15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Ciekawostki o koniach

Konie to wyjątkowe zwierzęta. Czy zauważyłeś, że mają uzdrawiającą moc, są w stanie wpływać na ludzką psychikę, mają niesamowitą siłę i zachwycają wszystkich. Konie są bardzo interesujące, silne, doskonałe i wiele faktów o tym świadczy.

Kolor sierści konia wpływa na jego charakter

Kolor konia wpływa na jego charakter. To stwierdzenie jest kontrowersyjne. Z jednej strony, jeśli zaczniesz porównywać z osobą, to jest to fałsz, ponieważ kolor włosów nie odzwierciedla twoich indywidualnych cech i skłonności. Z drugiej strony ludzie, którzy stale pracują z końmi, twierdzą, że czarne konie są najszybsze, najbardziej odporne i lepiej tolerują różne choroby. Niektórzy twierdzą, że imbirowe konie są bardzo niestabilne. Jednak poniższe stwierdzenie jest najbardziej optymalne i poprawne: rasa, rodzice i pierwsze lata życia mają wpływ.

Największy koń

Najbardziej pulchnym przedstawicielem konia jest ogier Sampson. Jego waga wynosi 1520 kilogramów. Nikt jeszcze nie osiągnął takiego wyniku, co oznacza, że jest to rekord.

Świetny słuch u koni

Narządy zmysłów są bardzo dobrze rozwinięte u koni, niektóre z nich są znacznie lepsze niż u ludzi. Są więc w stanie słyszeć dźwięki, które są dla nas niedostępne: struktura ich aparatu słuchowego pozwala doskonale odbierać przychodzący dźwięk

Doskonały węch

Ponadto koń ma doskonały węch. Dzięki zapachowi koń utrzymuje orientacje w terenie. Wiele koni na podstawie zapachu określa położenie siodła, jeźdźca, stajni, a także może określać jadalność trawy.

Doskonały węch konia

Doskonały węch konia

W jakich kolorach widzą konie?

W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, konie widzą świat w kolorze ale nie widzą koloru czerwonego i niebieskiego. Innym unikalnym zjawiskiem jest to, że kąt widzenia wynosi około 360 stopni. Oznacza to, że koń wie o tym, co dzieje się zarówno za sobą, jak i przed nim. Nie jest mu też też trudno odróżnić przedmioty w ciemności.

Czucie u koni

W połączeniu z widzeniem, słyszeniem, wąchaniem koń jest nieporównywalny z żadnym innym stworzeniem. Konie najlepiej czują się z ustami i kopytami.

Kawa i kakao

Jeśli postawisz dwa wiadra przed koniem – jedno z kawą, a drugie z kakao, to w 80% przypadków wybór zostanie dokonany na korzyść kawy.

Najwyższy skok konia

Najwyższy skok konia wynosi 2 metry 47 centymetrów. Rekord ten zarejestrował Alberto Moralli, kapitan artylerii jeździeckiej 5 lutego 1949 r.

Gdzie znajduje się najwięcej koni?

Krajem, w którym mieszka większość koni, są Chiny. Podobnie jak pod względem liczby ludności, stan ten utrzymywał się przez wiele lat. Nawiasem mówiąc, najpopularniejszym pseudonimem konia na świecie jest Zhu-han. Chińczycy wszędzie dyktują modę!

Szkielet konia

Szkielet konia

Szkielet konia

Szkielet konia składa się z ponad 200 kości, dzięki czemu koń może wykonywać skoki, kroki i akrobacje.

Jak oddycha koń?

Koń oddycha wyłącznie przez nos, ponieważ nie wie, jak to zrobić przez usta. Jeśli zamkniesz nos konia, umrze z powodu braku tlenu.

W stanie spokojnym częstość oddechów wynosi 15-16 oddechów na minutę. Jeśli zwierzę porusza się, zwiększa się 7-8 razy do 110 oddechów w 60 sekund.
W ciągu 1 dnia płuca pompują ponad 110 000 litrów tlenu.

Serce u koni

Serce u koni

Serce u koni

Jeśli wymienimy wszystkie zwierzęta domowe, konie są naprawdę wyjątkowe: mają największe serce, których średnia waga sięga 4 kg. Jednocześnie u przedstawicieli koni wyścigowych waga serca osiąga 7-8 kg.

Pamięć i wrażenia

Kolejną interesującą informacją na temat koni jest to, że dzięki połączeniu unikalnych cech zapachu, wzroku i pamięci mogą one doskonale uchwycić charakterystyczny aromat i zapamiętać go na długo. Badacze odnotowali przypadki, gdy koń wrócił do domu podczas wojny lub gdy przebył dość duże odległości w poszukiwaniu właściciela.

Jeśli ktoś obraża zwierzę, zemsta za zadany mu ból wkrótce go wyprzedzi. Te ssaki doskonale pamiętają sytuacje, a także rozumieją związek przyczynowy. Jest to wykorzystywane przez trenerów, którzy podczas występów w cyrku szkolą zwierzęta do wykonywania spektakularnych czynności.

Czułość to kolejny asystent, który pozwala poruszać się po terenie. Historia zna wiele sytuacji, w których zwierzę pomogło dzieciom lub dorosłym wydostać się z trudnych miejsc. Ponadto te artiodactyle szybko rejestrują uczucia i nastrój danej osoby.

Koń

Koń

Wyjątkowa wizja i słuch

Konie mają doskonały wzrok, ze wszystkich ssaków mają najbardziej obszerne oczy, dzięki czemu mogą dobrze widzieć w prawie 360 ​​° C, czyli z przodu, z boku i z tyłu. Ten kąt widzenia pozwala zwierzęciu uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Dodatkowo konie widzą świat w kolorze, choć bez niebieskiego i czerwonego. W ciemności konie dobrze rozpoznają różne przedmioty.

Wciąż są interesujące fakty na temat konia: ma dobre ucho, i to nie tylko zwykłe, ale także muzyczne. Może być tak dobrze rozwinięty, że zwierzę określa, którą muzykę gra i preferuje określony styl. Najczęściej są to spokojne kompozycje (klasyka). Słabo tolerowane osoby to zbyt głośna muzyka, to powoduje ich zaniepokojenie. Są w stanie uchwycić dźwięk i, jeśli to konieczne, zwiększyć głośność, dzięki czemu zwierzęta słyszą znacznie lepiej niż ludzie.

Konie

Konie

Różnice między końmi różnych płci

Bez względu na rasę ogiera bardzo łatwo odróżnić od klaczy. Nawet największych klaczy nie można wizualnie porównać pod względem wielkości z ogierami. Samce mają szerszą klatkę piersiową, są wyższe i znacznie większe. Istnieje różnica w charakterze: klacz jest znacznie łagodniejsza, spokojniejsza, a samce są odważniejsze i szybciej podekscytowane w stresujących sytuacjach.

Konie

Konie

Poprzednia publikacja
Co to jest dochód pasywny ?
Nastepna publikacja
Megalodon – prehistoryczny rekin
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.