15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Złamany ząb

Złamanie zęba to traumatyczne uszkodzenie zęba, któremu towarzyszy naruszenie integralności jego korzenia lub korony. Istnieją różne rodzaje złamań zębów: złamania szkliwa, zębiny i korzenia zęba. Objawia się ostrą mobilnością i przemieszczeniem zranionego zęba, intensywnym bólem. W przypadku złamań korony można zachować ząb, a następnie wykonać uzupełnienie kosmetyczne, a przy złamaniu korzenia wymagane jest jego usunięcie. W przypadku uszkodzenia korzenia ryzyko zapalenia okostnej, zapalenia szpiku i innych powikłań jest wysokie.

Ogólne informacje

Złamanie zęba to uraz zęba, który został uzyskany pod wpływem siły mechanicznej. Przy złamaniu anatomiczna integralność korzenia zęba lub jego korony jest zakłócona. Przyczyny złamania zęba są urazami mechanicznymi wynikającymi z uderzenia, upadku lub podczas żucia, gdy ciała stałe są obecne w żywności. Przednie zęby górnej szczęki są bardziej podatne na złamania niż zęby dolnej szczęki, często złamania zębów są połączone z ich niekompletnymi zwichnięciami.

Objawy kliniczne złamania zęba

Przy złamaniu zęba występuje silny, nieznośny ból, ofiara ma trudności z otwieraniem ust i zamykaniem zębów. Ponadto złamanie zęba poprzedza jakiekolwiek uszkodzenie, krwawienie dziąseł i patologiczne rozluźnienie zębów.

Bolesne odczucia związane ze stymulacją mechaniczną i termiczną zależą od rodzaju i lokalizacji złamania, a także od ruchliwości zęba. Podczas kontroli wykrywa się obrzęk tkanek miękkich jamy pierwotnej i krwotoki punktowe w skórze i błonie śluzowej. Złamanie korony zęba objawia się klinicznie w postaci jego defektu, często takiemu złamaniu towarzyszy otwarcie komory miazgi. Kiedy korzeń zęba jest złamany, ząb staje się ruchomy, jego uderzenie jest ostro bolesne, a korona czasami staje się różowa.

Złamanie zęba może być niewielkie w postaci łuszczenia się szkliwa zębów lub znaczące, gdy obserwuje się złamanie zębiny z lub bez ekspozycji miazgi i korzenia zęba. Kompletne są złamania z otwarciem miazgi, niekompletne – bez otwarcia miazgi.

Diagnoza i leczenie złamań zębów

Diagnoza jest dokonywana przez dentystę na podstawie obecności urazu w historii choroby, charakterystycznych objawów klinicznych i skarg pacjentów. Przed wyborem metody leczenia przeprowadza się badanie odontometryczne i rentgenowskie. Taktyka leczenia i rokowania zależy od stopnia uszkodzenia tkanek szkliwa zęba. Jeśli więc przy zerwaniu fragmentu korony nie nastąpiło otwarcie wgłębienia zęba, następuje przywrócenie zęba: korona ma zostać przywrócona za pomocą kompozytowych materiałów wypełniających.

Podłużne, rozdrobnione i ukośne złamania korzenia zęba wymagają usunięcia zęba, ponieważ korzeń w tym przypadku nie może być użyty jako podpora dla sworznia. Po usunięciu zęba konieczne jest rozwiązanie problemu protetyki. Współczesna stomatologia oferuje alternatywny sposób zastąpienia wady uzębienia wynikającej ze złamania zęba – zębów implantu.

Poprzeczne złamanie korzenia zęba umożliwia przywrócenie zęba koroną ze sztucznego metalu.

Ta sama strategia leczenia zależy od poziomu złamania zęba, jeśli złamanie nastąpiło w górnej części, kanał jest uszczelniony, a szczytowa część zęba pozostaje bez interwencji. W przypadku złamania w części środkowej, trefinacja zęba jest pokazana z usunięciem miazgi, następnie kanał jest uszczelniony, a fragmenty zęba są połączone za pomocą szpilek.

W przypadku złamania zęba, któremu towarzyszy otwarcie jego wnęki i uszkodzenie miazgi, należy usunąć uszkodzoną miazgę i uszczelnić kanał korzeniowy. W razie potrzeby użyj szpilek wewnątrzkanałowych i uszczelnij koronową część zęba.

Złamania o dowolnej złożoności z zachowaniem korzenia zęba umożliwiają zainstalowanie szpilki wewnątrzkanałowej po oczyszczeniu i uszczelnieniu kanału, co pozwala, bez uciekania się do protetyki dentystycznej, przywrócić integralność i funkcjonalność uzębienia.

Wypełnienie kanału korzeniowego jest tylko częścią leczenia, po którym anatomiczne położenie zębów musi zostać w pełni przywrócone. Zapobiega to powstawaniu nieprawidłowego zgryzu i eliminuje obrażenia podczas zamykania zębów.

Leczenie złamań zębów powinno być przeprowadzane tak szybko, jak to możliwe, ponieważ w przypadku braku kontaktu z zębem przez antagonistę następuje nachylenie i przemieszczenie sąsiednich zębów. Może to wymagać dodatkowego leczenia ortodontycznego przed protetyką.

Poprzednia publikacja
Jak usunąć żywicę z ubrania ?
Nastepna publikacja
Jak pozbyć się wody z organizmu
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.