15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Usunięcie macicy – Histerektomia

Usunięcie macicy uważa się za powszechną operację ginekologiczną. Czasami jajowody i jajniki są usuwane razem z macicą.

Usunięcie macicy (histerektomia)

Usunięcie macicy (histerektomia) jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji ginekologicznych, podczas której ginekolog-chirurg usuwa macicę i szyjkę macicy, aw niektórych przypadkach dodatkowe jajowody i jajniki.

Historia

Po raz pierwszy histerektomię w listopadzie 1843 r. Przeprowadził Charles Clay (Manchester, Anglia). W 1929 r. Richardson, MD, przeprowadził pierwszą histerektomię brzuszną, podczas której usunął macicę i szyjkę macicy.

Wskazania do usunięcia macicy (histerektomia).

Histerektomię wykonuje się w leczeniu raka macicy, raka jajnika, niektórych raków szyjki macicy, a także chorób takich jak mięśniaki, endometrioza, wypadanie macicy, którym towarzyszy silny ból, dyskomfort, krwawienie z macicy i stres emocjonalny.

Operacja usunięcia macicy

Usunięcie macicy uważa się za powszechną operację ginekologiczną. Czasami jajowody i jajniki są usuwane razem z macicą. Kobiety zawsze boją się tej radykalnej operacji, której nieuchronnie towarzyszy dyskomfort, ból, a także silne przeżycia emocjonalne, lęki, dezorientacja i załamanie emocjonalne.

Wskazania

Wskazania do histerektomii to łagodne i złośliwe guzy, endometrioza, której towarzyszą silne krwawienia, wypadanie macicy, silny ból spowodowany różnymi patologiami.

Operację usunięcia macicy można wykonać z dostępu brzusznego, w którym wycina się ścianę brzucha, a także laparoskopowo przez małe nacięcia w jamie brzusznej lub przez pochwę.

Sposób działania wybiera lekarz prowadzący w zależności od istniejących wskazań. Po operacji kobiety martwią się o wygląd, płeć i jakość życia.

Znieczulenie podczas histerektomii – usunięciu macicy

Histerektomię można wykonać w znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym. Pacjent może być przytomny podczas znieczulenia rdzeniowego, jeśli nie podano dodatkowo preparatów uspokajających. Przy tego rodzaju znieczuleniu tylko pewna część ciała staje się „zdrętwiała” i nie odczuwa bólu. Podczas znieczulenia ogólnego pacjent jest nieprzytomny z lekami przeciwbólowymi i uspokajającymi i nie odczuwa bólu.

Odzyskiwanie zdrowia po operacji usuwania macicy?

Okres powrotu do zdrowia po histerektomii brzusznej trwa zwykle 4-6 tygodni. Przywrócenie następuje szybciej w przypadku histerektomii laparoskopowej, usunięcia macicy przez dostęp pochwowy i histerektomii dopochwowej wspomaganej laparoskopowo, co wynika z mniejszej ekspozycji operacyjnej.

Kobiety, aby uniknąć powikłań, nie powinny podnosić ciężkich przedmiotów przez sześć tygodni po zabiegu. Powrót do normalnej aktywności seksualnej następuje zwykle 6 tygodni po zabiegu.

Ponieważ macica jest związana z kobiecością, niektóre kobiety odczuwają „poczucie straty” po histerektomii. Jednak większość kobiet uważa, że ​​po histerektomii ich jakość życia poprawia się, zarówno poprzez wyeliminowanie bólu i krwawień z macicy, jak i z powodu braku potrzeby antykoncepcji.

Efekty po operacji usunięcia macicy

Natychmiast po zabiegu pojawia się ból z powodu słabego gojenia szwów lub powstawania zrostów i krwawień. Okres powrotu do zdrowia jest czasem komplikowany przez upośledzone oddawanie moczu, wysoką temperaturę ciała, zakrzepicę, obfite krwawienie, ropienie szwów.

Całkowita histerektomia czasami pociąga za sobą zmianę pozycji jelita i pęcherza. Faktem jest, że usunięte więzadła nie podtrzymują już mięśni miednicy i pochwy. Dlatego kobiety powinny zdecydowanie wykonywać ćwiczenia Kegla, które wzmacniają dno miednicy. Po usunięciu macicy może wystąpić menopauza. Nawet jeśli uratuje się jajniki, menopauza występuje znacznie wcześniej niż zwykle. A jeśli usunięto jajniki, rozwija się menopauza chirurgiczna. Prowokuje depresję, niepokój, lęki, uderzenia gorąca, awarie serca. Aby uniknąć tak poważnych konsekwencji, kobietom przepisuje się hormonalną terapię zastępczą składającą się z estrogenu.

Pacjenci po takiej operacji mogą cierpieć na miażdżycę i osteoporozę, więc lekarze przepisują im niezbędne leki. Aby nie przybrać na wadze, musisz przestrzegać diety, ćwiczyć, pływać w basenie.

Życie seksualne po usunięciu macicy

Istnieje błędna opinia, że ​​życie seksualne po usunięciu macicy jest niemożliwe. Po pełnym wyzdrowieniu kobieta może prowadzić normalne życie seksualne.

Poprzednia publikacja
Jak i po jakim czasie zrobić test ciążowy ?
Nastepna publikacja
co to jest Messenger ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.