15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Na czym polega ortopedia dziecięca?

Dzieci często borykają się z dysfunkcjami w obrębie układu ruchu. Ich przyczyny bywają różne – niektóre są wrodzone, inne nabyte –wszystkie jednak wymagają konsultacji ze specjalistą. Nieleczone urazy, wady postawy i choroby mogą bowiem zaburzyć prawidłowy rozwój młodego człowieka i w konsekwencji mieć katastrofalny wpływ na całą resztę jego życia. Ortopedia dziecięca ma za zadanie temu przeciwdziałać.

Co wchodzi w zakres ortopedii dziecięcej?

W przeciwieństwie do wielu innych działów medycyny, ortopedia dziecięca zajmuje się nie tylko diagnostyką i leczeniem chorób, ale też rehabilitacją pacjentów. Diagnostyka, przeprowadzana z wykorzystaniem USG, RTG, tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego oraz standardowego badania palpacyjnego i wywiadu z chorym i rodzicami, to oczywiście pierwszy krok w każdym procesie terapeutycznym, ponieważ bez trafnie postawionej diagnozy nie jest możliwy trafny dobór metody leczenia. Co do samego leczenia, niektóre schorzenia, z jakimi zwykle ma do czynienia ortopedia, wymagają mniej lub bardziej inwazyjnej interwencji chirurgicznej, a w jej następstwie również rehabilitacji. W przypadku innych wystarczy sama rehabilitacja. W takiej sytuacji lekarz ortopeda kieruje małego pacjenta do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w całkowicie bezinwazyjnej terapii manualnej opartej na odpowiednio dobranych ćwiczeniach oraz zbiegach fizjoterapeutycznych. Dzięki nim maluch może uwolnić się od bólu i innych uciążliwych dolegliwości, a także poprawić swoją motorykę i ogólną sprawność. Więcej o ortopedii dziecięcej na Sport-klinika.

Jakie schorzenia leczy ortopeda dziecięcy?

Ortopedia, zarówno ta ukierunkowana na leczenie dorosłych, jak i ta, która koncentruje się na leczeniu dzieci, jest w stanie skutecznie poradzić sobie z mnóstwem zaburzeń czynnościowych narządu ruchu, w tym typowymi urazami i kontuzjami takimi jak złamania czy zwichnięcia, jak również wrodzonymi i nabytymi wadami postawy oraz zmianami patologicznymi będącymi konsekwencją różnego rodzaju chorób zwyrodnieniowych. W przypadku dziecka jednak wyjątkowo ważna jest szybka interwencja, ponieważ dotykające maluchy dysfunkcje często postępują błyskawicznie. Nawet gdy zauważymy nieznaczne odchylenia od normy w sposobie, w jaki nasza pociecha siedzi lub chodzi, należy niezwłocznie skonsultować się z ortopedą. Pamiętajmy, że tylko stała opieka lekarska może być gwarancją właściwego rozwoju dziecka.

Poprzednia publikacja
Cierpisz na bezsenność? Znajdź metody na to!
Nastepna publikacja
Jak działają kosmetyki naturalne?
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.