15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co to jest Aikido?

Jesień to czas wybierania klubów i sekcji dziecięcych. W poszukiwaniu idealnego hobby dla swojego dziecka rodzice szturmują Google, przeprowadzają wywiady z przyjaciółmi i znajomymi oraz konsultują się z dziadkami. Oczywiste jest, że sport jest niezbędny na liście dodatkowych zajęć. „O!” postanowił dowiedzieć się, do czego służą różne sporty, i zaczął swoje badania od sztuk walki.

Co to jest Aikido?

Aikido to japońska sztuka walki stworzona przez Morihei Ueshibę jako synteza jego studiów nad sztukami walki, filozofią i wierzeniami religijnymi. Aikido pojawiło się na początku XX wieku i jest uważane za jedną z najmłodszych sztuk walki, ale ma już ponad milion fanów w 80 krajach na całym świecie. A z każdym rokiem ich liczba rośnie, dlatego:

6 powodów, dla których warto ćwiczyć aikido

6 powodów, dla których warto ćwiczyć aikido

6 powodów, dla których warto ćwiczyć aikido

Aikido można uprawiać w każdym wieku

Aikido mogą ćwiczyć zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Jednocześnie nie ma znaczenia, ile lat ma uczeń – tego typu sztuki walki można uprawiać przez całe życie, nie ma ograniczeń wiekowych. Sprowadzając do sekcji czterolatka możesz podarować mu jego ulubiony sport na całe życie. A jeśli sam chcesz spróbować – nie ma problemu: nawet jeśli wcześniej nie interesowałeś się sztukami walki, nigdy nie jest za późno na treningi, nawet mając 20, co najmniej 30, co najmniej 45 lat.

Filozofia aikido – w harmonii

Aikido jest tłumaczone z japońskiego jako „sposób na zharmonizowanie ducha”. Najważniejszą różnicą między tym typem sztuk walki a innymi jest to, że uczy on używania siły przeciwnika przeciwko sobie. Wykorzystując atak przeciwnika, jego ruchy i siłę, uzupełniaj, przekierowuj i zmieniaj jego ruchy tak, aby zakończyć odbiór bolesnym chwytem lub rzutem. Ale jednocześnie nie rób krzywdy sobie ani przeciwnikowi. Wszystkie techniki walki aikido opierają się na zdolności kontrolowania siły partnera. W tym celu musisz najpierw nauczyć się kontrolować siebie. Takie umiejętności z pewnością przydadzą się w wieku dorosłym.

Aikido to interakcja dwóch osób: uke (atakujący) i tori (obrońca). W tym sporcie nie ma konkurencji. Technicznym powodem ich nieobecności jest to, że w walce treningowej uke zawsze zawodzi. Atak, cokolwiek by to nie był, zostaje zneutralizowany już w pierwszej chwili fizycznego kontaktu lub jeszcze przed nim, atakujący traci orientację w przestrzeni i zdolność do kontrataku, pozostaje pod całkowitą kontrolą tego, który próbował zaatakować. Im silniejszy atak, tym bardziej druzgocąca porażka. Jak przeprowadzić zawody, jeśli żaden z dwóch przeciwników nie chce atakować?

Nie ma wątpliwości, że walki mistrzowskie sprawiają, że forma współzawodnictwa jest popularna, ale na wysokim poziomie w aikido i na treningu studenci potrzebują tyle samo odwagi, co na zawodach.

Sztuki walki rozwijają się fizycznie

Każda sztuka walki jest trudnym sportem koordynacyjnym, rozwija szybkość, reakcję, motorykę, gibkość i zdolność ruchu. Aikido uczy również myślenia! Nie jest łatwo szybko opuścić linię ataku, po obliczeniu ruchu atakującego i mając czas, aby użyć go przeciwko niemu.

Aikido wzmacnia ducha

Oprócz cech fizycznych aikido kształci także moralne: poprzez filozofię sztuki instruktor wyjaśnia swoim uczniom, co jest dobre, a co złe, co można, a czego nie można zrobić, uczy pomagać słabszym i wstawiać się za tymi, którzy nie mogą stanąć w obronie samych siebie. A także każda pojedyncza walka to pewność siebie.

W tym sporcie nie ma otwartej agresji.

Aikido nie uczy jawnej agresji, jak np. Karate, gdzie głównym celem jest zabicie jednym ciosem. Aikido uczy obrony z wykorzystaniem zasobów atakującego. Jednocześnie wyjątkowość systemu polega na tym, że interakcja z partnerem powinna być jak najbardziej bezpieczna: podczas wykonywania technik uczniowie chronią nie tylko siebie, ale i przeciwnika przed kontuzją. Te techniki na zajęciach są w pełni zautomatyzowane.

Aikido uczy, aby nigdy nie atakować jako pierwszy, ale jeśli zostaniesz zaatakowany, będziesz w stanie stanąć w obronie siebie. Na dywanie wszyscy są równi. Nie ma takiego słowa jak wróg, jest słowo partner. To część filozofii aikido.

Aikido uczy stawiać sobie cele i je osiągać

Aikidoni będą musieli popracować nad widocznym efektem, po pierwszych dwóch, trzech miesiącach treningu dziecko nie zamieni się w samuraja, ale po latach nie będzie już żałował swojego wyboru. Ponadto w aikido istnieje system ocen. Od około szóstego roku życia można już przystąpić do egzaminów dyplomowych. Jest tylko dziesięć stopni dla dzieci, zaczynają się z 10 kyu, żółtym pasem, a dzieci zdobywają go, zdając pierwszy egzamin. Z reguły certyfikacja odbywa się dwa razy w roku, dzięki czemu w wieku 15-16 lat, po uzyskaniu najwyższego stopnia studenta – 1 kyu, można zdać egzamin na czarny pas 1 dan. W aikido jest również dziesięć tańców, ale pragnienie osiągnięcia najwyższego poziomu może naprawdę zmienić się w cel całego życia. Obecnie właścicielem dziewiątego dana na świecie jest tylko jeden – uczeń twórcy aikido, Morihei Ueshiby.

Aikido

Aikido

Poprzednia publikacja
Czym są kroniki akaszy ?
Nastepna publikacja
Co to jest tętno maksymalne ? Tętno RHR, HR, HRV, HRR
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.