15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Malowanie płytek i kafelek – Jak malować płytki

Malowanie płytek ceramicznych przyda się, gdy zniknie jednolity kolor. Możesz to zrobić sam. Malowanie płytek ceramicznych to dość prosta procedura i każdy może to zrobić. Po prostu pokrótce podkreślimy główne punkty i niuanse.

Pracując z kafelkami, rysowanie można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym jest całkowite zamalowanie płytki, odczekanie aż wyschnie, a dopiero potem nałożenie ornamentu. Jako tło będzie służyła warstwa farby. Drugi – płytka jest całkowicie pomalowana, łącznie z tłem.

Do malowania na ceramice stosuje się farby do suszenia na zimno i na gorąco. Różnią się bazą, w której rozpuszcza się barwnik. Przeznaczony do schnięcia na zimno – suszyć w temperaturze pokojowej przez 24 godziny. W tym przypadku kompozycja twardnieje, po całkowitym wyschnięciu mają zwiększoną wytrzymałość. Wyprodukowany na bazie rozpuszczalników.

Farby akrylowe na ceramice należy suszyć w wysokich temperaturach, po narysowaniu wzoru przedmioty układamy w specjalnych piecach. Zakres temperatur, w których następuje wysychanie i wzmacnianie warstwy to 70-1200C. Zaletą barwnika akrylowego jest brak ostrego zapachu.

Niezależnie od wyboru farby do malowania, wynik będzie taki sam.

Jeśli musisz pracować z dużą powierzchnią, to zakup farb przeznaczonych do malowania szkła i ceramiki będzie drogi, ponieważ opakowanie jest małe, a cena wysoka. Aby zaoszczędzić pieniądze, płytki maluje się farbami olejnymi, lateksowymi lub epoksydowymi, a dopiero potem nakłada się rysunek.

Aby narysować kontury, istnieje szereg barwników, które nazywane są konturami. Nie rozsmarowują się, tubki posiadają specjalną końcówkę dozującą, która jest wygodna do rysowania cienkich kresek lub nanoszenia kropek.

Ważne: wyschnięcie farby trwa jeden dzień, całkowite wyschnięcie barwnika, czasami nawet dwa tygodnie.

Technologia malowania płytek

Farby rozpuszczalnikowe i akrylowe do powierzchni ceramicznych i szklanych nie wymagają specjalnego przygotowania płytek. Należy:

  • Odtłuść powierzchnię kompozycją zawierającą alkohol lub zwykłą wódką, poczekaj, aż wyschnie.
  • Rysowanie zarysu wzoru. Nie każdy umie rysować, więc możesz wydrukować wybrany wzór i przenieść go przez kalkę na powierzchnię. Jeśli planujesz mieć ten sam wzór na kilku kafelkach, wskazane jest wykonanie szablonu. Spowoduje to szybsze przeniesienie wzoru. Sprawdź, czy wydrukowany został cały wzór.
  • Farbę nakładać ostrożnie, trzymając pędzel prostopadle do powierzchni. Musisz zacząć od głównego koloru.

Malowanie i ozdabianie płytek ceramicznych według wzoru

Malowanie płytek ceramicznych

Na początek powinieneś otrzymać szablon, za pomocą którego będziesz nakładać rysunki w kółko. Aby wykonać szablon do malowania płytek ceramicznych w łazience, będziesz potrzebować następujących materiałów:

Trwała uszczelka;
Cienki karton lub folia do laminowania;
Elementarz;
Klej w aerozolu 9 można zastąpić papierową taśmą klejącą;
Kalka kreślarska i ołówek, a także marker;
Gąbka;
Farba do płytek;
Nóż do kartonu

Malowanie płytek ceramicznych należy wykonywać bardzo ostrożnie. Warto upewnić się, że szablon ściśle przylega do płytki. W przeciwnym razie farba po prostu przez nią przesiąknie. Aby temu zapobiec, mistrzowie zalecają stosowanie farby w sprayu.

Cała procedura malowania płytek ceramicznych wygląda następująco. Musisz wziąć szablon, położyć go na papierze lepką stroną do góry, pokryć równą warstwą kleju. Następnie czekamy 5-10 minut i nakładamy na płytkę. Jeśli nadmiar kleju pozostanie na płytce, można je usunąć benzyną lub benzyną lakową.

Malowanie płytek ceramicznych rozpoczyna się od odtłuszczenia powierzchni, czyli przetarcia jej alkoholem. Jeśli musisz malować na dużej powierzchni, przyda się podkład. To właśnie ta ostatnia zwiększy przyczepność między podłożem a warstwą farby. Podczas malowania ceramiki obserwuj, jak trzymasz gąbkę. Musi znajdować się w pozycji ściśle prostopadłej. Nie spiesz się, w przeciwnym razie otrzymasz rozmazany rysunek.

Jaki wzór

Teraz zastanówmy się, jak zrobić szablon do malowania płytek ceramicznych.

Skopiuj rysunek przez kalkę kreślarską na materiał szablonu;
Gotowe linie należy obrysować znacznikiem;
Aby nie przecinać powierzchni przedmiotu, na którym pracujesz, umieść coś gęstego pod tekturą;
A potem odważnie wytnij wszystkie szczegóły, które zostaną później zamalowane;
Przymocuj powstały szablon do płytki. Użyj taśmy klejącej lub kleju, w zależności od tego, który jest dla Ciebie wygodniejszy;
Pomaluj wycięte miejsca grubą farbą. Nie zalecamy płynnych, ponieważ są zbyt płynne;
Czekamy aż farba wyschnie i usuniemy szablon. Oczyszczamy resztki kleju;

Przygotowaliśmy jeden szablon do malowania płytek ceramicznych – przekręć go jak chcesz w różnych kierunkach. Wtedy otrzymujesz ciekawe rysunki.

Poprzednia publikacja
Ból pośladka: przyczyny, pierwsza pomoc i leczenie
Nastepna publikacja
Trampki – dlaczego każda kobieta powinna je mieć?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.