15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Nudności w czasie ciąży oraz co jeść oraz czego nie można jeść w ciąży ?

Jak radzić sobie z nudnościami

Poświęć trochę czasu na zrozumienie, co cię pogarsza, a co sprawia, że ​​czujesz się lepiej. Wiele kobiet uważa, że ​​minimalne dodatki do ich stylu życia pomagają radzić sobie z nudnościami.

Jeśli rano czujesz się chory, spróbuj jeść ciasteczka bez wstawania ze szklanki wody. Być może powinieneś lepiej unikać pośpiechu rano i zabrać się do pracy po godzinie szczytu. Rozłóż pracę zgodnie ze swoim samopoczuciem, a jeśli z niektórych obowiązków poczujesz się gorzej, zmień się z kolegami.

Jeśli możesz jeść, jedz co chcesz – możesz później skoncentrować się na zdrowym jedzeniu. Teraz możesz poczuć się lepiej, podnosząc poziom cukru we krwi, więc „dziób” przynajmniej coś, a następnie, gdy mdłości miną, możesz jeść prawidłowo. Jedz często i stopniowo. Zawsze miej przy sobie jabłka, orzechy lub kanapki, aby coś przekąsić, zanim poczujesz się niedobrze.

Jeśli nie możesz jeść, spróbuj pić więcej – wody, rozcieńczonych soków, a nawet bulionu. Spróbuj szczęścia z lodami: bardzo zimne potrawy zwykle nie pachną.

Bardzo ważne jest, aby pić dużo płynów. Jeśli jest to dla ciebie trudne, oto kilka wskazówek:

– Trzymaj pod ręką szklankę wody

– Pij przez słomkę

– Eksperyment: zwykła lub gazowana woda – z sokiem z cytryny. Wybierz odpowiednią proporcję.

– Zmień temperaturę płynów – lodowatą wodę, ciepłą wodę z cytryną, schłodzone herbaty owocowe.

– Czasami pomaga jeść i pić w tym samym czasie – wypić coś i spróbować zjeść później.

Nudności podczas ciąży

Niektóre kobiety odczuwają mdłości, a nawet wymioty bardzo wcześnie – nawet zanim zajdą w ciążę. Nudności dręczą 85% kobiet w ciąży, a około 50% cierpi na wymioty. Dla niektórych kobiet jest to niewielka przejściowa niedogodność. Dla nielicznych jest to niebezpieczny stan, który bierze ostatnią siłę. Na szczęście większość kobiet jest gdzieś pośrodku.

Istnieje wiele teorii wyjaśniających nudności i wymioty. Wiadomo, że kobiety w ciąży stają się lepsze, gdy utworzone łożysko przejmuje produkcję hormonów ciążowych. Większość lekarzy uważa, że ​​sprawa dotyczy hormonów, ale niektórzy uważają, że jest to mechanizm ochronny, który uniemożliwia ciężarnej kobiecie jedzenie czegoś, co jest szkodliwe dla dziecka. Jedno badanie łączy nudności z faktem, że kobiety przed ciążą stosowały dietę bogatą w tłuszcze nasycone. Dziwne jest to, że Matka Natura uważała za konieczne zepsuć początek ciąży w taki sposób, ale kobiety na całym świecie, we wszystkich kulturach i, jak się wydaje, zawsze chorują, więc w tym sensie nudności są „normalnym” atrybutem ciąży.

Kiedy zgłaszać nudności lekarzowi

Nudności mogą stać się poważnym problemem tylko wtedy, gdy ciało jest odwodnione. Niezłomne wymioty kobiet w ciąży to niezwykle rzadkie, ale poważne powikłanie, które należy leczyć w szpitalu.

Lekarz powinien nawet mówić o zwykłych nudnościach, ale jeśli wydaje ci się, że to „nie jest normalne”, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Należy to zrobić, jeśli:

– przez dwa lub trzy dni nie możesz trzymać jedzenia w ciele;

– nie możesz pić;

– masz gorączkę lub ból;

– występują wymioty i biegunka;

– masz inne objawy, takie jak krwawienie;

– pojawiły się nagle mdłości, a wcześniej czułeś się dobrze (w tym przypadku nudności mogą być spowodowane zatruciem pokarmowym, więc lepiej to wyjaśnić).

