Co to jest bezdech senny ?

Co to jest bezdech senny ?

Co piąta osoba po 30 latach nieustannie chrapie we śnie.

Według powszechnego przekonania chrapanie jest nieprzyjemnym, ale bezpiecznym zjawiskiem dźwiękowym. Jednak niewiele osób wie, że tak zwane „potężne” chrapanie jest prekursorem i jednym z głównych objawów poważnej choroby – obturacyjnego zespołu bezdechu sennego lub choroby oddychania podczas snu.

Pierwszymi świadkami tej strasznej choroby są przebudzeni krewni, którzy z niepokojem obserwują, jak nagle chrapanie się zrywa i pojawia się przerażający bezdech … a potem śpiąca głośno chrapie, czasami odwraca się i porusza rękami lub nogami i zaczyna oddychać ponownie. Czasami może wystąpić do 300-400 przerw w oddychaniu na noc przez całkowity czas do 3-4 godzin.

Upośledzenie oddychania u osoby śpiącej prowadzi do gwałtownego pogorszenia jakości snu. Bóle głowy, ciągła senność, drażliwość, zmniejszona uwaga i pamięć, zmniejszona siła działania – to tylko część objawów, których może doświadczyć chronicznie nieprzyjemna osoba. Ataki ostrej senności podczas jazdy są szczególnie niebezpieczne, gdy boleśnie chcesz zamknąć oczy i zasnąć przez co najmniej kilka minut. Statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo wypadków samochodowych u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym jest dziesięciokrotnie wyższe niż średnia liczba wypadków.

bezdech senny

bezdech senny

Dlaczego rozwija się choroba?

Dlaczego rozwija się choroba? Przepuszczalność górnych dróg oddechowych zależy od ich średnicy wewnętrznej, tonu mięśni gardła i wielkości podciśnienia podczas wdechu. Podczas snu, gdy następuje znaczny spadek napięcia mięśni gardła, powstają warunki do całkowitego zapadnięcia się dróg oddechowych. Dzieje się to z reguły podczas wdechu, kiedy powstaje podciśnienie i powstaje siła, która sprzyja zbieżności ścian dróg oddechowych.

Kiedy osoba zasypia, następuje stopniowe rozluźnienie mięśni gardła. Jeden z kolejnych oddechów prowadzi do całkowitego zapadnięcia się dróg oddechowych i zatrzymania oddechu. Aby przywrócić drogi oddechowe, wymagana jest aktywacja mózgu, która powinna wysłać impuls do mięśni gardła i otworzyć drogi oddechowe. Po wznowieniu oddychania w ciele przywraca się normalną zawartość tlenu, mózg uspokaja się i ponownie zasypia … cykl powtarza się.

Co to jest bezdech senny ?

Co to jest bezdech senny ?

Przerwy w oddychaniu

Częste długie przerwy w oddychaniu powodują gwałtowny spadek saturacji krwi tlenem. W tym przypadku przede wszystkim cierpią narządy zużywające dużą ilość tlenu: mózg i serce. Trwałe poranne bóle głowy są objawem nocnego niedotlenienia mózgu. W przypadku choroby niedokrwiennej serca upośledzone wysycenie krwi tlenem może spowodować rozwój niebezpiecznych arytmii i zawału mięśnia sercowego. Ponadto hipoksja narusza działanie insuliny, co może pogorszyć przebieg cukrzycy.

Zatrzymanie oddechu w czasie snu

Każde zatrzymanie oddechu jest stresem dla ciała, któremu towarzyszy krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi do 200-250 mm Hg. Art. Uporczywe nocne epizody wzrostu ciśnienia prowadzą do przewlekłego nadciśnienia tętniczego, często w okresie kryzysu. Może to tłumaczyć wzrost prawdopodobieństwa udaru w tej kategorii pacjentów. Ponadto, w takich przypadkach, ciśnienie krwi jest słabo leczone za pomocą konwencjonalnych leków przeciwnadciśnieniowych.

