15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Jak i po jakim czasie zrobić test ciążowy ?

Nawet idealny test będzie kłamał, jeśli złamiesz proste zasady.

Szybkie testy ciążowe można dziś kupić w każdej aptece, a nawet w kasie supermarketów. Są łatwe w użyciu i niezawodne: lekarze oceniają dokładność przy 99% testach ciążowych. Ale często takie testy kłamią.

Jak działają testy ciążowe

Absolutnie wszystkie testy ciążowe sprawdzają, czy w moczu lub krwi występuje specjalny hormon (jeśli mówimy o badaniu laboratoryjnym) Testy ciążowe to ludzka gonadotropina kosmówkowa, w skrócie hCG. Zaczyna być produkowany natychmiast po przyłączeniu zapłodnionego jaja do ściany macicy.

Jeśli nie ma ciąży, HCG nie przyjdzie z dowolnego miejsca. Jeśli tak, HCG będzie wymagane.

Zazwyczaj jajo jest przyczepione do macicy sześć dni po zapłodnieniu. W tym okresie test nie ma znaczenia: nic nie pokaże. Ale wtedy poziom hCG gwałtownie wzrasta, podwajając się co 2-3 dni.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy

Już 8 dni po owulacji, podczas której jajo spotkało się z komórką plemnikową, poziom hCG staje się wystarczający, aby ciążę można było zarejestrować za pomocą laboratoryjnego badania krwi.

Kilka dni później – to znaczy w 10–12 dniu po zapłodnieniu – zwykłe testy apteczne będą świadczyć o ciąży.

po jakim czasie zrobić test ciążowy

po jakim czasie zrobić test ciążowy

Chociaż instrukcje dla wielu z nich obiecują dokładny wynik w pierwszym dniu opóźnienia, lekarze radzą nie śpieszyć się. . Powód jest prosty.

Jeśli owulacja nastąpiła w 10–14 dniu cyklu, to na początku następnego cyklu od momentu zapłodnienia minie co najmniej 13 dni. Tak więc test zasygnalizuje ci dwa paski.

Owulacja może się jednak zmienić. Jeśli uwolnienie jaja miało miejsce 22 dnia cyklu, to na początku opóźnienia rzeczywisty okres ciąży może być krótszy niż 7 dni. Oznacza to, że nawet idealne testy najprawdopodobniej niczego nie naprawią.

Jeśli twój cykl jest dłuższy lub krótszy niż 28 dni, jest jeszcze bardziej mylący.

Dlatego, aby uzyskać najdokładniejszy wynik, należy poczekać 5-7 dni od początku opóźnienia.

Jeśli jesteś w ciąży, poziom hCG w tym momencie w każdym przypadku będzie taki, że nawet najtańsze testy o niskiej czułości z pewnością go rozpoznają.

Ale nawet jeśli dotrzymasz wszystkich terminów, test może nadal cię mylić. Na przykład, nie zobaczą wysokiego poziomu hCG i będą wykazywać negatywny wynik, jeśli mają ciążę, lub wręcz przeciwnie, wydadzą dwa paski, chociaż nie pachną ciążą. Mówiąc uczciwie, powiedzmy, że winą jest nie tyle test, co ty sam.

Powody fałszywie dodatnich testów ciążowych:

1. Użyłeś przeterminowanego lub uszkodzonego testu.

Szybkie testy zawierają specjalne wysoce wrażliwe substancje, które reagują na poziom hCG. Są w kontakcie z moczem ciężarnej są pomalowane na jasny drugi pasek lub znak plus.

Ale jeśli test wygasł lub został nieprawidłowo przechowywany, czułość tych substancji może się zmniejszyć. W rezultacie dadzą wynik negatywny, który może być fałszywy.

Co robić

Kupuj testy tylko w aptekach, gdzie, w przeciwieństwie do supermarketów, starają się zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Kupując, sprawdź datę ważności.

2. Kupiłaś test o niskiej czułości

Czułość szybkich testów wskazuje liczba – 10, 20, 25, 30. Liczby te wskazują stężenie hCG w moczu (w mIU / ml), które są w stanie złapać. Im większa liczba, tym mniej dokładny test. W najdroższych i najdokładniejszych opcjach czułość jest równa 10. Ale tanie nie mogą złapać HCG i oszukać cię, pokazując wynik negatywny.

Co robić

Kupując test upewnij się, czy farmaceuta jest uważny i zapytaj go czułość testu. Ponadto informacje te często można znaleźć na opakowaniu i zawsze w instrukcjach.

3. Zrobiłaś test po południu

Nie na darmo w instrukcjach do absolutnej większości testów, producent mówi o porannym moczu. Jest bardziej skoncentrowany, ma w sobie więcej gonadotropiny kosmówkowej, co oznacza, że ​​test będzie bardziej niezawodny.

