabrać do domu dzikiego kota

Przygotuj pokój dla kota. Kot powinien znajdować się w małej zamkniętej przestrzeni, dopóki nie przyzwyczai się do ciebie i jego nowego środowiska. Przygotuj mały cichy pokój (na przykład łazienkę), w którym ludzie i inne zwierzęta są rzadkie. Połóż tam tacę, miski z jedzeniem i wodą i połóż zabawki.

 • Zamknij okna i upewnij się, że drzwi są zamknięte – aby zwierzę nie uciekło. Sprawdź, czy w ścianach są dziury, przez które kot może się wydostać.
 • Jeśli w pokoju są półki, usuń wszystko, co może upuścić kot.
 • Ułóż w pomieszczeniu, w którym zwierzę może się ukryć (na przykład umieść odwrócone kartonowe pudełko z wlotami do wejścia i wyjścia).
 • Przez co najmniej pierwsze trzy dni napełnij tacę zwykłą ziemią, ponieważ żbik jest przyzwyczajony do takiej toalety, a nie do wypełniacza.
 • Zamiast głównego światła włącz światło nocne. W ciemności kot będzie spokojniejszy w nowym miejscu.
 • Aby przyzwyczaić kota do zapachu osoby, włóż do środka stare ubrania (skarpetki, koszulki).
 • Musisz dać kotowi co najmniej kilka godzin na osiedlenie się w nowym domu.

Jak oswoić bezpańskiego kota ?

Nakarm kota na ulicy. Konieczne jest oswojenie zwierzęcia w domu, jednak ponieważ dzikie koty boją się ludzi, trudno będzie zabrać zwierzę do domu. Jeśli nakarmisz dzikiego kota na zewnątrz, zacznie Ci ufać lub przynajmniej oczekiwać od ciebie jedzenia. Karm kota codziennie o tej samej porze.

Jak oswoić kota ?

Jak oswoić kota ?

Jak oswoić kota – Krok 2

Spędzaj czas z kotem bez dotykania go. Kiedy kot przyzwyczaja się do nowego miejsca, zacznij stopniowo komunikować się z nim, aby przyzwyczaił się do osoby. Noś ubrania z długimi rękawami, spodnie, rękawiczki i buty, aby uniknąć zadrapań i ukąszeń.

 • Komunikuj się z kotem mniej więcej o tej samej porze każdego dnia – pomoże to zwierzęciu przyzwyczaić się do ciebie i twojego nowego domu.
 • Zapukaj lub daj jakiś dźwięk przed wejściem do pokoju i idź powoli
 • Kiedy kąpiesz kota, daj mu jedzenie i wymień wodę, porozmawiaj z nim.
 • Nie patrz na kota – zwierzę może postrzegać to jako agresję. Odwróć wzrok i opuść głowę.
 • Kiedy kot uspokoi się w twojej obecności, usiądź obok niej na godzinę rano i wieczorem. Możesz nie tylko rozmawiać z kotem, ale także czytać książkę lub pracować cicho za laptopem.
 • Nie próbuj natychmiast zabierać kota w ramiona. Najprawdopodobniej porysuje cię, gryzie lub skwierczy.
Jak oswoić kota ?

Jak oswoić kota ?

Jak oswoić kota ? – Krok 3

Baw się z kotem. Pozwoli to kotowi przyzwyczaić się do ciebie, dzięki czemu później łatwiej będzie ci go przyzwyczaić do siebie.. Kup lekkie zabawki w sklepie zoologicznym i zaoferuj je kotowi, gdy będziesz z nim siedział. Możesz sam zrobić dla kota zabawkę: przywiąż jakąś zabawkę do sznurka i zapnij go na patyku.

UWAGA:Nie pozwól kotowi bawić się samym zabawką – może połknąć linę, co spowoduje problemy z jelitami, a kot będzie potrzebował pilnej pomocy medycznej.

Poprzednia publikacja
Czym usunąć silikon ?
Nastepna publikacja
Oswajanie szczura, szczur domowy
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.