15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

co to jest Messenger ?

Ci, którzy niedawno rozpoczęli znajomość Internetu, często napotykają nieznane wcześniej słowa i terminy, które nie są używane w życiu offline. Dzisiaj postaram się powiedzieć prostymi słowami, czym jest komunikator w telefonie i na komputerze, do czego służy ten program, jak działa, a także jakie funkcje mają komunikatory od różnych programistów.

Messenger – co to jest? Definicja, znaczenie, tłumaczenie

Messenger to program do obsługi wiadomości błyskawicznych. Angielskie słowo messenger pochodzi z wiadomości. Nacisk w obu słowach na pierwsze „e”, cóż, rozumiesz przesłanie.

Pierwszym dobrze znanym komunikatorem internetowym był zapomniany ICQ (ICQ), a Skype stał się dominującym rynkiem komunikatorów, głównie dzięki wprowadzeniu obsługi połączeń głosowych i wideo.

Praktycznie każda duża firma internetowa i sieć społecznościowa ma dziś na swojej stronie internetowej mały irytujący komunikator, który zawsze pojawia się w prawym dolnym rogu ekranu.

Jak działa messenger

Większość użytkowników widzi tylko część klienta komunikatora – jest to program na komputerze lub aplikacja na smartfonie (tablet). Tymczasem wszystkie komunikatory są powiązane z własnymi serwerami – jest tam przechowywanie informacji i przetwarzanie danych. Część serwerowa zapewnia bezpieczeństwo loginów i haseł, pozwala znaleźć kontakty nawet wtedy, gdy ich właściciele nie są online itp.

Każdy z komunikatorów działa na własnym protokole przesyłania danych i protokoły te rzadko są kompatybilne. W mojej pamięci tylko aplikacje, które mogły łączyć wiadomości z różnych sieci, były spotykane dwukrotnie – był to Qip infinum i Mail.ru Agent – kiedy tylko mogli obsługiwać protokół Skype.

Ale wszystko jest powiązane z pieniędzmi, a programiści każdego z komunikatorów internetowych starają się zapewnić, aby użytkownicy umieszczali tylko swoje aplikacje (tam można wstawić reklamkę lub zaoferować płatną funkcję).

Dlatego różne komunikatory są prawie zawsze niekompatybilne i aby się komunikować, ludzie muszą instalować wiele aplikacji jednocześnie.

Poprzednia publikacja
Usunięcie macicy – Histerektomia
Nastepna publikacja
Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.