15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Lekarz Urolog Warszawa

Spis treści:

Lekarz Urolog Warszawa

Lekarz urolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z układem moczowo – płciowym, m.in. kamicy moczowej, zaburzenia funkcji czy choroby nerek. Gruczoł krokowy (prostata) powinien być regularnie badany najlepiej w klinice urologii. Dzięki temu można zawczasu wykryć przerost prostaty, a także raka gruczołu krokowego. Specyfika budowy układu moczowo płciowego sprawia, że w przypadku mężczyzn urolog często jest lekarzem od dwóch układów.

Konsultacja urologiczna. Kiedy iść do urologa?

Choroby układu moczowo płciowego dotykają wielu mężczyzn, przy czym obniża się również wiek pacjentów z dolegliwościami układu moczowego.
Aby zapobiec poważnym chorobom, warto, aby konsultacja urologiczna u mężczyzn powinna być przeprowadzana regularnie.
Zaleca się, aby mężczyźni po 50. roku życia odwiedzali regularnie urologa. Zwłaszcza ci, którzy w rodzinie mieli bliskich, którzy chorowali na raka prostaty, choroby nerek (np. rak nerki) lub inne problemy związane z układem moczowo-płciowym. Urologiczne badanie ultrasonograficzne należy przeprowadzać regularnie od 40 roku życia. 

Bez względu na wiek i występowanie chorób urologicznych w rodzinie, można wykazać objawy prostaty, które powinny skłonić mężczyzn do natychmiastowej wizyty u lekarza urologa. Należą do nich: odczuwanie bólu lub dyskomfortu podczas mikcji, częste i utrudnione oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, krwiomocz, obrzęki jąder, ból w dole brzucha, dolnej części pleców lub okolicy krocza, a także problemy z erekcją lub utrata libido. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z wymienionych objawów, jak najszybciej wybierz się do specjalisty urologa. Urolog Warszawa prywatnie zajmuje się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego i może wykonać usg układu moczowego, usg gruczołu krokowego, usg jądra czy badanie prostaty per rectum. Warto także wykonać PSA badanie z krwi odwiedzając urolog centrum medyczne. 

Gruczoł krokowy – jakie ma wymiary

Prostatę pod względem wielości porównuje się orzecha włoskiego. Prawidłowe wymiary prostaty wynoszą 4 × 3,5 × 3,5 cm. Wielkość gruczołu krokowego to niejedyny istotny parametr związany z tym narządem. Ważna jest również jego objętość. Prawidłowa wielkość prostaty w ml to nie więcej niż 25 ml. Jeśli stwierdzono w gruczole krokowym 35 lub 50 ml, oznacza to, że prostata jest powiększona. 

 

Przerost gruczołu krokowego (przerost prostaty)

Przerost gruczołu krokowego jest bardzo częstym problemem zdrowotnym prostaty. Co to jest? Łagodny przerost gruczołu krokowego najczęściej występuje wraz ze starzeniem się organizmu, jak wspomniano powyżej. Jej leczenie uzależnione jest od rodzaju objawów – w jednym przypadku wystarczy zmiana stylu życia, a w innym konieczna będzie farmakoterapia lub nawet leczenie chirurgiczne. 

Poprzednia publikacja
Świece z wosku pszczelego – naturalne źródło światła i aromatu
Nastepna publikacja
Stylizacje z ubraniami oversize — jak nosić luźne ubrania i wyglądać modnie
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.