Po południu zawartość hCG w moczu jest niższa.

Co robić

Korzystaj z testu wyłącznie rano, zgodnie z żądaniem producenta.

4. Przed wykonaniem testu wypiłeś dużo wody

Woda rozcieńcza mocz, co obniża poziom hCG. Ekspresowy test może nie odczuwać hormonu i dawać fałszywy wynik negatywny.

Co robić

Staraj się nie jeść i nie pić przed testem.

5. Nie spojrzałeś na wyniki w czasie.

Instrukcje dla każdego testu określają zasady jego użycia. Na przykład coś takiego: „Wynik można ocenić 4–5 minut po teście, ale nie później niż 15 minut”. Te minuty nie są pobierane z sufitu.

Dolna granica wskazuje czas potrzebny na test, aby zawarte w nim substancje wrażliwe reagowały na poziom hCG. Jeśli przyjrzysz się testowi z wcześniej uzgodnionego okresu, drugi pasek (lub znak plus w odpowiednim oknie) może jeszcze nie pojawić się, a zobaczysz fałszywy wynik negatywny.

ete ​​a strip później niż czas wskazany przez górną granicę stwarza ryzyko uzyskania fałszywego wyniku pozytywnego. Odparowany mocz może pozostawić linię, którą łatwo pomylić z drugim paskiem.

Co robić

Przed użyciem testu przeczytaj instrukcje i ściśle go przestrzegaj.

6. Bierzesz pewne leki.

Niektóre leki moczopędne i przeciwhistaminowe wpływają na skład moczu, rozcieńczając go. Zmniejsza to poziom hCG, co oznacza, że ​​istnieje ryzyko uzyskania fałszywie ujemnego wyniku.

Inne leki, przeciwnie, mogą dać ci dwa paski, choć nie ma ciąży. Te leki obejmują:

 • niektóre środki uspokajające i nasenne;
 • leki przeciwdrgawkowe;
 • leki zwiększające płodność.
Co robić

Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki z tej listy, nie powinieneś polegać na szybkim teście papierowym. Aby ustalić ciążę lub jej brak, wykonaj badanie krwi.

7. Jesteś chora

Jeśli mocz ma wysoką zawartość krwi lub białka, może to również wpływać na szybki wynik testu. Ale tutaj należy zauważyć, że ta sytuacja sama w sobie jest bardzo niezdrowa. Krew w moczu wskazuje na nieprawidłowości w pracy pęcherza lub nerek, zwiększone białko – o wewnętrzne zapalenie.

Dlatego jest prawdopodobne, że błędna temperatura i / lub dyskomfort w obszarach narządów płciowych i nerek zostaną dołączone do błędnych dwóch pasków w teście.

Co robić

Nie polegaj na szybkim teście, jeśli masz gorączkę i ból w dolnej części pleców i podbrzuszu. W przypadku takich dolegliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ogólnym, ginekologiem lub urologiem, aby nie przegapić poważnej choroby.

8. Masz guz jajnika.

Niektóre rodzaje guzów mogą oszukać test, zmuszając go do pokazania dwóch pasków.

Co robić

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku nie należy opóźniać wizyty u ginekologa. Lekarz przeprowadzi badania, podczas których określi rzeczywisty czas trwania ciąży (jeśli istnieje) lub prześle Cię na dodatkowe badania i do wyspecjalizowanych specjalistów.

po jakim czasie zrobić test ciążowy

po jakim czasie zrobić test ciążowy

Jak wykonać test ciążowy

 • Przeczytaj instrukcje. I oczywiście za nią!
 • Pamiętaj o zasadzie: jeśli jesteś zdrowy, a wynik testu jest pozytywny, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi 99%. Negatywny wynik może być fałszywy do tygodnia po opóźnieniu.
 • Wybierz testy o wysokim poziomie czułości. 10 jest idealny.
 • Wykonaj test rano, a nie po południu, a zwłaszcza nie wieczorem.
 • Staraj się nie pić co najmniej godzinę przed testem.
 • Nie polegaj na teście, jeśli bierzesz powyższe leki lub martwisz się o gorączkę i ból brzucha.
 • Kup dwa testy na raz, aby móc dwukrotnie sprawdzić wynik.
 • Jeśli szybkie testy przeczą sobie nawzajem, nie zgadnij, o co chodzi. Wykonaj badanie krwi, aby uzyskać wiarygodny wynik.

To ważne! Pozytywny test, nawet jeśli czekałeś na niego przez długi czas, – niestety, nie ma powodów do radości. Można rejestrować podwyższony poziom hCG w moczu, w tym podczas ciąży ektopowej lub zamrożonej. Dlatego otrzymawszy dwa paski, jak najszybciej udaj się do ginekologa.

Poprzednia publikacja
Jak umyć piekarnik ?
Nastepna publikacja
Usunięcie macicy – Histerektomia
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.