15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Co to jest tętno maksymalne ? Tętno RHR, HR, HRV, HRR

Puls lub tętno to stopień reakcji organizmu na wysiłek lub pracę. Im większy wysiłek w danym momencie, tym wyższe tętno. Tętno jest mierzone przez urządzenie na ciele człowieka podczas wysiłku fizycznego. Poznaj rodzaje tętna oraz jakie jest tętno normalne a także tętno maksymalne.

Co decyduje o tętnie osoby: przyczyny, norma i patologia

Indywidualny normalny puls u zdrowych ludzi powstaje na podstawie cech ciała – czynników wewnętrznych. Układ sercowo-naczyniowy jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne. Reakcja jest zawsze monotonna – zmiana tętna (HR).

Tętno osoby zależy od wielu czynników. Czy Twoje tętno przyspieszyło? Oto kilka z nich:

 • Pozycja ciała uległa zmianie. Serce najłatwiej pompuje krew w pozycji leżącej. Nie ma zastoju krwi w częściach ciała, dlatego puls jest spokojny, niski. Pozycja pionowa przyspiesza bicie serca. Część krwi odkłada się w nogach, a serce pompuje mniej płynu w tym samym obszarze krążenia. Co to znaczy? Liczba czerwonych krwinek przenoszących tlen jest mniejsza. Obszar ciała i przepływ krwi są takie same. Aby zapewnić normalne zaopatrzenie w tlen, serce jest zmuszone do szybszego przepływu krwi.
 • Temperatura powietrza. Gorąca i zimna pogoda – zwiększone tętno. Kiedy pory są zamknięte, szybki przepływ krwi utrzymuje ciało w cieple zimą, a latem, gdy są otwarte, uwalnia je.
 • Stres fizyczny i psychiczny. Obciążenia dzienne dostosowują tętno wieczorem. Osoba śpiąca ma minimalne tętno, które utrzymuje się rano. Zatrudnienie w ciągu dnia (sport, nauka, praca umysłowa) waha się w granicach akceptowalnych wartości. Więcej obciążenia – częściej bicie serca przed snem. Wzrost o 8-15 uderzeń oznacza średnią intensywność dnia, powyżej 15 – o dużym napięciu.
 • Wybuchy emocjonalne. Stres sprawia, że ​​serce bije dobrze. I także pozytywne. Lekarze przeprowadzili eksperyment: zmierzyli puls piosenkarza i ciśnienie krwi przed koncertem i podczas pokazu. Pierwszy wskaźnik okazał się nieco zawyżony (podniecenie), drugi jest charakterystyczny dla stanu przed zawałem. Wręcz przeciwnie, pacjent był euforyczny z powodu tego, co się działo. Wskazuje to na równy wpływ pozytywnych i negatywnych emocji na mięsień sercowy.
 • Wysokość nad poziomem morza. Im wyżej nad poziomem morza, tym mniej tlenu w powietrzu. Serce dostosowuje się w 2 etapach. Pierwsza to szybkie bicie serca. Radzenie sobie z głodem tlenu jest łatwiejsze dzięki zwiększeniu przepływu krwi. Stopniowo organizm dostosowuje się do nowych warunków iw odpowiedzi serce zwalnia.
 • Złe nawyki. Palenie. Palony papieros zmienia parametry fizjologiczne. Wzrost ciśnienia i tętna spowodowany nikotyną. Pobudza organizm, podobnie jak kofeina.

Szybki lub wolny puls jest wynikiem trwającej choroby:

 • infekcja, zatrucie;
 • zaburzenia serca (arytmia, tachykardia, bradykardia);
 • problemy z ciśnieniem;
 • uraz mózgu;
 • niedokrwistość;
 • problemy z gruczołami dokrewnymi;
 • przeciążenie, przepracowanie (u sportowców)

Normalne tętno według wieku

Normalny ludzki puls to 60 uderzeń na minutę. Powszechna, ale błędna opinia. Norma jest indywidualna dla mężczyzn, kobiet i różnych kategorii wiekowych. Dziecko ma wyższe tętno ze względu na swój mały rozmiar. Kamery rejestrują zbyt mało krwi. Aby wzbogacić organizm w tlen, muszą częściej się kurczyć. Rekordowo wysokie tętno obserwuje się u niemowląt w wieku do 1 miesiąca – 140 uderzeń na minutę. Z tego samego powodu u kobiet puls jest a priori o 8-12 jednostek wyższy niż u silniejszej płci. Jaki powinien być puls?

