15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Ból pośladka: przyczyny, pierwsza pomoc i leczenie

Istnieje wiele warunków, które mogą powodować ból pośladków. Przyczyny bólu pośladków obejmują przejściowe podrażnienia, takie jak zapalenie kaletki maziowej, siniaczenie, zespół gruszkowaty, napięcie mięśni i półpasiec, do poważniejszych schorzeń o długotrwałych skutkach, takich jak rak, zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i przepuklina dysku z rwą kulszową.

Wszystkie objawy związane z bólem pośladków należy oceniać pod kątem nasilenia, czasu trwania, lokalizacji oraz czynników obciążających lub przeczyszczających. Na przykład zmiany bólu podczas chodzenia, siedzenia lub odpoczynku w pozycji leżącej. Ból pośladków po biegu może wynikać z napięcia mięśni. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę obecność lub brak towarzyszących objawów, aby określić przyczynę i pomóc w opracowaniu optymalnego leczenia bólu pośladków. Te problemy obejmują nietrzymanie moczu, skurcze mięśni, bolesne guzy lub wysypki, pieczenie, ból biodra, ból nóg i ból kostki.

Ból pośladka to zjawisko, które nie zawsze jest nieszkodliwe. Pośladek to część ciała, która składa się nie tylko z tkanki tłuszczowej i mięśni. W tym miejscu znajduje się wiele różnych zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych, których uszkodzenie grozi poważnym niebezpieczeństwem. Aby zrozumieć, jakie to niebezpieczne, należy dowiedzieć się, dlaczego wszystko się dzieje, a dopiero potem spróbować naprawić sytuację.

Czasami ból w pośladku po prawej i lewej stronie może wystąpić po nadmiernym zmęczeniu lub nadmiernym obciążeniu mięśni. W takim przypadku odpoczynek jest po prostu konieczny, czasami wystarczy, aby mięśnie wróciły do ​​normy.

Ból pośladka – Charakter bólu i towarzyszące mu objawy

U każdej osoby ból mięśni pośladkowych nie wygląda tak samo. Niektórzy ludzie porównują to uczucie z uciskającym bólem, podczas gdy inni wydają się być odrętwiali, piekący i mrowiący. Nagle pojawiające się złe samopoczucie również znika niepostrzeżenie. Dyskomfort pojawia się okresowo. Ból może być cięty i kłujący, co jest niebezpiecznym sygnałem dla zdrowia ludzkiego.

Każde niewyjaśnione nieprzyjemne uczucie powinno być powodem pójścia do szpitala. Opóźnienie w tym przypadku nie jest pożądane. To poważnie pogarsza sytuację.

Istnieją ogólne objawy charakterystyczne dla tej dolegliwości, na które należy zwrócić uwagę:

 • Zasinienie.
 • Ograniczenie ruchu w biodrze lub w dolnej części pleców.
 • Kalectwo.
 • Nieprzyjemne uczucie w okolicy lędźwiowej.
 • Osłabienie i drętwienie tkanki mięśniowej.
 • Ból i pieczenie w pachwinie.
 • Problemy z wrażliwością.
 • Uczucie gorąca

Ból pośladka: przyczyny i powody

Siniak

Zasinienie jest częstą przyczyną bólu pośladków. Czarno-niebieskie siniaki są spowodowane krwią z uszkodzonych naczyń krwionośnych, które połączyły się pod skórą. Często można zobaczyć obrzęk i tkliwość w okolicy siniaków.

Napięcie mięśni

Pośladki składają się z trzech mięśni. Jeśli jeden z nich zostanie nadmiernie rozciągnięty, może pojawić się ból w pośladkach. Może to powodować obrzęk, tkliwość i sztywność oraz problemy z poruszaniem dotkniętego mięśnia.
Typowe przyczyny napięcia mięśni to zbyt duża ilość ćwiczeń, zimne treningi, nagłe, gwałtowne ruchy.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa nie jest stanem, ale objawem. Jest to ostry lub piekący ból zlokalizowany w obrębie nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców przez pośladki i wzdłuż każdej nogi. W dotkniętej nodze może również wystąpić drętwienie lub mrowienie. Rwa kulszowa jest często spowodowana przepukliną dysku lub zwężeniem części kręgosłupa, które następnie uciskają nerw kulszowy.

Zapalenie torebki stawowej

Zapalenie kaletki jest częstym stanem, w którym wypełnione płynem worki zwane kaletkami otaczającymi kości ulegają zapaleniu. Obszary najczęściej dotknięte to ramię, biodro, łokieć i kolano.

Objawy obejmują ból podczas siedzenia lub leżenia, ból zlokalizowany w tylnej części uda, obrzęk i zaczerwienienie.

Przepuklina dysku

Każda z kości kręgosłupa jest oddzielona i otoczona małymi poduszeczkami wypełnionymi galaretowatym materiałem. Nazywa się je dyskami. Przepuklina dysku może wystąpić, jeśli zewnętrzna warstwa pęknie, uwalniając część materiału wewnętrznego. Przepuklina dysku może naciskać na pobliskie nerwy, powodując ból, drętwienie i osłabienie. Jeśli uszkodzony dysk znajduje się w dolnej części pleców (kręgosłup lędźwiowy), prawdopodobnie poczujesz ból w pośladkach. Inne objawy to: drętwienie, mrowienie, osłabienie.

Istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny dysku wraz z wiekiem, ponieważ dyski mogą się zużywać z wiekiem.

