15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co to jest Aikido?

Jesień to czas wybierania klubów i sekcji dziecięcych. W poszukiwaniu idealnego hobby dla swojego dziecka rodzice szturmują Google, przeprowadzają wywiady z przyjaciółmi i znajomymi oraz konsultują się z dziadkami. Oczywiste jest, że sport jest niezbędny na liście dodatkowych zajęć. „O!” postanowił dowiedzieć się, do czego służą różne sporty, i zaczął swoje badania od sztuk walki.

Co to jest Aikido?

Co to jest Aikido?

Co to jest Aikido?

Aikido to japońska sztuka walki stworzona przez Morihei Ueshibę jako synteza jego studiów nad sztukami walki, filozofią i wierzeniami religijnymi. Aikido pojawiło się na początku XX wieku i jest uważane za jedną z najmłodszych sztuk walki, ale ma już ponad milion fanów w 80 krajach na całym świecie. A z każdym rokiem ich liczba rośnie, dlatego:

6 powodów, dla których warto ćwiczyć aikido

6 powodów, dla których warto ćwiczyć aikido

6 powodów, dla których warto ćwiczyć aikido

Aikido można uprawiać w każdym wieku

Aikido mogą ćwiczyć zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Jednocześnie nie ma znaczenia, ile lat ma uczeń – tego typu sztuki walki można uprawiać przez całe życie, nie ma ograniczeń wiekowych. Sprowadzając do sekcji czterolatka możesz podarować mu jego ulubiony sport na całe życie. A jeśli sam chcesz spróbować – nie ma problemu: nawet jeśli wcześniej nie interesowałeś się sztukami walki, nigdy nie jest za późno na treningi, nawet mając 20, co najmniej 30, co najmniej 45 lat.

Filozofia aikido – w harmonii

Aikido jest tłumaczone z japońskiego jako „sposób na zharmonizowanie ducha”. Najważniejszą różnicą między tym typem sztuk walki a innymi jest to, że uczy on używania siły przeciwnika przeciwko sobie. Wykorzystując atak przeciwnika, jego ruchy i siłę, uzupełniaj, przekierowuj i zmieniaj jego ruchy tak, aby zakończyć odbiór bolesnym chwytem lub rzutem. Ale jednocześnie nie rób krzywdy sobie ani przeciwnikowi. Wszystkie techniki walki aikido opierają się na zdolności kontrolowania siły partnera. W tym celu musisz najpierw nauczyć się kontrolować siebie. Takie umiejętności z pewnością przydadzą się w wieku dorosłym.

Aikido to interakcja dwóch osób: uke (atakujący) i tori (obrońca). W tym sporcie nie ma konkurencji. Technicznym powodem ich nieobecności jest to, że w walce treningowej uke zawsze zawodzi. Atak, cokolwiek by to nie był, zostaje zneutralizowany już w pierwszej chwili fizycznego kontaktu lub jeszcze przed nim, atakujący traci orientację w przestrzeni i zdolność do kontrataku, pozostaje pod całkowitą kontrolą tego, który próbował zaatakować. Im silniejszy atak, tym bardziej druzgocąca porażka. Jak przeprowadzić zawody, jeśli żaden z dwóch przeciwników nie chce atakować?

Nie ma wątpliwości, że walki mistrzowskie sprawiają, że forma współzawodnictwa jest popularna, ale na wysokim poziomie w aikido i na treningu studenci potrzebują tyle samo odwagi, co na zawodach.

Sztuki walki rozwijają się fizycznie

Każda sztuka walki jest trudnym sportem koordynacyjnym, rozwija szybkość, reakcję, motorykę, gibkość i zdolność ruchu. Aikido uczy również myślenia! Nie jest łatwo szybko opuścić linię ataku, po obliczeniu ruchu atakującego i mając czas, aby użyć go przeciwko niemu.

Aikido wzmacnia ducha

Oprócz cech fizycznych aikido kształci także moralne: poprzez filozofię sztuki instruktor wyjaśnia swoim uczniom, co jest dobre, a co złe, co można, a czego nie można zrobić, uczy pomagać słabszym i wstawiać się za tymi, którzy nie mogą stanąć w obronie samych siebie. A także każda pojedyncza walka to pewność siebie.

W tym sporcie nie ma otwartej agresji.

Aikido nie uczy jawnej agresji, jak np. Karate, gdzie głównym celem jest zabicie jednym ciosem. Aikido uczy obrony z wykorzystaniem zasobów atakującego. Jednocześnie wyjątkowość systemu polega na tym, że interakcja z partnerem powinna być jak najbardziej bezpieczna: podczas wykonywania technik uczniowie chronią nie tylko siebie, ale i przeciwnika przed kontuzją. Te techniki na zajęciach są w pełni zautomatyzowane.

Aikido uczy, aby nigdy nie atakować jako pierwszy, ale jeśli zostaniesz zaatakowany, będziesz w stanie stanąć w obronie siebie. Na dywanie wszyscy są równi. Nie ma takiego słowa jak wróg, jest słowo partner. To część filozofii aikido.

Aikido uczy stawiać sobie cele i je osiągać

Aikidoni będą musieli popracować nad widocznym efektem, po pierwszych dwóch, trzech miesiącach treningu dziecko nie zamieni się w samuraja, ale po latach nie będzie już żałował swojego wyboru. Ponadto w aikido istnieje system ocen. Od około szóstego roku życia można już przystąpić do egzaminów dyplomowych. Jest tylko dziesięć stopni dla dzieci, zaczynają się z 10 kyu, żółtym pasem, a dzieci zdobywają go, zdając pierwszy egzamin. Z reguły certyfikacja odbywa się dwa razy w roku, dzięki czemu w wieku 15-16 lat, po uzyskaniu najwyższego stopnia studenta – 1 kyu, można zdać egzamin na czarny pas 1 dan. W aikido jest również dziesięć tańców, ale pragnienie osiągnięcia najwyższego poziomu może naprawdę zmienić się w cel całego życia. Obecnie właścicielem dziewiątego dana na świecie jest tylko jeden – uczeń twórcy aikido, Morihei Ueshiby.

Aikido

Aikido

Poprzednia publikacja
Czym są kroniki akaszy ?
Nastepna publikacja
Co to jest tętno maksymalne ? Tętno RHR, HR, HRV, HRR
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.