15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blogdoroty.pl 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
Próchnica zębów

Próchnica zębów – Pięć sposobów na uniknięcie próchnicy

Jak chronić zęby przed próchnicą i zapomnieć o problemach dentystycznych.

Próchnica zębów

Jest to szczególnie nieprzyjemne, gdy zapomnieli o zapobieganiu, nie rozpoczęli leczenia na czas, a dziury pojawiły się nie w jednym zębie, ale w kilku na raz.

Aby nie marnować czasu, pieniędzy i nerwów na bieganie po klinikach dentystycznych, lepiej jest wykonywać regularne środki zapobiegawcze – pomoże to uniknąć bolesnych zabiegów. W końcu zapobieganie jest znacznie lepsze niż leczenie.

Próchnica jest ostrym lub przewlekłym procesem patologicznym, który występuje w twardych tkankach zęba i rozwija się ze względu na złożone działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, mówi Alina Kolyakina, higienistka i terapeuta w ukraińsko-szwajcarskiej klinice stomatologicznej porcelany.

Według niej czynnikami zewnętrznymi są bakterie, paciorkowce, a czynnikami wewnętrznymi są ogólny stan organizmu i odporność.

Jeśli próchnica nie zostanie leczona, może rozwinąć się zapalenie miazgi (zapalenie tkanek wewnętrznych zęba) i zapalenie przyzębia (zapalenie tkanek utrzymujących ząb w miejscu). Istnieje również możliwość przejawów zapalenia nerwu lub pakietu nerwowo-naczyniowego.

Próchnica w postaci małej czarnej kropki może „żyć” 2-3 lata, a następnie przekształcić się w ostry ból, gdy dotrze do wewnętrznych tkanek zęba. A potem – fotel dentystyczny, wiercenie, usunięcie pakietu nerwowo-naczyniowego i wypełnienie kanału korzeniowego. Leczenie staje się niewygodne i kosztowne.

Oczywiście lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom i odwiedzać dentystę w celu zbadania i profesjonalnej higieny co 6 miesięcy.

Zadbaj o swoje zęby od najmłodszych lat. Pięć sposobów na uniknięcie próchnicy

Oto pięć skutecznych sposobów uniknięcia próchnicy.

Regularna kontrola u lekarza

Musisz odwiedzać dentystę co sześć miesięcy.

Podczas konsultacji wykonuje się pełne badanie jamy ustnej, przeprowadza się analizę sytuacji periodontologicznej i test przesiewowy, a po tym, jak lekarz mówi, gdzie występują problemy.

Jeśli odwiedzasz tę samą klinikę przez kilka lat, dentysta pomoże ci dowiedzieć się, które narzędzia działają na twoje zęby, a które najlepiej nie używać.

Regularnie odwiedzając lekarza, próchnicę można zauważyć na początkowym etapie i szybko leczyć. Średnio leczenie trwa półtorej godziny, jeśli pacjent musi założyć kompozytową pieczęć.

Jakość leczenia nie jest darmowa. Mówią, że stomatologia jest droga, ale wszystko zależy od stopnia zaniedbania procesu.

Jeśli planujesz chodzić do lekarza co sześć miesięcy, ogranicz się do higieny i leczenia kilku ognisk próchnicy, to rozsądne pieniądze.

Unikaj pokarmów, które powodują próchnicę

W rzeczywistości próchnica nie jest wywoływana przez słodką żywność (na przykład cukier), ale przez bakterie, które są w niej zawarte i zwiększają kwasowość w jamie ustnej.

Wynika to z węglowodanów, nie tylko z czystego cukru. Chleb, owoce i warzywa są również uwzględnione na tej liście.

Z kolei kwas w jamie ustnej powoduje próchnicę.

Jest to stwierdzone w badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców – uważają, że cukier i bakterie wynikające z jego spożycia są głównymi przyczynami próchnicy.

Na stan jamy ustnej nie wpływa ilość spożywanych węglowodanów, ale czas jej spożywania: to znaczy, że spożywanie porcji takich produktów raz dziennie jest lepsze niż cały dzień do picia, powiedzmy, słodkiego napoju gazowanego.

Właśnie dlatego po czekoladkach i cukierkach należy przepłukać usta, podkreślają naukowcy.

Higiena osobista

Cała profilaktyka opiera się na higienie.

Połowa sukcesu zależy od higieny jamy ustnej przy regularnych kontrolnych badaniach lekarskich.

Pozostałe 50% to rutynowe czynności, sposób mycia zębów, regularne płukanie lub nic nie robienie.

Zęby należy myć dwa razy dziennie i staraj się nie przegapić procedury do maksimum, ponieważ w ten sposób otworzysz drogę dla zarazków.

Używaj nici dentystycznej, chodź do profesjonalnej higieny do dentysty co sześć miesięcy, aby uniknąć osadzania się zębów.

Na przykład Arabia Saudyjska niedawno przeprowadziła badanie dotyczące współzależności między regularną higieną jamy ustnej a zdrowiem zębów u dzieci w wieku szkolnym. W rezultacie naukowcy poradzili rodzicom, aby częściej zabierali swoje dzieci na badania do dentystów i uczyli ich właściwej opieki dentystycznej.

Równowaga PH

Należy pamiętać o pH (łac. Pondus Hydrogenii) – wskaźniku zasadowości i kwasowości substancji.

Często zaburzamy równowagę pH w jamie ustnej.

Przejawia się to na przykład wtedy, gdy po zjedzeniu słodyczy nie wypluszczesz ust.

Równowaga kwasowo-zasadowa jest zaburzona, paciorkowce zaczynają się namnażać, w wyniku czego pojawia się próchnica.

Nie zapomnij przepłukać ust po słodkim zębie, aby zmniejszyć ryzyko zapalenia zębów. Jest to dobry nawyk, który sprawi, że twoje wizyty u dentysty będą rzadsze na dłuższą metę.

Guma do żucia z ksylitolem

W gumach do żucia nie ma się czym martwić, jeśli żujemy je 5-7 minut po jedzeniu, a nie pół godziny, jak lubi wielu ludzi.

Po tym czasie zamieniają się w kolejne miejsce hodowli bakterii: ich stężenie znacznie spada, gdy wyrzucamy gumę.

Guma do żucia z ksylitolem mechanicznie oczyszcza jamę ustną, nie zawiera cukru i jest odpowiednia dla pacjentów z cukrzycą.

Ksylitol jest naturalnym substytutem cukru, który jest uzyskiwany z włókien owoców, warzyw i kukurydzy. Jest również stosowany jako niskokaloryczny środek słodzący.

Poprzednia publikacja
Jak rzucić palenie papierosów ?
Nastepna publikacja
Egipt darem Nilu
Dorotka

Blogerka i pasjonatka designu i nowych technologii.