Zwyrodnieniowa choroba dysku

Dyski z tyłu mogą się z czasem zużywać. W miarę kurczenia się dysków można stracić poduszkę, która zapobiega otarciom kości kręgosłupa. Degeneracja dysków w dolnej części pleców może powodować ból pośladków i ud. Ból może się nasilać podczas siedzenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Chodzenie lub inny ruch może to ułatwić. Może również wystąpić drętwienie i mrowienie nóg.

Torbiel włosowata

Torbiel to pusty worek, który może tworzyć się w różnych częściach ciała. Cysty często zawierają płyn, ale torbiel włoskowata zawiera małe kawałki włosów i skóry. Te cysty tworzą się w szczelinie między pośladkami. Wraz z bólem można zauważyć: zaczerwienioną skórę, ropę lub krew wypływającą z dziury, nieprzyjemny zapach.

Ropień okołodbytniczy

Ropień odbytniczy to wypełniona ropą jama, która tworzy się w gruczole w pobliżu odbytu, otworze, przez który stolec opuszcza jelita. Ropień jest spowodowany infekcją bakteryjną. Ten typ ropnia występuje często u noworodków. Dorośli są bardziej narażeni na zakażenie, jeśli mają biegunkę, zaparcia lub inne problemy z wypróżnianiem.

Dysfunkcja stawów krzyżowo-biodrowych

Staw krzyżowo-biodrowy łączy kość krzyżową, trójkątną kość u podstawy kręgosłupa, z kością miednicy. Kiedy ten staw ulega zapaleniu, może powodować ból w dolnej części pleców i do górnej części nogi. Czynności takie jak chodzenie, bieganie lub wchodzenie po schodach mogą nasilać ból, ale istnieją sposoby na ulgę.

Artretyzm

Zapalenie stawów to stan chorobowy, który powoduje ból i sztywność stawów. Niektóre typy są spowodowane stopniowym zużyciem stawów wraz z wiekiem i aktywnością. Inne są spowodowane atakiem układu odpornościowego na stawy.

Zapalenie stawów w stawie biodrowym może powodować ból, który rozprzestrzenia się na pośladki. Ból i sztywność mogą nasilać się rano i stopniowo ustępować wraz z ruchem stawu.

Kokcydia

Bardziej znany jako ból kości ogonowej. Czasami można odczuwać ból w wiązaniach, które pomagają kości ogonowej utrzymać swoją pozycję, gdy te wiązania stają się napięte. Uczucie może wahać się od łagodnego dyskomfortu do wyjątkowo bolesnego.

Więzadło biodrowo-lędźwiowe

Jest to mocne, małe więzadło, które utrzymuje kręgosłup lędźwiowy w biodrze (część dużej kości biodrowej). Powszechnym sposobem rozciągania tego więzadła jest siedzenie przez długi czas bez podparcia pleców.

Mięsień stawowy

Piriformis to mały mięsień umiejscowiony głęboko w pośladkach. Nerw kulszowy przechodzi przez ten mięsień. Może się napinać tak, że uciska nerw kulszowy, powodując ból i drętwienie.

Choroby naczyniowe

Aorta jest głównym elementem krwi. Dzieli się na dwa mniejsze naczynia zwane tętnicą biodrową, które następnie kurczą się i doprowadzają krew do nóg. Zablokowanie tych naczyń w wyniku miażdżycy może powodować ból kulszowy.

Infekcja

Niektóre rodzaje zastrzyków mogą powodować przejściowy ból pośladków.

Przy jakich chorobach objawia się ból pośladków

Ból pośladków może pojawić się przy takich chorobach:

 • artretyzm;
 • osteochondroza;
 • rak odbytu;
 • zapalenie mięśni;
 • zapalenie korzonków;
 • przepuklina międzykręgowa;
 • tętniak;
 • guzy kręgosłupa;
 • meliolit.
Ból pośladka - Kiedy iść do lekarza ?

Ból pośladka – Kiedy iść do lekarza ?

Kiedy iść do lekarza ?

Jeśli odczuwasz ból pośladków, musisz udać się do fizjoterapeuty lub neurologa. Koniecznie udaj się do lekarza, jeśli:

 • uczucie bólu wzrasta podczas schylania się i siedzenia (szczególnie na krześle);
 • bólowi towarzyszy gorączka;
 • pojawiła się słabość ciała i nóg;
 • ból towarzyszy utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami;
 • ból pleców przenoszony jest z dolnej części pleców na pośladki, z tyłu / przodu uda, kolan, goleni, palców u nóg;
 • pojawiły się skurcze mięśni – mimowolne wzmocnienie i osłabienie mięśni pleców.

Ból pośladków – Kiedy potrzebujesz karetki?

W życiu są sytuacje, w których trzeba podjąć pilne decyzje. Dzieje się tak również, gdy bolą mięśnie pośladków. Jeśli do tego bólu dołącza inna towarzysząca symptomatologia, należy bez wahania wezwać karetkę. Każda osoba powinna znać objawy wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej:

 • Wzrost temperatury do poziomu krytycznego.
 • Dezorientacja lub utrata przytomności.
 • Oddawanie moczu i wypróżnianie z nieczystościami krwi.
 • Poważne osłabienie nóg lub paraliż.
Diagnoza bólu pośladka

Diagnoza bólu pośladka

Diagnoza bólu pośladka

Lekarz zaleca wykonanie następujących dodatkowych badań:

 • RTG.
 • MRI.
 • CT.
 • Ultradźwięk.
 • Ogólne i biochemiczne badanie krwi.

Ból pośladków – Zapobieganie i leczenie

Możesz zastosować następujące metody zapobiegania chorobom kręgosłupa i nerwu kulszowego:

Poprzednia publikacja
Czy można mrozić rabarbar ?
Nastepna publikacja
Malowanie płytek i kafelek – Jak malować płytki
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.