Niedotlenienie

Niedotlenienie i brak głębokich faz snu powodują zmniejszenie produkcji hormonu wzrostu, który jest odpowiedzialny za wymianę tłuszczu w organizmie osoby dorosłej. Jak wiadomo, spożywane jedzenie jest częściowo przetwarzane na energię, częściowo osadzoną w postaci tłuszczu. Przy braku pożywienia tłuszcz jest przekształcany w energię i konsumowany przez organizm. Hormon wzrostu zapewnia proces przekształcania tłuszczu w energię. Co dzieje się z naruszeniem wydzielania tego hormonu? Tłuszcz nie może zamienić się w energię pomimo jej niedoboru w organizmie. W ten sposób osoba prawie stale musi spożywać żywność, aby uzupełnić wydatek energetyczny. W tym przypadku wszystkie wynikające z tego nadwyżki spadają na „ciężar własny”, którego nie można żądać. Osoba zaczyna szybko przybierać na wadze, a wszelkie wysiłki, dieta lub lek, mające na celu utratę wagi, okazują się nieskuteczne.

Ponadto złogi tłuszczowe na poziomie szyi prowadzą do dalszego zwężenia dróg oddechowych i progresji choroby do depresji oddechowej we śnie, a to z kolei pogarsza brak hormonu wzrostu. W ten sposób powstaje błędne koło, które jest prawie niemożliwe do złamania bez specjalnego traktowania. W ciężkich postaciach choroby następuje również spadek produkcji testosteronu, co prowadzi do zmniejszenia libido i impotencji u mężczyzn.

Obturacyjny zespół bezdechu

Obturacyjny zespół bezdechu sennego to nagłe zaprzestanie oddychania, gdy nagle osoba chrapie głośno i nagle przestaje oddychać, a następnie chrapie i kontynuuje spanie. Stan ten pogarsza jakość snu, co prowadzi do rozwoju zespołu przewlekłego zmęczenia, drażliwości, bólu głowy, senności w ciągu dnia, zmniejszonych zdolności poznawczych osoby. Ponadto bezdech często zakłóca normalny sen członków rodziny pacjenta, zakłócając ich sen i powodując niepokój o życie ukochanej osoby. Zwykle pod naciskiem bliskich pacjent zwraca się do lekarzy w celu leczenia bezdechu sennego.

Przyczyny i leczenie

Przyczyny i leczenie bezdechu są bardzo zróżnicowane. Chrapanie i obturacyjny bezdech senny występują, gdy miękkie części gardła ustępują i blokują drogi oddechowe. Aby ustalić przyczyny i leczenie bezdechu, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania.

Czym jest bezdech senny ?

Czym jest bezdech senny ?

Leczenie

Leczenie bezdechu sennego zależy w dużej mierze od nasilenia patologii, fizjologicznych i anatomicznych cech pacjenta. Somnologowie odnoszą się do obturacyjnego bezdechu sennego jako przewlekłej choroby wymagającej znacznych zmian stylu życia. Pacjent powinien starać się zmniejszyć masę ciała, przestać pić, palić, zażywać tabletki nasenne, spać we właściwej pozycji i używać specjalnych poduszek.

Tylko doświadczony lekarz może wybrać optymalne leczenie bezdechu sennego, biorąc pod uwagę historię i ciężkość patologii. Dzisiaj w mediach pojawiają się regularne raporty na temat stworzenia unikalnej i w 100% skutecznej metody leczenia bezdechu sennego. Jednak takie informacje muszą być traktowane krytycznie, ponieważ dzisiaj lekarze opracowali i z powodzeniem zastosowali różne metody leczenia, biorąc pod uwagę nie tylko ostrość patologii, czynniki przyczyniające się do rozwoju choroby, ale także wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w skutecznym leczeniu bezdechu sennego.

Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.

Comments are closed.