Pomiar tętna

Główną cechą charakterystyczną pulsu jest częstotliwość lub liczba uderzeń serca na minutę. Ręce pacjenta są przygotowane do pomiaru: zdejmuje się ubranie z nadgarstków, biżuterię. Strzelają do wszystkiego, co szarpie ich za ręce.

Trzy palce dłoni (wskazujący, środkowy, pierścień) ułożone są w linii prostej na nadgarstku pacjenta. Posłuchaj miejsca pulsacji na obu rękach. Zmierz w tym, w którym rytm jest silniejszy. Palce są mocno dociskane, dociskając żyłę do promienia. Czas odliczania: 10 sek. Lub 20 sek.

Liczba uderzeń jest mnożona przez 6 lub 3, aby uzyskać liczbę na minutę.

Szybkie bicie serca i inne objawy

Odłóżmy na bok, jako bolesny znak, osoba dorosła ma częsty puls z powodu szoku emocjonalnego: niepokój, strach, chwilowa euforia. Tachykardia domowa jest „leczona” przez powolne, głębokie oddychanie w ciągu kilku minut. Krytycznym objawem jest wysoki puls połączony z:

 • ogólna słabość;
 • szum w uszach;
 • wilgotne dłonie i nadmierne pocenie się, watowane i zimne stopy;
 • zawroty głowy;
 • nieuzasadniona panika i niepokój;
 • zawroty;
 • pulsacja w klatce piersiowej, skroniach i opuszkach palców.
Szybkie bicie serca

Szybkie bicie serca

Tętno – rodzaje

1. SERCE W SPOCZYNKU RHR

Jest to liczba uderzeń serca na minutę w stanie spoczynku. Postaraj się go zmierzyć zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. Tętno spoczynkowe wskazuje stan Twojego serca. Niższe liczby zwykle odzwierciedlają wydajniejszą pracę serca lub sprawność, podczas gdy wyższe liczby mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Aby uzyskać najlepsze wyniki, weź średnią z kilku pomiarów (na przykład trzech).

2. MAKSYMALNE OSIĄGALNE TĘTNO (MAKS. HR)

Maksymalne tętno to maksymalna liczba uderzeń serca, jaką możesz zatrzymać w ciągu jednej minuty. HRmax jest określane głównie przez geny (i wiek) i nie można go ćwiczyć.
Stary wzór na tętno maksymalne (220 minus wiek) jest mniej dokładny niż nowy, który uwzględnia płeć – 214 minus (0,8 x wiek) dla mężczyzn i 209 minus (0,9 x wiek) dla kobiet, chociaż istnieją inne metody. Należy pamiętać, że maksymalne tętno wynoszące 200 uderzeń nie jest lepsze niż 190. Kluczem jest umiejętność stałego utrzymywania tętna maksymalnego.

3. ODZYSKIWANIE SERCA (RHR)

Jest to jeden z najlepszych wskaźników zdrowia serca. RHR mierzy, jak szybko tętno wraca do normy po wyczerpujących ćwiczeniach (> 75% tętna maksymalnego). Zmierz swoje tętno 1-3 minuty po intensywnym wysiłku. W „zdrowym sercu” liczba uderzeń na minutę spada szybciej. Spadek tętna o 15–25 uderzeń na minutę to normalny zakres.

4. ZMIENNOŚĆ TĘTNA (HRV)

Zmienność tętna to nowy miernik, który mierzy poziom zmęczenia i sprawności. HRV rejestruje czas, jaki upłynął między kolejnymi uderzeniami serca (zwany przerwą między uderzeniami lub interwałem R-R). Ta zmienność zapewnia wgląd w zdolność organizmu do radzenia sobie z presją fizyczną i / lub potrzeby regeneracji. Spróbuj zmierzyć to samo za każdym razem, aby uzyskać linię bazową.

5. REZERWA NA TĘTNO (HRR)

Rezerwa tętna to różnica między tętnem maksymalnym a tętnem spoczynkowym. HRR pozwala mierzyć wysiłek jako procent maksymalnego tętna. Kontrolowanie wysiłku HRR jest ważne w przypadku treningu wytrzymałościowego, takiego jak wspinaczka górska lub wyścigi TT. Wiele urządzeń do monitorowania kondycji wykorzystuje funkcję rezerwy tętna do określania stref intensywności ćwiczeń.

Poprzednia publikacja
Co to jest Aikido?
Nastepna publikacja
Co to jest GFE ? Spotkania i klimat gfe
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.