15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
Jakie obowiązki musi wykonywać opiekunka osób starszych w Niemczech?

Jakie obowiązki musi wykonywać opiekunka osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki seniorów w Niemczech to niezwykle wymagające i odpowiedzialne zajęcie, które niesie jednak ze sobą mnóstwo satysfakcji. Zanim zdecydujesz się na wyjazd, warto dowiedzieć się, z czym wiąże się podjęcie się tej pracy.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – obowiązki opiekunek

Podjęcie pracy jako opiekunka seniorów wiąże się z wzięciem na siebie odpowiedzialności za osobę, która nie jest w stanie żyć samodzielnie, a często również samodzielnie wykonać codziennych czynności, takich jak przygotowanie sobie posiłku, ubranie się czy skorzystanie z toalety. Zajęcie to wymaga zatem bardzo silnej woli, a także odporności fizycznej i psychicznej. Do obowiązków opiekunek niemieckich seniorów należą m.in.:

  • pomoc w przygotowywaniu posiłków;
  • pilnowanie diety seniora;
  • podawanie leków i suplementów przepisanych przez lekarza;
  • pomoc w czynnościach toaletowych;
  • robienie zakupów i realizowanie recept w aptekach;
  • utrzymywanie domu i ogrodu w porządku;
  • zawożenie seniora do miejsc, w których chce lub powinien się znaleźć, np. do przychodni lekarskiej;
  • dotrzymywanie towarzystwa w czasie wolnym.

Niektórzy seniorzy wymagają także zmiany opatrunków lub podłączenia kroplówki. Nie jest to jednak regułą, bowiem starsze osoby w Niemczech często korzystają także z usług pielęgniarek.

Czy opiekunka osób starszych w Niemczech musi znać język?

Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego jest określany przez samych seniorów lub jego rodzinę, która poszukuje opieki dla swojego bliskiego. Najczęściej zdarza się, że wymagają oni przynajmniej komunikatywnego posługiwania się językiem niemieckim. Praca w Niemczech bez języka jako opiekunka jest możliwa, jednak znacznie częściej na krótkie, kilkutygodniowe okresy zastępstwa niż na stałe. Jednakże znajomość języka zawsze podnosi komfort zarówno pracy, jak i pobytu w obcym kraju.

Jak zdobyć pracę jako opiekunka?

W starzejącym się niemieckim społeczeństwie coraz więcej seniorów potrzebuje osoby, która otoczy ich opieką w podeszłym wieku. Stąd też praca w Niemczech od zaraz jest dla opiekunek dostępna w wielu firmach pośredniczących w zatrudnianiu osoby do opieki. Podczas składania swojej aplikacji warto bardzo dokładnie określić swoje kompetencje oraz doświadczenie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podopieczni i opiekunki są dobierani do siebie pod kątem wymagań osoby starszej i umiejętności opiekunki. Wszystko to ma na celu zapewnienie seniorom jak najlepszej opieki, natomiast opiekunkom komfortowej pracy, adekwatnej do ich doświadczenia.

Opiekunka seniorów w Niemczech – te cechy warto posiadać

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wymaga zachowania postawy wzbudzającej zaufanie. Ogromne znaczenie mają również empatia, odpowiedzialność i uczciwość. W codziennych kontaktach z podopiecznym oraz w ułożeniu sobie życia w obcym kraju niewątpliwie pomagać będą także otwartość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz pozytywne nastawienie do ludzi.

Pluskwa
Poprzednia publikacja
Pluskwy – Zwalczanie pluskiew ,dezynsekcja pluskwy domowej
Nastepna publikacja
Whisky chroni przed rakiem – stwierdzili izraelscy naukowcy
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.