15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak usunąć żywicę z ubrania ?

Żywica jest bezpostaciową substancją pochodzenia roślinnego lub syntetycznego, która w normalnych warunkach jest w stanie stałym, a po podgrzaniu topi się. Możesz się w nim brudzić w lesie lub parku miejskim, na asfaltowej drodze lub podczas naprawy instalacji elektrycznej za pomocą kalafonii. Ze względu na złożoną strukturę plamy smoły są trudne do usunięcia. Ale nie denerwuj się, istnieją skuteczne metody radzenia sobie z nimi. Zrozumiemy, jak usunąć żywicę z ubrań w domu.

Właściwe przygotowanie Przed umyciem żywicy z ubrań, musisz wykonać kilka manipulacji. Najpierw należy zeskrobać główną warstwę substancji nożem (tępą stroną) lub łyżką. Należy zachować ostrożność bez rozciągania tkaniny lub wcierania brudu z żywicy we włókna. Po wstępnym oczyszczeniu przedmiot z plamą musi być zapakowany w polietylen i włożony do zamrażarki na 60-90 minut. Smoła twardnieje i staje się krucha. Jeśli zostanie zmięty, rozpadnie się na małe kawałki. Resztki można usunąć pędzlem. Jak radzić sobie z dużą rzeczą, której nie można umieścić w zamrażarce? Konieczne jest kilkakrotne przetarcie plamy żywicy kostką lodu, aby ją utwardzić. W większości przypadków po zeskrobaniu żywicy i umieszczeniu jej w zamrażarce na tkaninie pozostaje ślad. Dowiedzmy się, jak usunąć plamy smoły z ubrań za pomocą dostępnych narzędzi. Ale najpierw kilka ogólnych wskazówek:

Jak umyć żywicę bez zepsucia rzeczy? Aby rozpocząć, zastosuj tak zwaną „mechaniczną” metodę czyszczenia, a mianowicie:

 • Ostrożnie usuń główną część żywicy z włókien tkaniny, używając noża kuchennego lub innego ostrego przedmiotu. Umieść przedmiot w zamrażarce, po owinięciu go w plastikową torbę i zostaw na 1-1,5 godziny.
 • Zamrożone cząsteczki są znacznie łatwiejsze do usunięcia z tkaniny. Aby usunąć resztki żywicy sosnowej, ostrożnie „szturchnij” materiał rękoma.
 • Jednocześnie uważaj, zbyt cienkie materiały mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone, jeśli przesadzisz z czyszczeniem.

Jak zmyć żywicę z ubrań i nie uszkodzić tkaniny? Wiele gospodyń domowych musiało uporać się z sytuacją, w której po wszystkich manipulacjach plamy nie tylko nie znikają z ubrań, ale także „rozprzestrzeniają się” na powierzchni tkaniny. Zdarza się również, że plama znika, ale materiał staje się cieńszy lub zmienia swój odcień na ciemniejszy lub jaśniejszy. Noszenie takiej rzeczy nie jest już możliwe.

Dzieje się tak z dwóch powodów: środki, za pomocą których plama została usunięta, zostały nieprawidłowo wybrane lub samo czyszczenie nie zostało przeprowadzone zgodnie z zasadami. Aby upewnić się, że twoje wysiłki nie pójdą na marne, zwróć uwagę na następujące zalecenia:

Usuwanie żywicy z ubrań – zalecenia i porady

 • Zanim zaczniesz usuwać plamę, wypróbuj wybrane narzędzie w niepozornym obszarze ubrania, najlepiej z niewłaściwej strony.
 • Przed przystąpieniem do czyszczenia, umieść papierowe serwetki lub „bibułę” pod łatą z tkaniny plamą. Traktuj plamę z wnętrza produktu.
 • Nanieść płynny detergent na zanieczyszczenia pipetą lub wacikiem. Wyczyść plamę od krawędzi w kierunku środka, zapobiegnie to jej rozprzestrzenianiu się po powierzchni.
 • Talk lub skrobia pomogą również zapobiegać „wyciekowi” plamy smoły przez zraszanie jej wokół obwodu zanieczyszczenia. Nie pozwala na erozję tłustych śladów i zwykłej wody.
 • Przed czyszczeniem wystarczy zwilżyć materiał wokół brudu.
 • Używaj wybielacza tylko do białych rzeczy.
 • Nie czyścić plam na kolorowych przedmiotach lub tkaninach wzorami z substancjami żrącymi, stosować oczyszczoną benzynę.
 • Jeśli żywica sosnowa dostanie się na dżinsy, unikniesz używania alkoholu lub produktów zawierających kwasy, spowoduje to, że tkanina stanie się znacznie lżejsza na miejscu niż sam produkt.
 • Podczas czyszczenia ubrań z jedwabiu octanowego nie używaj octu i acetonu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko znalezienia dziury w miejscu zanieczyszczenia.
 • Gdy futro (naturalne lub sztuczne) lub produkt skórzany jest barwiony żywicą, lepiej jest użyć oleju roślinnego.
 • Po oczyszczeniu za pomocą dowolnego z możliwych środków, przedmiot jest myte maszyną do pisania lub rękami, a następnie płukany klimatyzacją.
Jak usunąć żywicę z ubrania ?

Jak usunąć żywicę z ubrania ?

Co zrobić ze starymi plamami żywicy ?

Co zrobić ze starymi plamami żywicy ? Nie zauważyłeś natychmiast przyklejonej żywicy i nie podjąłeś koniecznych działań? Jak zmyć żywicę, jeśli minęło dużo czasu? To nie jest problem! Musisz wykonać następujące czynności:

 • – Wymieszać skrobię (1 łyżeczka) z 3-4 kroplami amoniaku (ciekły amoniak) i taką samą ilość terpentyny.
 • – Nałóż produkt na zanieczyszczony obszar za pomocą wacika.
 • – Po wyschnięciu mieszanki usuń smar za pomocą sztywnej szczotki z włosia, a następnie umyj ubrania.
 • – Jeśli po raz pierwszy plamy nie znikną całkowicie, powtórz operację ponownie.
 • – Nie zapominaj również o pralniach chemicznych, możesz powierzyć tę pracę specjalistom bez obawy, że coś się rozpadnie.
 • – Należy zauważyć, że jeśli wybrana metoda usuwania śladów żywicy była nieskuteczna, można użyć innej, biorąc pod uwagę specyfikę materiału.
Poprzednia publikacja
Co to jest bezdech senny ?
Nastepna publikacja
Złamany ząb
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.