Metaliczny posmak i ślinienie

We wczesnych stadiach ciąży może być w ustach silny metaliczny lub gorzki smak, dlatego nie będziesz mógł jeść niektórych potraw i produktów. Często zaczyna się bardzo wcześnie i znika po 12-14 tygodniach.

Niektórzy eksperci uważają, że jest to spowodowane brakiem składników odżywczych w twojej diecie, inni – że jest to spowodowane krwawieniem z dziąseł, a jeszcze inni kojarzą to z szczytami hormonalnymi, które powodują poranne mdłości. Jeśli możesz, ssij cukierki miętowe lub przepłucz usta wodą i cytryną, aby je zniechęcić.

Kolejną radością z wczesnej ciąży jest nadmierne wydzielanie śliny. Czasami ilość śliny jest wytwarzana w takiej ilości, że trzeba pluć cały czas. Na szczęście rzadko dochodzi do takiej skrajności. Spróbuj pić wodę z sokiem z cytryny lub, jeśli możesz, ssij kawałek świeżej cytryny. Być może będziesz musiał położyć ręcznik na poduszce. Prawdopodobnie warto udać się do homeopaty, ponieważ nie ma tradycyjnych środków na ten stan. Jeśli nie zauważyłeś żadnych zmian w ślinie, masz szczęście.

Jak radzić sobie z nudnościami w pracy

W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy cały czas czuję się chory, bardzo trudno jest iść do pracy. Poczujesz się lepiej, jeśli będziesz mieć lekką przekąskę w pogotowiu. Zrób sobie „zestaw pierwszej pomocy” i trzymaj go w szufladzie biurka lub w szafce. Mogą to być: jabłka i banany, batony zbożowe w jogurcie lub czekoladzie, pierniki, torebka mieszanki orzechów, torebka suszonych owoców, takich jak suszone śliwki lub suszone kawałki ananasa.

Pamiętaj, aby pić: zaopatrz się w małe paczki soku i trzymaj w pobliżu butelki z wodą. Jeśli masz automat do pracy z wodą pitną w pracy, chodź do niego częściej – jednocześnie rozprostujesz nogi.

Jeśli próbowałeś już wszystkiego, a nudności nadal zatruwają twoje życie, rozważ wzięcie tygodnia wolnego i relaks. Prawdopodobnie stanie się dla ciebie o wiele łatwiej, jeśli będziesz mógł spać przez kilka dni i „naładować baterie”.

Co jeść oraz czego nie można jeść w ciąży ?

Co jeść oraz czego nie można jeść w ciąży ?

Co jeść oraz czego nie można jeść w ciąży ?

Nie jedz dla dwojga

Szczególnie ważne jest prawidłowe odżywianie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy wszystkie narządy dziecka są ułożone. W tym okresie ciało kobiety powinno otrzymywać wystarczającą ilość białka i witamin.

W żadnym wypadku nie powinieneś zmuszać się do jedzenia za dwoje. To mit, że kobieta w ciąży musi jeść dwa razy więcej. W rzeczywistości kobiety nie potrzebują dodatkowych kalorii podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży.

W ostatnim trymestrze ciąży potrzebuje około 200 dodatkowych kalorii, gdy dziecko rośnie wyjątkowo intensywnie. A 200 kalorii to 1 duży banan lub 83 g suszonych moreli lub 33 g orzechów lub 2 tosty z masłem lub mały pieczony ziemniak w marynacie w płaszczu z serem.

Zastąp niezdrową żywność .

Aby nie polepszyć się w czasie ciąży, nie jedz tłustego i smażonego mięsa, wieprzowiny. Zamień go na gotowane mięso z kurczaka, indyka i królika. Te odmiany są bogate w białko. Włącz do swojej diety morskie i czerwone ryby; zawiera dużo wapnia i fosforu.

Bardzo odżywcze i zdrowe produkty w czasie ciąży – mleko, ser, twarożek. Deser twarogowy jest doskonałym substytutem słodyczy.

Zastąp biały chleb chlebem czarnym lub razowym. Jeśli nie chcesz się znacznie poprawiać podczas ciąży, zastąp słodycze i słodycze suszonymi owocami i świeżymi owocami. Trzymaj pod ręką to, co jest dobre do jedzenia. Na przykład obierz i połóż marchewki i jabłka na talerzu, a także chowaj ciasteczka i słodycze, o ile to możliwe.

