15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Budowa fundamentów pod garaż – Garaż z płyt betonowych

Wraz ze wzrostem liczby prywatnych samochodów, coraz częściej buduje się garaż na własną rękę. Większość kierowców stara się zbudować tanie, a jednocześnie bardzo trwałe „pudełko” do przechowywania pojazdów. Biorąc pod uwagę chęć ochrony samochodu i konstrukcji przed możliwymi problemami z osiadaniem, a także biorąc pod uwagę całkowity brak informacji o charakterze gleby większości przypadków podejmowana jest decyzja – najlepszym fundamentem będzie monolityczna płyta garażu.

Płyta fundamentowa do garażu zapewnia użytkownikowi wysokie parametry techniczne i operacyjne. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że taki fundament dla garażu spełni standardy tylko przy prawidłowej realizacji wszystkich etapów budowy. W przeciwnym razie monolityczna płyta pod garażem może być złym wyborem i prowadzić do skomplikowanych konsekwencji.

Plusy monolitycznej płyty

Podstawa garażu staje się w większości przypadków dobrym wyborem. Ta opcja projektowania zapewnia optymalne możliwości techniczne dla użytkownika. Popularność tej metody budowy wynika z zestawu cennych praktycznych właściwości i parametrów projektu:

  • Niski koszt produkcji i materiałów do pracy.
  • Wysoka nośność, która powstaje dzięki dużemu obszarowi kontaktu z powierzchnią.
  • Równomierny rozkład obciążenia pozwala skutecznie oprzeć się zimowym ruchom gruntowym i pojawiającym się mikropęknięciom w niektórych miejscach.
  • Fundament płyty do garażu może służyć jako wysokiej jakości fundament piwnicy.

Monolityczna płyta do garażu wykonana z bloku żużlowego o grubości kilkudziesięciu centymetrów pozwala idealnie ustalić pozycję garażu nawet na trudnych glebach. Konstrukcja działa w postaci ruchomej integralnej struktury, co umożliwia zachowanie struktury i kształtu geometrycznego całego projektu.

Płyta fundamentowa do garażu

Fundament płyty pod garaż budowany jest według tej samej metodologii, co przy budowie domu.

Zanim zaczniesz budować fundament pod garaż własnymi rękami, musisz przeprowadzić niezbędne badania, a następnie dokładnie ustalić pozycję garażu na stronie. Aby to zrobić, za pomocą narzędzi geodezyjnych, takich jak taśma miernicza i poziom, określ dokładne wymiary geometryczne garażu i napraw punkty zwrotne na stronie. Za pomocą poziomu ustawia się horyzont podstawy, na którą następnie wylewa się beton. Jeśli na tym etapie zostaną popełnione błędy, w przyszłości spowoduje to wady całej konstrukcji, co w zależności od stopnia złożoności może prowadzić do różnych szkód.

Budujemy fundament do garażu

  • Zgodnie z ustalonymi kołkami przygotowuje się fundament. Po osiągnięciu przewidywanej głębokości przechodzą do formowania leżącej poniżej poduszki. Aby to zrobić, dno wykopu jest pokryte warstwą żwiru o grubości około 10 centymetrów. Warstwa jest starannie ubijana.
  • Żwir pokryty jest warstwą piasku o tej samej mocy. Następnie warstwy są również ubijane. Taka poduszka pomaga zapobiegać możliwym odkształceniom w wyniku ruchów gleby.
  • Na obwodzie wykopu instaluje się szalunek, doprowadzając go do wymaganej wysokości nad ziemią. Beton po wylaniu zawsze zaczyna się powiększać, co prowadzi do deformacji szalunku. W celu dodatkowego zamocowania metalowe kołki o długości około 1 metra są instalowane w niektórych punktach na zewnątrz szalunku.
  • Po zamocowaniu szalunku przechodzą do kluczowego etapu: metalowe pręty są układane zgodnie ze specjalnym schematem, który pozwala betonowi związać się i wzmocnić. Takie ramy są wymagane podczas prowadzenia prac monolitycznych. Tokarka to sieć zbrojenia o małej średnicy, która jest mocno przymocowana poprzecznie (przeczytaj szczegółowy artykuł na temat wzmacniania płyty podstawy). Po zakończeniu tych prac można już przystąpić bezpośrednio do wylewania mieszanki betonowej.
  • Opcje fundamentu płyty dla garażu określają markę zastosowanej mieszanki betonowej. Jednolite wypełnienie, bez tworzenia się pęcherzyków i grudek, zapewnia wystarczającą wytrzymałość podstawy. Czas krzepnięcia betonu zależy od marki mieszanki, temperatury i wilgotności otaczającego obszaru oraz wielu czynników. Przed przejściem do następnego etapu budowy garażu ważne jest ścisłe czekanie na ustawiony czas zamrażania.
Poprzednia publikacja
Koronawirus – czym jest, statystyki zarażeń, jak się ochronić
Nastepna publikacja
Płaszcz z alpaki – Czy jest ciepły i warto go kupić ?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.