15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Od jakiego wieku można zostać opiekunką seniora w Niemczech?

Praca w opiece w Niemczech postrzegana jest jako ta atrakcyjna i dobrze płatna. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nią coraz więcej osób. Karierą w branży opieki zainteresowane są zarówno osoby w sile wieku, jak i bardzo młode. Zobacz, czy wiek może być przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia.

Ile lat powinna mieć opiekunka?

Zgodnie z prawem pracę opiekunki w Niemczech podjąć może osoba pełnoletnia, czyli ta po ukończeniu 18. Roku życia. Oznacza to, że o wyjeździe do pracy za zachodnią granicę pomyśleć mogą osoby, które ukończyły liceum lub technikum. Dużym zainteresowaniem praca w opiece w Niemczech cieszy się też wśród studentów. Chętnie decyduje się na nią przede wszystkim studenci kierunków medycznych lub pokrewnych. Wielu z nich niemieckimi seniorami opiekuje się w czasie wakacji, zimowych ferii, świąt. Wynagrodzenie, które za to otrzymują, pozwala im na bezstresowe kontynuowanie nauki w kolejnych semestrach.

Czy młodym osobom łatwo znaleźć prace w opiece w Niemczech?

Młodzi opiekunowie często spotykają się z dyskryminacją ze względu na wiek. Uważani są za osoby niekompetentne, nieodpowiedzialne, a także nieposiadające doświadczenia. Może się więc zdarzyć, że niektóre agencje w ogłoszeniu wpisują, że opiekun powinien mieć powyżej 25 lat. Sprawia to, że młodym osobom trudno znaleźć atrakcyjną pracę. Z pomocą przychodzą im jednak oferty publikowane na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/, nie mają one limitu wieku, ale jasno wskazują wymagania w stosunku do kandydata.

Tym pierwszym i podstawowym jest znajomość języka niemieckiego na poziomie minimum komunikatywnym. Wbrew pozorom młodzi opiekunowie w tym zakresie mają znaczną przewagę nad starszymi kolegami po fachu. Niemieckiego często uczyli się w szkole czy na kursach i sporo pamiętają. Ci, który mają braki komunikacyjne, szybko potrafią je nadrobić, korzystają m.in. z popularnych telefonicznych aplikacji do nauki języka.

Przeszkodą w podjęciu opieki nad seniorem nie jest też brak doświadczenia. Młode osoby zazwyczaj decydują się na opiekę nad seniorem mniej wymagającym, który potrzebuje jedynie pomocy w prostych czynnościach oraz towarzystwa na co dzień. Na ogłoszenia związane z pracą z osobami chorymi na Parkinsona, demencje czy Alzheimera odpowiadają natomiast studenci kierunków medycznych, którzy pochwalić mogą się najnowszą wiedzą w zakresie opieki nad chorymi na te schorzenia.

Czy praca w opiece to dobry wybór?

Opieka nad seniorem to ciężka i wymagająca praca. Zanim się na nią zdecyduje warto przeanalizować nie swój wiek, ale kompetencje i predyspozycje psychologiczne. Opieka nad seniorem wymaga bowiem dużej odporności psychicznej, dobrego stanu zdrowia, siły fizycznej, a także dużej dozy empatii, cierpliwości i odpowiedzialności.

Poprzednia publikacja
Botki na koturnie znów na topie!
Nastepna publikacja
Żele do mycia ciała – jak uniknąć podrażnień?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.