15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Oswajanie szczura, szczur domowy

Czym jest szczur?

Łacińska nazwa zwierzęcia ozdobnego to Rattus norvegicus forma domestica, co oznacza „udomowioną formę szarego szczura”. Oznacza to, że jest to zwykły Pasyuk (Rattus norvegicus), który przeszedł od złodzieja suterena do udomowionego zwierzaka.

Domicyzacja to długi proces udomowienia, utrzymania, selekcji i hodowli dzikich zwierząt w sztucznych warunkach stworzonych przez człowieka.

Ta kierunkowa selekcja doprowadziła do wielu zmian w zachowaniu i instynkcie zwierzęcia, dostosowując je do życia nie tylko obok osoby, ale czyniąc ją opłacalną tylko w domu.

Bez ludzkiej opieki, ozdobny szczur po prostu nie przeżyje, ponieważ osoba w procesie udomowienia świadomie pozbawiła go wielu mechanizmów przetrwania stosowanych przez wspólnego szarego Pasuka.

Obejmuje to nie tylko zmiany koloru ochronnego, struktury sierści, kształtu ucha i stylu życia (zwykły szczur jest aktywny o zmierzchu i w nocy), ale także brak lęku – neophobii, która w naturze szybko prowadzi do smutnego zakończenia.

Ale jak wytłumaczyć ogonowi zwierzęcia, że ​​ty, jego pan, życzysz mu tylko dobrze!

Jak przyzwyczaić szczura do siebie

Szczur jest bardzo rozsądnym zwierzęciem, bez trudu orientującym się w przestrzeni, z niezwykle wrażliwym uchem i zapachem, zręcznym i przebiegłym, zabawnym i uważnym, towarzyskim i serdecznym, łatwo trenowanym, a także delikatnie przywiązanym do właściciela.

Aby jednak szczur aby ustanowił więź, konieczne jest oswojenie dekoracyjnego szczura – musi on przyzwyczaić się do zapachu i dłoni.

Doświadczony szczur musi zdobyć wystarczającą ilość twoich zapachów.

Szczur nie może dostrzec twojego wyglądu – nie widzi twojej twarzy jako całości, a jej wizja jest daleka od doskonałości.

Oswajanie szczura

Oswajanie szczura do zapachu i „umysłu” właściciela nie jest trudne – jest to pierwszy etap treningu rąk.
Instrukcje do oswajania szczurów

Oswajanie szczura odbywa się w 4 etapach:

Etap pierwszy

Przez pierwsze 2-3 dni nie przeszkadzaj szczurowi w klatce, nie próbuj go wyciągać siłą.

Umieść swoją rzecz w klatce – nieumyty przedmiot (kawałek, oczywiście) lub skarpetki, niech ten zapach będzie kojarzony z nowym domem oraz z tobą.

Trzymaj klatkę gdzieś blisko ciebie – na stole, przy sofie, w pobliżu komputera i na kuchennym stole.

Nadaj nowemu najemcy nową nazwę!

Cokolwiek robisz, nie zapomnij delikatnie nazywać szczura po imieniu, od czasu do czasu ściskając „przekąskę” przez kratki klatki: kawałek ogórka, suszonego banana, ryby, orzechy, pestki dyni itp.

W tym czasie piękno lub szczur przyzwyczaja się do tego czegoś wielkiego, z przyjemnym głosem (szczury są bardzo muzyczne!) I z dostawą różnych smakołyków, nie spowoduje szkody. A zapach jest całkiem znośny!

Etap drugi

Potrzebujesz koszulki i kielni z długim rękawem.

Zakładamy T-shirt, napinamy go pasem, zapinamy kielnię na zamek błyskawiczny, delikatnie wyciągamy szczura z klatki i wkładamy go na nasze piersi.

Uwaga! Szczur, który wcześniej nie miał do czynienia z osobą lub miał smutne doświadczenie w komunikowaniu się ze złym człowiekiem, boi się rąk!

Na wszelki wypadek wyciągnij ręką szczura grubą rękawicą.

Możesz wykonywać prace domowe, nie zwracając uwagi na podróż zwierzęcia przez twoje ciało. I koniecznie porozmawiaj z nim!

Jeśli podróżnik wyjął pysk z bramy lub rękawów, zadzwoń do niego po imieniu, daj upieczony smakołyk i spróbuj się przytulić.

Za pierwszym razem może wszystko skończy się ugryzionym palcem, ale nie poddawaj się – w końcu szczur doceni twoją cierpliwość.

Karmić „przekąski” przez pręty ogranicznika celi.

Etap trzeci

Po tym, jak szczur zaczął czuć się swobodnie pod twoimi ubraniami, pozwól mu biegać po sofie lub stole i pozostać blisko siebie

Przyzwyczajając się do bezpieczeństwa na ciele, nie będzie ci trudno oswoić szczura lub dorosłego szczura, aby powrócił do ciebie, zwłaszcza jeśli zwierzę otrzyma ucztę przy każdym powrocie na klatkę piersiową lub nogi.

Jeśli ciekawe zwierzę nadal uciekło, to przeniesienie mebli w poszukiwaniu nie jest konieczne. Pozostaw otwartą klatkę na podłodze z porcją jedzenia, a zbieg powróci do znanego domu w ciągu 24 godzin.

Etap czwarty</h4.

Możesz uczyć małego szczura podając mu przysmaki w klatce – na przykład śmietanę. Najpierw trzymaj spodek w śmietanie w dłoniach przy otwartych drzwiach, delikatnie wabiąc zwierzę. Kiedy uczy się jeść z rąk, rozprowadź śmietanę na palcach i wsuń otwartą dłoń do klatki. Po kilku próbach wciągnięcia palców do domu, szczur zrozumie, że może dostać jedzenie tylko przez oblizanie dłoni.

Kiedy ta lekcja zostanie nauczona, skomplikuj zadanie: przytrzymaj otwartą rękę do drzwi i zanurz palec (palce) drugiej ręki w śmietanie i przytrzymaj ją nad otwartą dłonią, aby zwierzę musiało usiąść na dłoni, jeśli chce dostać się do śmietany. Nie zapomnij delikatnie wypowiedzieć czegoś miłego!

Po chwili szczur ręki chętnie pójdzie na dłoń, wiedząc, że jest to bezpieczna sprawa, a jednocześnie możesz zarabiać, jedząc pyszne jedzenie.

Jak szybki jest proces udomowienia / Ile trwa proces oswojenia szczura ?

Szczury mają jasne cechy indywidualne. Na jeden, 2 tygodnie wystarczy, na drugi – 2 miesiące. Czas, cierpliwość, stałość – to są trzy wieloryby sukcesu, które oswoiły szczura domowego i nauczyły go spokojnie chwytać za ręce.

Są szczury, które nie lubią siedzieć na rękach i być torturowane przez ściskanie. Są szczury ktorę są gotowe spędzić wiele godzin na głaskaniu i skalowaniu.

Każdy szczur ma swój charakter, temperament i preferencje – to również należy wziąć pod uwagę.

Szczur musi zrozumieć, że twoje ręce nie są niebezpieczne – można im ufać, a ty możesz wykonać pewne manipulacje, zarówno przy pomocy samego zwierzęcia, jak i klatki.

Poprzednia publikacja
Jak oswoić kota ?
Nastepna publikacja
Wybielanie zębów olejem kokosowym
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.