Ale cokolwiek powiesz, w czasie ciąży naprawdę chcę zjeść coś słodkiego, mąki lub pikantnego, smażonego. Nie denerwuj się i ograniczaj się do utraty przytomności. Jeśli znosisz absolutnie nic dobrego niż cierpienie, lepiej zjeść trochę pożądanego i zakazanego produktu. Ale tylko trochę!

Jak radzić sobie z apetytem

Zdarza się, że w czasie ciąży kobieta odczuwa silny głód. Dosłownie wydaje się, że możesz zjeść słonia. I tutaj, obawiając się zaszkodzić postaci, zacznijcie ograniczać się do jedzenia. Surowo zabrania się głodzenia w czasie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

Aby ugasić apetyt, jedz trochę, ale często 5-6 razy dziennie. Aby uchronić się przed przejadaniem się, z reguły jedz tylko z jednego i tego samego małego talerza. Kiedy jesz, nie rozpraszaj się niczym, myśl tylko o dobru i ciesz się każdym kawałkiem jedzenia. Eksperymentuj ze smakami, mieszaj nieoczekiwane potrawy, gotuj to, czego nigdy wcześniej nie ugotowałeś.

Wypij drinka, nawet jeśli nie zaspokoisz całkowicie swojego głodu, zrób sobie przerwę na 20 minut.

Według dietetyków mózg potrzebuje tak dużo czasu, aby mózg otrzymał „wiadomość” o sytości. Zjedz piękne jedzenie i pamiętaj o jego ilości, pomoże ci również jeść mniej.

Kontroluj swoją wagę co tydzień

Czujesz, że przybierasz na wadze? Waż się co tydzień i wyciągaj wnioski, jeśli uzyskasz więcej niż średnią.

Zapisuj swoją wagę na wczesnych etapach raz w miesiącu, a później – raz na pół miesiąca.

Twój ginekolog powinien również monitorować swoją wagę podczas każdego badania. Wyrazi również swoje życzenia dotyczące przybierania na wadze.

Średnio w czasie ciąży kobieta powinna zyskać 4 kg do 20. tygodnia ciąży, w pozostałym okresie – 0,5 kg co tydzień. Jeśli „przekroczyłeś” wagę, dostosuj dietę i skonsultuj się z lekarzem.

Idź na spacer i rób ćwiczenia

Długie spacery na świeżym powietrzu pomogą utrzymać sylwetkę podczas ciąży. Chyba że oczywiście nie jesteś zagrożony żylakami. Chociaż możesz chodzić z żylakami, to nie jest tak długo.

Specjalne ćwiczenia dla kobiet w ciąży, ćwiczenia na fitball, pływanie, aerobik w wodzie, joga – wszystko to pomoże ci utrzymać formę.

Pij różne zdrowe napoje.

Kosztem płynów w czasie ciąży istnieją dwie diametralnie przeciwne opinie. Niektórzy lekarze uważają, że jeśli kobieta w ciąży ma obrzęk, nie możesz dużo pić i musisz ściśle ograniczyć ilość napoju do 1 litra. Inni wręcz przeciwnie twierdzą, że obrzęk powstaje z braku płynu.

Jeśli lekarz nie dał ci konkretnych zaleceń na ten temat, pij rozcieńczone świeżo wyciśnięte soki, napoje owocowe, herbaty ziołowe i zielone, wodę niegazowaną i uzvar podczas ciąży. Jednocześnie monitoruj jakość wody.

Te napoje pomogą ci poradzić sobie z silnym uczuciem głodu i nasycą twoje ciało witaminami.

Zdrowy sen uratuje Cię przed nadwagą

Dietetycy już dawno doszli do wniosku: nie chcę się poprawiać podczas ciąży, nie śpij wystarczająco długo. Ponieważ brak snu, ciało aktywnie kompensuje kalorie. W rezultacie głód wilka i chęć jedzenia pokarmów bogatych w węglowodany – to znaczy chleba, słodyczy i słodyczy.

Jeśli jesteś całkowicie nie do zniesienia i chcesz zjeść kupę różnych paskudnych rzeczy – tłuste, smażone, ciasto z kremem maślanym – zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o swoim dziecku. Fakt, że wszystkie te szkodliwe substancje wpadają do jego małego i jeszcze nie uformowanego żołądka, osadzają się w wątrobie i niekorzystnie wpływają na jego zdrowie.

Poprzednia publikacja
Woda z cytryną na czczo
Nastepna publikacja
Członkowie rodziny po niemiecku
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.